bugün

abuk bir gece olup en etembel adamın bile mutlaka stresini yaşadığı bir gecedir...
annelerin sabah yenecek şekerleri ve pirinçleri okuyup üflediği gecedir...
öğrencinin kafasında tüm formüllerin bir birine girdiği gecedir...
Allah a yaklaşılan anların yaşandığı bir gecedir...
tüm bunlardan öte genelde de gereksiz stres olur..... zira sonradan anlaşılır ki memleketin en iyi bölümünüde okusanız herkes yaşaması gerektiğini yaşayacaktır..
yatarken yoğurt yenilesi gecedir. uyutuyormuş. ben tıbbın yalancısıyım .
bu gecedir.
dozunu kaçırmamak kaydıyla vur patlasın çal oynasın gecesidir.
günlük, sıradan, bir önceki ya da bir sonraki geceden farkı olmayan bir gece.**
uykusuz oku rahatlaa .. halk arasında oss sinavi olarak bilinen ,kurumsal kısaltması oğ-seğ-seğ olan universite sinalari her yılın haziran ayında babalar gunuyle beraber kutlanır.belli bir yasa gelen genclerin katılımıyla gerceklesen bu sinav a,b,c,d ve e adi verilen siklarin her defasinda farklı cevap kimlikleriyle karsiniza gelerek kalan hayatınızı yanıltmaya calistigi bir soru cevap maratonundan baska birsey degildir.fanta alip gitmek lazim bu sınava racon budur...
sürekli karar değişikliği yaşanan gündür.

+kahve içip stres atayım.
+ama yok kahve uykumu açar uyuyamam. en iyisi bira içeyim.
+o zaman da ya sabah kalkamazsam, ya da başım falan ağrırsa. en iyisi ben bi çay içeyim.
+acaba bişey içmesem mi sabah sınavda tuvaletim falan gelirse. ben en iyisi hiç bişey içmeyeyim.
+o zamanda susuz kalırsam. e yanıma su alırım.
+e yanımdaki suyu çok içersem yine tuvaletim gelirse. ben en iyisi yatayım.
+ama daha erken ya gecenin bi yarısı uyanırsam sonrada uyuyamazsam sonra da sınavda uyuklarsam.
+..................

bu böyle gider. taa ki 14.06.2009 tarihi saat 09:30 a kadar.
düşünmekle geçecek olan gecedir.
erken uyumaya çalışmayınız. bunun için bu sabah erken kalkmanız gerekirdi.
benim şu anda yapacağım tavsiye : hemen gidip bir masaj yatağına yatmak. geceyi rahat geçirirsiniz.
sabah ise sınava rahat bir kıyafetle gitmeniz. kişisel tecrube, ilk öss mde kot pantalon malum bölgeyi fena rahatsız etmişti.

tek temennim oraya buraya !çaput! bağlayanlar kazanamasın. bunca yıl yaşyorsun bunu öğrenemediysen ünide senden bi cacık olmaz.
giderek yaklaşmakta olan "şey".
kişide gerginliğin tavan yaptığı lanet gecedir.
öss ile işini daha önceden bitirmiş insanlar için diğer gecelerden farksızdır.
çalışan için gayet kolay geçer. fakat çalışmayan için uykusuz bir gece olacağı kesindir.
Kişiden kişiye fark ypabileceği gibi hayatın en stresli en kötü gecesi olabilir.Kimisi içinde önemli bile deildir çünkü meslek lisesi okuyodur ve direkt geçiş yapmıstır eskiş için söylüyorum direk geçiş kalktı.Uzmanlar erken yatıp erkan kalmayı oneriyor ama kimin si...de o gece insan hiç uyuyabilirmi.
her sene öss sınavına girmek hobi halini almışsa hiç de strese girilmeyecek gecedir..
bu gece yasanacak olan şey.
hayali bir aşk gecesidir, haziranın ıslak bu akdeniz gecesi.

"bu gece yanında olsam
tenin teninde uyusam
çok özledim seni"
kafanın her türlü senaryolara açık olduğu gecedir.
-ya arkamdaki lavuk sırtıma kusarsa.
-ya hoca beni kimlikte tanımazsa.
-ya kitapcık yanlış dağıtılırsa.
-ya önüme aysun kayacı oturursa.
-ya hoca başımdan gitmezse.
-ya kalemlerimde sorun çıkarsa

hepsi yersizdir. hepsinin olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

a)1
b)1/2
c)1/4
d)1/8
e) 1/1000000

gereken işlem yapıldığında cevabın e şıkkı olduğu görülecektir.
benim öss geceme müthiş bir maç denk gelmişti şansıma. o da turnuvanın en güzel maçı olan 2004 hollanda cek cumhuriyeti maci idi..
lakin babamın da o gün uyuzluğu tutunca yan odaya yatmak zorunda kalmıştım. iki saat maçın sesini dinleye dinleye geçti. biliyorum zaten o gün uyku tutmaz adamı , bırak maçını izlesin yatsın demi rahat rahat. ben orada iki saati mal mal geçirdim, başta gollere kalkıp gittim lakin ikide bir gol olunca ve peder beyin de postasıyla karşılaşınca diğer
gollerin sesleriyle yetindiydim.
erkek adaylara tarihi bir çağrı yapmak istiyorum. lisedeyken bir grup arkadaş bir önceki gece deliler gibi 31 çekeceklerini, (yani herzamanki gibi) bunun gece erkenden uykularını getireceklerini söylediler. lan olm yapmayın hangi eğitim insanı verdi bu tavsiyeyi dememe rağmen beni dinlemediler. fakat bu 5 kişilik gruptan aldığım sonuçları bilgisayarımda uzunca bir süre inceledikten sonra müthiş bir rapora ulaştım. bunlardan sadece biri o yıl öss'yi kazanmıştı. grafiği inceledikten sonra o kişinin de muhallebici süleyman usta üniversitesi deniz atı jokeyliği ve kırbaççılığı bölümünü seher vakti öğretimi kazandığını farkettim.

tabi ki böyle bir hikaye yok sadece öss'ye girecek arkadaşları rahatlatmak için yazdım bunu. stres olmayın lan boş şıkları a'ya yuvarlayın . başarılar.
tüm dakikaların birer birer sayıldıgı bitmek bilmez stres dolu gece.
normal şartlarda uyumanın zaten zor olduğu gecedir. heycan yaparsın, endişelenirsin vs... üstüne bir de hiç üşenmeden sokak arasında gece yarısına kadar düğün yapan olur ki insanın sinirleri iyice bozulur.
(bkz: güvercin uçuverdi)
bu gece olmakla birlikte umrumda olmayandır. ne değişir anlamam ha önceki gece ha sonraki.
kişiye göre etkileri değişen gecedir.*
kimileri artık kendine güvenini tam olarak sağlamış "gidecem, çözecem, kazanacam" zihniyetindedir. ama tabi "gidecem" falan diye yazıyorsa türkçe'den çakar bu arkadaş. dikkat etmek lazım.

kimileri yıl boyunca yeteri kadar çalışmamıştır. hala eksikleri olduğunu düşünür. artık iyice paranoyaklaşmıştır. sınav gecesi uyuyamaz. ziyan olmuş bir insandır. bu kadar kasmamak lazım, aynen altta tarif edilen arkadaş gibi.

gelelim hiç çalışmamış öğrencilere...işte en favori öğrenci tipim. nedendir bilmem, belki de bu gruba dahil olduğumdandır. bu adamlar yıl boyu okula, dersaneye gitmek dışında ne yüzlerce soru çözmüştür, ne her etüte istisnasız girmiştir. onlar için olağanın dışında bir yıl olmamıştır. hani siz türkler ne der; ipimle kuşağım ehem ehem. böyle insanlardır işte bunlar. ne yapıp ne yapamayacakları daha doğrusu ne yapamayacakları bellidir. stressizce sınava girer, çıkarlar. son gece onlar için pek bir şey ifade etmez.

evet, bu gece 2009 ve son öss'nin son gecesi. iyisiyle kötüsüyle dört yıl geçmiş. bu kalıbı hep çok sevmişimdir. entry'e bir trt tadı katıyor. her neyse... benim için de çok olağandışı bir gece değil. işte şu an oturdum ders çalışacağım. bakma öyle pis pis. biz böyle gördük oğlum, sınava son gün çalışılır. zaten bir coğrafyaya bakıp çıkacağım. o değil de sınav salonunda sorun çıkmasın diye bir aydır özenle uzattığım sakalı bıyığı kestim, içim yanıyor. evladım gurbete gitmiş gibiyim. "sözlük bana sakal bul lan allahsız" diyeceğim ama oldukça saçma ve gereksiz olacak. o yüzden demiyorum. ama içim acıyor sözlük. neyse, kalbime gömerim o zaman deyip coğrafyaya dönüyorum. bu basınç konusuna da başlayacağım ha. kıl oluyorum lan. bir de nem var tabi. hehe "nem var" deyince "nen var kuzum" gibi oldu. şimdi sen diyorsundur ki "ne diyor bu manyak böyle?". ben de derim ki son gün hacım, mazur gör.
erken yatılan son gecedir.
hiçbir şey yapmadan erken yatılıp uyunması gereken gecedir. ancak çok da erken yatılmamalıdır, eğer uykunuz yoksa hiç uyuyamaz, uykusuz kalırsınız. alkol kullanmayın, uyku ilacı almayın. ve tıp yazmayın.
güncel Önemli Başlıklar