bugün

bir altıdan sonra tiyatro oyunu. yiğit sertdemir'in yazdığı ve yönettiği oyun intihar eden bir adamın gözünü başka bir yerde açıp ona öldüğünü ve hayatının yeniden inceleneceğini söyleyen birini, masalcı'yı, görmesiyle başlıyor. ardından olaya tanrı da giriyor ve adamın geçmişinin önemli kısımları incelenmeye, bize de bir masal şeklinde anlatılmaya başlanıyor. finalinde de bir sürpriz var.

oyunculardan önce oyunun yazarına değinecek olursak, yiğit sertdemir'in oyun oynamayı seven birisi olduğu belli. oyunun içine finalle ilgili ipuçları serpiştirmiş ve bize tahmin edebilme imkanı tanımış. eğer dikkatli bir izleyiciyseniz finali tahmin edebilirsiniz. ama bence hiç kasmayın, kendinizi oyunun akışına bırakın. çok güzel akıp gidiyor zaten. finalde de şaşırın biraz canım. ne gerek var hafiyeliğe?

espriler, şakalar gayet hoş. tanrı'yla ilgili binlerce espri de yapılabilir gerçi. olsun, yine de hoştu.

oyunculara gelince; oyunda erkan kortan, aslı can kortan ve gülhan kadim yer almakta. gülhan kadim diğer oyuncuların içinde biraz daha parlasa da erkan kortan ve aslı can kortan da çok başarılı. özellikle erkan kortan oyun boyu sadece bir iki kelime konuşmasına rağmen belki de en büyük rolü üstlenmiş. mimikleri, bakışlarıyla sürekli oynuyor. ben uyuyakalırdım mesela o rolde oynasam.

sözün özü, çok başarılı bir oyun. izleyin derim.
Zevkle sonu getirilen bir oyun, özellikle Aslı Can Kortan'ın performansı müthiş. Yiğit Sertdemir zaten yeteneği tescilli bir oyun yazarı. Altıdan sonra tiyatro kumbaracı50'de bu oyunu başarıyla sergilemekte, gidin görün diyorum.
yigit sertdemir'in mükemmel oyunlarından biri, kumbaracı50'de ne zaman oyun izlesem çıkışta beni derin düşüncelere ve muazzam haz duygularına ulaştırır. bana göre istanbul'un en iyi bağımsız tiyatrosu burasıdır.

oyuna gelicek olursak benim izlediğim oyunda aslı can kortan'ın masalcı rolününde Tomris incer vardı. Kendisi için zaten fazla söze gerek yok. bütün oyun boyunca sizi yerinize çivilenmiş izlerken finalde öyle bir ters köşe yapar ki, yigit sertdemir'e bir kez daha hayran olursunuz.

Hadi kendinize iyi bakaraktan bobiloplar.