bugün

CHP lideri Baykal ın sağ kolu olarak bilinen ve parti içindeki tutumuyla CHP lileri bile canından bezdiren CHP Genel Sekreteri Önder Sav ın Hac ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) ile ilgili alaycı yaklaşımı.
http://www.samanyoluhaber.com/haber-101923.html

not: eksi oy vermeyi bilen arkadaşları entry yazmaya davet ediyorum, tabi söyliyecek sözünüz varsa.
din de bizim devlet de bizim millet de bizim tavuğunun yeni yumurtası. önder bey atatürkçülük kaşları yukarı taramak değil inanca da biraz olsun saygı gösterebilmektir.
laik insanın * dinimize karşı tutumunu bir kez daha gösteren olaydır. Bunların dini imanı laiklik.*
önder sav'ın gerçek yüzünü görmemize vesile olmuş haber, ve tabi chp'nin...
milleti birilerine karşı kışkırtmak üzere yapıldığını düşündüğüm bir haberdir.
http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=169441
savunulacak bir tarafı yoktur, boşuna kasmayın.
1. ortada savunulacak birşey yoktur.
2. inanmıyorsa hz. eklemek zorunda da değildir.
3. muhammet.
4. isa.
5. allaha selamlar.

düdüt: entrylerime bi baştan göz attım da, fena yanıcam lan.
bence peygamberle beraber asıl ordaki kişiye olan yaklaşımı da irdelenmelidir. ananı da git olayından hiç de geri kalır bir şey değil bu.

gariban vatandaş "hacca gideceğim, bir ayağım çukurda" diyor, adam düzgünce cevaplamak yerine hiç siklemeden, ağzının ucuyla, küçümseyerek* bir şeyler geveliyor.

aslında gelecek savunma belli: espri mahiyetinde söylemiştim. tamam buna bir dereceye kadar amenna derim. ama ordaki vatandaşı küçümsemesini nasıl açıklayacak merak ediyorum.
herkesin ne kadar müslüman olduğunu gösteren yaklaşımdır. yav anlamdığım bir insan gaf yapar, hata yapar, gerçek düşüncesi yanlıştır, eleştirlir ama tanınmadan bu kadar da dinsiz yapımaz ki... herkes buradakilerin islamiyet anlayışını benimsemek zorunda mı?
bu insan müslüman da olabilir, olmayabilir de, inanco zayıf da olabilir, kendine göre de olabilir...

ama din hakkında herkes hüküm vermeye meraklı ya, kimse yanlış bir söyleyemez ya, kimse başka inanışta olamaz ya...

aferin size, gidin biraz da sizin başkalarının inanışlarıyla ne kadar alay ettiğinizi düşünün... en doğrusu neden sizinki... ama doğru siz en doğru dine inanıyorsunuz ve en iyi siz yorumlarsınız...

o yüzden değil mi, ülkede herkes dolandırıcı, riyakar, hırsız, tecavüzcü, katil...

bırakın başka insanları bir sözüyle dinsiz yapmayı, inandığınız dinin nasıl yaşadığınız kontrol edin ve sadece kendinizi düzeltin...
önder sav'ın iyi bir politikacı olmadığını gösterir sadece. hacca gitmek isteyen vatandaşın da, ölünce cennete gitmeyi hayal eden safların da duymak istediğini söylememiştir. cennetteki hurilerin hayaliyle yanıp tutuşan bünyelere tavsiyem; bırakın önder sav'ın ne dediğini*, icraatın içinden izleyin, ingiliz kraliçesinin cami ziyaretinin görüntülerini izleyin, ismail ağa cemaatinin maceralarını izleyin, fetullah hocaefendinin kasetlerini izleyin falan...
haber kaynağı samanyolu haber. hımm...
(bkz: #3409076)
kişinin kendisini bağlayan bir yaklaşımdır, muhtemelen toplumdan tepki görecektir.
ayrıca eklemek istiyorum, bu sayfalarda ve başka yerlerde budalara, putlara ve diğer insanların kutsal saydığı şeylere nice küfürler edildi, nice dalgalar geçildi, halkın dini inançlarına saygı konusunda bazı olaylarda ayağa kalkan arkadaşları, başkalarının inançlarına saygı konusunda ayakta göremedik malesef. acaba insan sadece kendi inancına mı saygı gösterilmesini ister? bu ne kadar mantıklıdır bilemem ama durum ortadadır.
bu haberin yalan olma ihtimali var ama gerçekten doğruysa da çok da saygısızlık değil bence. bizim bektaşi fıkralarımız var arkadaşlar yapmayın!
islama ve peygamberlere inanmayan dünya üzerindeki her insanın kullanmadığı "hz." ifadesi, islama alaycı bir yaklaşım olarak algılanması sadece sığ bir düşünceden ibarettir. inanmayanların kullanması zorunlu olmayan bir kelime ne islama, ne de bu dine inananlara saygısızlık olarak nitelendirebilir.
birincisi ;öncelikle inanmak yada inanmamak yani inanç özgürlüğü başka birşeydir, inanca saygı yada saygısızlık başka birşeydir. önder sav bu yaşlı amcaya eğer ki mekke ve medine' nin sıcağına dayanamazsın demek istiyorsa bunu daha doğru düzgün yollardan söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum. bunu anlatmak için felsefe yapmak gerekmiyor.ikincisi önder sav' ın bu konularda konuşurken biraz daha haline, hareketlerine ve söylediklerine dikkat etmesi gerekiyor

ikincisi ; (#3284079) biz cumhuriyet halk partisi' nin türkiye için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. yeni bir chp diyoruz ancak bu son kullanma tarihi geçmiş adamlar bu siyasetlerden uzak olmaları bir yana ülkemizi hızla uçurumun kenarına getirenlerin ekmeklerine tereyağı sürüyorlar. bu insanların nelere yetenekleri vardır bilmiyorum ancak siyaset yapmakla yakından uzaktan alakaları yok bunu biliyorum. hiçbir çözüm üretmemeleri bir yana , insanları bazı kişilerin tuzaklarına itiyorlar. umarım tüm bunları fark ettiklerinde dönülmez akşamın ufkunda olmayız.

üçüncüsü ise bu saman kafalı habercilere , sizin bu habercilik dediğiniz açık ve net terördür. " samankafa.com" adresinden yapılan yayın insanların arasına nifak tohumları ekmektedir. sonra terör örgütünün son oyunu diye haber yaparsınız. herkesin bu halkın üzerinde bir oyunu var işte sizin de terör örgütleriyle ortak noktanız budur. amerika birleşik devletlerini saymazsak tabi, patronlarınız da aynı.
hakkıdır böyle konuşmak. ateist olmakta hakkıdır. amcayla konuşurken tutunduğu tavır da saygısızlık değil. bunların hepsi tamam. peki, şu ana kadar söylenmiş sözlere bir bakalım.

"başörtüsü nazi gömleği gibidir"
"mekke'ye gidip araplara para kaptırma"
"islam terakkiye manidir"
"atatürk gibi bir lider varken hz. muhammed niye"

tamam, chp'lilerin -isterse yüzde bir olsun- içerisinde müslaman bir kesim yaşayan bir ülkede bunları deme özgürlüğüne de karşı değilim. gerçi milleti acayip bölüyor ama bunu da o büyük özgürlük şemsiyemiz içine aldık hadi. bunların hepsi tamam.

e, ama sen gidip afişlerde "din de benim..." dersen o zaman halk da sana bi tarafları ile güler, nah bile çeker afedersin. sonra neden muhalefet olarak kalıyorum diye zırlarsın. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu arkadaş? bu nasıl bir riyâdır? milletin yüzüne baka baka yalan söylüyorsunuz yahu.
espri anlayışı inanılmaz derecede kıt insanalarla yaşadığımı göstermiş olan, haber...

adam basit bir espri yapıyor...

köylü hacca gidicem, niyetlendim, bir ayağım çukurda zaten diyor...

önder sav'da, adamın bir ayağım çukurda lafına karşılık, "gitme işte bakarsın muhammed bırakmaz seni, orda" diyor. yani madem bir ayağın çukurda, ne diye taa arapistan'a gidiceksin, ölürsün falan diyor...

aaaaannnnlllaaaadıııınnnıızz mııııııııı? çoooooğğğğğcccuuuuuukkklaaaar!!

siz zaten espriden ne anlarsınız lan...

yok bütün espriyi -alayci yaklasim- olarak alıyorsanız, durum daha muhim...
espri mespri değil, düpedüz hakarettir. adam, başında "hazreti" olmadan muhammed diyor; haccı, araplara para kazandırmak olarak görüyor. daha ne desin be!

ayrıca
(bkz: solculardaki espri anlayışı)
dincilerin (evet dincilerin. bir dine inananlar değil, radikallerin) hemen atladığı olay.

yahu yorumlar müthiş işe laiklik budur, chp budurlar kol geziyor.

bırakın bunları lütfen. önder savı eleştirin, kötüleyin söylediği sözü eleştirin ama şu tümevarım fetişinizden vaz geçin.

not: bu arada hz. muhammed'e, muhammed denilerek nasıl bir dalga geçildiği mantığını anlayamadım. hz. muhammedi bu kadar putlaştıranlar mı yoksa önder sav mı daha suçlu ya da ota boka denildiği gibi kafir?
eminim ulu onder yasasaydı bu adamın dilini keserdi. sebebi dinsiz oldugu, hazreti muhammed'e peygamber efendimiz demediği, hacca gitmeyi araplara para kaptırmak olarak gordugu icin degil. milletin efendisi olan koyluye bu sekilde davrandıgı icindir. cunku sayın sav burada bir dinle yada onun peygamberiyle degil, milletin inanclarıyla alay etmektedir. bir parlementere yakısmayacak kadar talihsiz olaydır. cunku meclise giden her velik bilmelidir ki onlar belli zümrelerin veya sadece kendilerine oy verdikleri kişilerin degil tum milletin temsilcileridirler. iste boyle kişiler yuzunden yuzde kırkyedilik oylar halkın partisi yerine baska adamlara veriliyor.
Şahsi kanaatimce daha büyük ayıp olan Hz. Muhammed için söyledikleri değil hacca gitmeyi arzulayan, kendi dinini yaşamak isteyen bir kişiye takındığı alaylı usluptur. Kişiler inanmaz problemimiz değil, benim değerim olan bir kişiye ismiyle hitap edebilir bu bile kabul edilebilir bir şeydir gözümde, ancak benim dini inancımla ve inancımın gerektirdikleriyle dalga geçemezsin, son günlerde bir haddini bilme meselesi var ya işte bunu yapmak kimsenin haddi değildir. Bu adam halkın partisinden milletvekili, bu adam laik olduğuna inanıyor bu mu laiklik benim dinime karışacaksın, alay edeceksin bu mu laiklik?
saygısızlığın tavan yaptığı anlardır bunlar. ayrıca bunlar için mahşerde özel etkinlikler falan olur inşallah bilet bulabiliriz.
ne önder sav'ı ne chp'yi savunma amacım olmadan, hatta videoyu bile izlemeden, sadece burada gördüğüm bi iki entry'den aklıma takılan bi şeyi söyleyip sıvışma niyetindeyim. o da "peygambere hz demiyor" lafı üstüne. sav dinsiz mi değil mi bilmem ama ben muhammed'in adını ne zaman söylesem başına sonuna bi "hazretleri" kelimesi ya da kısaltması getirmiyorum. bu bi saygısızlık mıdır? bana göre peygamber olmayan bi insana neden hazretleri demek zorundayım ben anlamadım. hayır isa, musa derken de demiyoruz ama kimsenin o zamanlar kalkıp köpürdüğü yok.

muhammed sana göre "hazretleri" denmeden ağza alınmayacak bi şahsiyet olabilir eyvallah tek kelime laf etmem.. ama peygamberliğini reddeden adam bile hz mi demek zorunda yahu, bu ne biçim mantık????