bugün

anlayamadığım olay.

benim de yakından tanıdığım arkadaşım birkaç ay önce bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

o saatten sonra hala da geçerli bu, onu tanıyan tanımayan herkes facebook duvarına taziye vb. mesajlarını göndermeye başladı. cenazesinde orada olmayan insanlar facebook üzerinden birkaç günde bir bunu dile getirir oldu. abes olan durumda bu aslında. katlanamadığım, çekemediğim. nefret ettiğim durumda bu.
(bkz: teknolojinin insanları aptallaştırdığı)
''seni unutmayacağım.'' falan yazıyorlar, acıları akıllarından büyük olanlar bunu yapıyor.
insani duygularımızı ne denli kaybettiğimizin bir kanıtıdır. eskiden yeniyıl, bayram kutlama kartları atılırdı. mektuplar yazılırdı. önce bunları kaybettik. şimdi de taziyeye bile gitme tenezzülünde bulunmuyoruz. bu denli mi makineleştik?
-niye bıraktın beni,niye öldün?
allah allah cevap vermedi dürtüyim bi şunu.

bu mudur yani?
(bkz: ağlama duvarı)*
ölen üstünden prim yapma şerefsizliğidir.
(bkz: Ölen kişiyle birlikte facebook un ölmemesi) beni facebook'umla gömün arkadaş.
saçmalama konusunda boyut atlamaktır. gidemeyeceğin bir yerde bile olsa taziyeyi yine telefon ya da yakınının face adresinden iletmek varken neden duvar neden o kişi? taziyeyi ölen şahısa bildirmek gibi bu.
insanın geldiği nokta bu mudur arkadaş diye içimden geçirdiğim durumdur.
samimiyetsizliğin, gösteri budalalığının dibine vurmaktır.
ulan madem bu merhumun vefat etmesine bu kadar üzüldün, kıy parana ara ailesini taziye mesajını ilet.

--spoiler--

''kanka ölmüşsün ya allah rahmet eylesin''

--spoiler--

evet adam mezarından facebook'a bağlanıyor ve o yazdığını beğenecek birazdan.

--spoiler--

yaaa canım ben ilkokuldan eski sevgilin kamuran. canım ölmüşsün ya off

--spoiler--

neyin kafasını yaşıyorsun arkadaşım ?
"lan çık dışarıda adam gibi baş sağlığımı dileyeceksen ne yapacaksan doğru düzgün yap" denilecek hareket.
ölülerden medet bekleyip gidip onların yattığı mezarların duvarlarında ağlayan insanların olduğu ülkede çok görülmemesi gereken eylemdir.

ulan sağlığında selam bile vermemişsindir muhtemelen fakat öldüğünde kıymete binmiştir.

(bkz: kör ölür badem gözlü olur)
Facebook'un artık insanın tüm hayatını ele geçirdiğiniz ispatıdır. insan ailesini arar evine gider. facebook'tan üzgünüm mesajı göndermenin anlamı neyse artık. Aynı doğum gününü facebook'tan kutlayan insanlar gibi.
e-dua gibi bir şeydir. gereksizdir. duygu sömürüsünün bir üst versiyonudur. insanlara ''biz bununla çok iyi anlaşıyorduk ehehe'' mesajı vermektir.
eğer gerçekten bunu yapan var ise insanlıktan topluca umudu kesmemiz gerektiğini gösteren olay.
yuh artık oldu olcak facebookta ayrı bir plaform oluşturulsun facebook mezarlıgı diye ölen kişilerin hesabı sonsuza dek orda dursun özel günlerde oraya girip fatiha verelim ne biliyim sanal çiçek falan yollayalım.... fesüphanallah
fazla saçma bi hareket. evdekilere de söyledim, şifrem bilgisayarda kayıtlı, ölürsem duvarımı kapatın diye.

(bkz: burcucum çok güzel gömülmüşsün =))))
ölen kişiye iyilik yaptığını zanneden ahmaktır, ruhuna iki dua okumak varken; bilgisayar başında tıklamayı daha sevap sanan kimsedir. ölmüş gitmiş işte, ne işin var duvarla, betonla.
ona buna hava atma, prim ve gösteriş yapma amaçlı gerçekleştirilen eylemdir. o yazılar beğenilir bir de. aynı harekette bulunmayanlar aşağılanır. facebook u sanal yaşam sananlardır bunlar. genelde normal hayatta da çekilmezler zaten.
Sırf duvarda yazılı olanları gören diğerleri "ne kadar hassas bir kişi, muhteşem bir insan evladı" desin diye şov yapan insan hareketi. ölen kişiye vefa borcu olduğuna inanan bir kimse, muteveffanın ailesine de bir şekilde ulaşmayı ve taziyede bulunmayı becerebilir biraz çabalarsa. özetle, samimiyetsiz bir davranış. Samimiyetsizlik demişken, ömür gedik bugün gazeteleri okuyunca neler hissetti acaba.
açıp resimlerine bakmaya dayanamıyor yürekler. yazı yazmak şöyle dursun.
cevap gelmeyince de ''sen meşgulsun yanıyosun sanırım ii geceler '' yazan insanlar bunlar. yapmayın b'olm.