bugün

ironik ötesi reklamdır. mide bulandırıcı.
biri ön yargı mı dedi?

"Amsterdam'da THY uçağı düşünce THY'ye sahip çıkacaksın,
Konya'daki kaçak kuran kursu binasının yıkılması olayında cemaat ve hükümeti,
müzisyen Burhan Şeşen'in oğlu Serhan Şeşen'in ölümü olayında ihmalleri ifşa edilen Özel Sema Hastanesi'ni, Ankara'da yılbaşı gecesi yedi gencin doğalgaz zehirlenmesi nedeniyle ölmesi olayında doğalgaz kurumunu,
sel felaketi sırasında da hükümet ve yerel yönetimleri savunan bir gazete olucaksın ve bana ön yargılarımızı kıralım temalı reklamlarla hümanizm satacaksın."

hükümetin yalakası bir gazeteye ve bu gazetenin müptelalarına karşı önyargım değil, sadece önbilgim var benim.
acaip sinirlendim bu reklamı görünce, tutamıyorum kendimi.

sen sivas katliamı'nda ölen onlarca insanı umursama ve sivas'ta gericilerin yaktığı otelden "olaylar sırasında yangın çıkan Madımak Oteli" olarak bahset, "Madımak provokasyonu" olarak anlat ve bana gel neden önyargılarımızı kırmıyoruz yok birbirimizden farkımız, biz ne zaman ayrı düştük de?
reklamcı gözüyle bakıldığında, etkili olduğunu düşündüğüm reklam.
Amaç dikkat çekmekse hakkını vermiş. Etkili bir film olmuş. Sanat yönetmenini görsel efekt stüdyosunu takdir etmek lazım.
Zaman gazetesi okumam içeriğini bilmem,
ancak sayfa tasarımı olarakda sanırım uluslararası bir yarışmada da birinci olmuştu.
önyargisiz ve apolitik bir sekilde izlendiginde, cok basarili ve cok güzel bir reklam oldugunu göreceksiniz. fikir sahibi ve yönetmene tebrikler. müthis olmus...
zaman gazetesinin yeni reklam filmi.

bu başlığın altına yapılan yorumları göreceğimiz gibi, büyük bir çoğunluk önyargılı bir biçimde yorumlarını dizecektir.
"bunu yapan zaman'sa salla gitsin. kesin bir puştluk vardır içinde.." mantığı hakim insanlarımızda.
Zamanın uygulamaya koyamadığı fikirleri tekrardan reklamlaştırdığı müthiş çalışma.

Zaman ın çok başarılı olan eski reklam filmlerinden çok çok daha başarılıdır. Diğer gazeteler abuk sabuk reklamlar yapmaya devam etsinler önlerindeki deve gibi örneği görmezden gelsinler.
zaman'ın kendi fikirlerini paylaşan kesime hazırladığı reklam filmidir. zira o kesimden daha fazla önyargı taşıyan bir kesim tanımıyorum. bi de başı açık bi kız gördüm reklamda ama araya kaynadı heralde. yoksa yani şöyle bir durum var bizim açımızdan *
(bkz: bu memlekette göte göt denir)
klasik bir zaman gazetesi reklamı.

izlemek için;
http://www.youtube.com/watch?v=lAtrMMPhWi8

(bkz: dinime küfreden müslüman olsa)

son olarak;
(bkz: yaftalamadan düşünün/#4170655)
(bkz: yıkmanın zamanı gelmedi mi)
(bkz: * yıkmanın zamanı gelmedi mi)
gercekten süper bir reklamdir. türkiye sizinle gurur duyuyordan daha guzeldir.
para ile her şeyin yapılabileceğini gösteren reklam.
herhangi bir reklam izler gibi izlersek gerçekten oldukça başarılıdır. ancak bir de karşımızda bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bir gazete durmaktadır. o pencereden bakınca anlamını biraz yitiren reklamdır.
zaman reklamı olduğunu anlayana kadar ilgimi çeken ucuz malı fazlaya satmaya çalışan reklam.ne gerek var ki zaten bedava dağıtmıyormusunuz.
izlerken çok başarılı kimin reklamı lan bu? denilen, sonunda "zaman" olduğu görülüp şaşırılınca ister istemez "acaba?" diye düşündüren reklam. bu açıdan gayet başarılı, hatta iki defa başarılı.
çekim ve kurgu olarak değerlendirilirse oldukça başarılı bir reklamdır, sonuçta bir "para var huzur var" ürünü... ancak fikir, gazete ile bağdaştırıldığında ironik bir durum ortaya çıkıyor. reklamın vermek istediği mesajı tersten düşününce taşlar yerine oturuyor. zira zaman okumamak bir önyargının sonucu değil aksine bir önyargının sebebi. tek bir fikri benimsemiş ve bunu yansıtan, tamamen tek bir bakış açısına yönelik haberler yapan ve tamamen taraflı bir gazetenin bilerek ördüğü duvarlar var aslında. bu önyargıya gazete sebep oluyor, hatta taa en başından, taa isim fikrinden... zira o da tersten okununca "namaz" ortaya çıkıyor.
kurgusu güzel reklamdır. keşke hazırlayanlar da reklamdan bir şeyler kapsalarmış.*
Hoş reklam aşırı dinci kesimide önyargılı olarak betimlemesi tarafsız davranıldığı konusunda ipuçları veriyor.