bugün

insanın kızgınlıktan kendini siktiği anlardır.
tanım: sinirden sağa sola yumruk sallayacak derecede kendini kaybetmek, sinirlere hakim olamamaktır.
ayrıca, türk milli takımı karşısında almanya' nın 12. adamı olarak oynayan isviçreli busacca akla geldiğinde dişleri gıcırdatıp söylenmektir.
susmak, susmak, susmak ve sonra avazın çıktığı kadar bağırmaktır camdan dışarı, ta ki tüm dünya Türklerin sesini duyana kadar..
almanya-türkiye maçı sonrası olacak durum.
= öyle deme
- ne dedimki ben şimdi?
= sana sus dedim.
- tamam da zaten konuşmuyorum ki
= konuşma zaten ya. of! bakmasana tuhaf tuhaf bir şey mi var?
- bakmam peki.
doğru olan bu tavırdır. ters bir şey söylerseniz elinizde patlar. *
bayanların regl dönemlerinde hem kendilerine hem de bize eziyet etme yöntemleri. ona kırılır, buna kırılır, bağırır çağırır. siz de alttan almaktan yorgun düşersiniz. bunun dışında sigarasız kalmak ta sebeptir sinirliliğe. insanın beyninde fişekler patlar adeta.
(bkz: dili sıkarak dışarı çıkarmak)
nedense çok sakin davranmayı da beraberinde getiren durumdur. ama karşınızda böyle biri varsa dikkat ediniz çünkü:
(bkz: kuzuların sessizliği)
- yaa hacim ben cok sinirliyim, hemen patliyorum ama allahtan cabuk geciyo, kin tutmam.
+ he hacima, he bitaneme... zaten gezegende bi sen yasiyosun, dunya senin etrafinda donuyo. cok sinirlisin he mi ?
- evet ama cabuk geciyo...
+ tabi tabi, sen denk gel bi nusret mayin gemisine de, sende sinirli, senden atak, hic bi problemin kalmaz. hemen gecer zaten.
- ben bi de etrafimda bi haksizlik gordugum zaman hemen tepki veriyom, cok sinirleniyom.
+ bi sus ak. hava olmus 40 derece, turkiye kupadan elenmis, yemin ederim hirsimi senden cikartirim. sinirliymis... kicimin kenari...
peygamberimiz(sav) efendimize gore abdest almasi gereken kisi. eger ki siniri abdest aldiktan sonra bile gecmemisse, uyumasini tavsiye ediyor gonullerin sultani.
insanın kendi hareketlerini ve karşısındaki insanlara karşı tavırlarını denetlendirmesini güçleştiricek durumdur. kişi çok sıradan birşeye patlayabilir.
açken cereyan eden olay.
(bkz: dün gece yenge vermedi galiba)
Çok aksi adam olma durumudur.Kimseyle geçinememek, önüne gelene atmak tutmak, sövmektir. Şahıs aşırı şekilde taklaya getirirmiş ve uzun süre sigarasız kalmışsa cinnet geçirtecek kadar şiddetli olabilir.
öğlen 3'e kadar bir şey yememişseniz,aç karnına sigara içmişseniz ve bu başınızı döndürmüş midenizi bulandırmış sıcakta tansiyonunuzu düşürmüşse,"kendime geleyim" mantığıyla bir tane daha sigara yakmış ve kusmuşsanız,6 yaşındaki erkek kardeşiniz başınızda vıdı vıdı ötüp sürekli bir şeyler istiyosa,üstüne regl sancısı çekiyosanız sinirden ağlamaktan başka bi seçeneğiniz yok kanımca.
bazen işe yarayan ama çok abarttığınızda yanınızda kimsenin kalmayacağı risk taşıyan kötü bir harekettir.aman alışkanlık haline getirmeyelim.sankıncalı...
bu hal şöyle izah edilebilir anca;
2 kere 2'nin kaç ettiğini bildiği halde cevabı 4'tür demeyi istememe hali.
tabi bu nacizane bana ait düşünceler efenim.
acı çekiyor olmaktır.
insanın beden sağlığını da tehlikeye sokan bir şeydir. bütün dertlerin başı sinir strestir. bunu doktorlar söylüyor.
iyi birşey olduğu zannedilenler tarafından marifetmişçesine anlatılan durum.

+ abi ben var ya çok sinirliyim. Bi sinirleneyim, gözüm dünyayı görmez valla babamı tanımam...vs
- Aferim böyle devam et*.
ayrıca türk milletinin genel yapısıdır.
şayet öfke kontrolü yoksa sahibine pişmanlık olarak geri döner.
kendilerinden her daim uzak kaldığım insan tipleridir. arkadaşlık dostluk gibi tercihlerimde bulunmayan ve diretk sildiğim insanlardır.

özellikle sıcakkanlı insanlar genelde samimi bulansa da, ben hiç sevmem. çünkü sıcak kanlı insanlar yapıları itibariyle, anında tepki verir, haklı ya da haksız yere, orantısız şekilde öfke ile sinirlenir. kendi kendilerini yemek yerine, karşılarındaki insanı resmen çökertirler. gördüğünüz anda topuklayın. gençliğinize yazık.
Sözlükteki başlıkları gördükçe vuku bulan durum.
evet trollük nedir, sözlükte nasıl işler az çok biliriz ama bu kadar da değil. Yeter artık!
etin kasap tarafından ustalıkla temizlenmesi gereken yerler.