bugün

ilk okula yeni başlamış çocuğunuza yıllık 90 bin ücret ödeyerek özel bir okula gönderir misiniz ?
en az 50 bin liradan başlıyor yıllık okutur musunuz ?
senin gibi arkadaşları olacaksa devlet okulunu tercih ederim.

teşekkürler.
Asıl mesele çocuğunuzu özel okulda okutup okutmamak ya da özel okulların ücretleri değil...
Asıl mesele özel okul öğretmenlerinin hakları olmalı...
Çocuğunuzu özel okula yazdırmayı düşünüyorsanız ;okul sahiplerine ilk sormanız gereken şey ödememiz gereken tutar ne kadar olmalı değilde;öğretmenlerinize ödediğiniz maaş ne kadar olmalıdır?
Birçok özel okul öğretmenlerine asgari ücret ödeyip onlardan çok iş bekler.(Hatta özel okulların bazıları asgari ücret artışından kaynaklı maaşı asgari ücret altında kalan öğretmenlerden aynı maaşı almaları fazlasını da elden teslim etmelerini istemişler. Öğretmenler bu okulları maaş dekontlarını yayınlayarak ifşa etmişlerdir)
Ve yaşamakla geçinmekle ilgili sıkıntısı olan öğretmenler siz ne kadar para ödersiniz ödeyin çocuğunuzla çocuğunuzun eğitimiyle ilgilenmez... Çünkü asıl meselesi kendi geçim derdi olan kendi dışındakine nasıl yardım etsin ki?
Param olsa okuturdum.
öyle yaptım ve çok memnunum. keşke devlet okulları daha iyi olsaydı ama olamadı işte.
Özel okulların çogu ticarethane haline gelmiş. Devlet okulları bin kat daha iyidir. Liselerde cocuklar ögretmene ders işletmez, yok yazılır 0 alır umrunda olmaz nasıl olsa para veriyordur sildirilecektir. Takdir teşekkür herkese verilir. Kısaca eğitim yok gösteris var. Ama kucük yaşlardaysa gönderilebilir devletteki kadar akran zorbalıği olmaz daha nezih bir ortamda büyür.
Bunak dede olsa okuturdum diyor. imam hatip'e veririm demiyor. Üstüne hafızlık sosu döküp, durumu kurtarmaya çalışıyor.

E madem imam hatip aklına bile gelmiyor, şunca çocuğu neden imam hatip denilen tımarhanelere kapattınız?

Bunların bir milletvekili vardı, "inşallah yakında tüm okulları imam hatip yapacağız" demişti, sonra ortaya çıktı ki torunu pierre loti'de okuyor! Şunu da söyleyeyim: pierre loti diğer Fransız okulları gibi Türk müfredatı okutmaz, komple Fransız müfredatı okutur.

Velhasıl bunların alayı böyle. Millete verirler talkını, kendileri yutar salkımı.
Çankaya Kadıköy Beşiktaş karşıyaka gibi bir yerde otursam devlet okulunda okuturum.

Ama varoştaysa hele hele ergenliğe girdiğinde o çocuk ortaokulda lisede mahvolur kahredilir.

Yaşadığım için biliyorum. Bu arada varoşlardaki özel okullar da çok fena.

Kardeşim varoşta koleje gitti liseyi bile zar zor bitirdi.

Tabi çocukta da okuma aşkı olacak. Kültürlü tahsilli zarif insanlara özenecek.

Yoksa paranın köpeği sefahat azgınlık içinde hayatı kayan biri olup çıkıyor.
eğitimden çok ahlaki yozlaşma korkutuyor artık bizleri.
Hayır tabiki.biz kapitalizme karşıyız derken şaka yapmıyoruz.
Olaki bir gün hayatımın anlamı diyebileceğim bir kadın bulup da çocuk sahibi olursam,

Maddi anlamda sorun yaratmayacaksa, Bir ihtimal belki.

lâkin genel düşüncem ortalama bir özel okuldansa iyi bir devlet okulunda okuması yönünde olurdu.

Muhtemelen devlet okuluna gönderirdim. Eksik kalabileceğini düşündüğüm şeyleri yada çocuğumun yönelimlerine göre olan Spor, müzik vs diğer aktivitelerde kurslara gönderirdim. Yabancı dil eğitimi için uğraşırdım.
böyle genel bir soru ne kadar anlamsızsa, evet veya hayır yanıtı da o kadar anlamsızdır. hangi şehirdeki hangi özel okul diye sormak gerekir.
özel okul fetişim olmadığı için devlet okuluna yollarım gitsin adam gibi okusun özel ne amına koyim.
Özel okul sahibi biri olarak, okuturum.
Paranız varsa okutursunuz.
Gerisi boş laf.
Eğitimde tüm diğer alanlarda olduğu gibi ticaridir.kapitalizmin alternatifi yok.
Olsa dükkan sizin.
Aileden varlıklı değilseniz çalışıp ayda 50-60 bin arası kazanıyorsanız
Sakın özel okula yollamayın.
Sakın sınav başarısı için özel okula yollamayın.
Zengin arkadaş en büyük ticari yatırımdır.özel okul bu avantajı sağlar gerisi boştur.
çocuğumu okutmaya bile şüpheli bakıyorum bu ülkede.
hiç gerek görülecek bi şey değil ya çocuk. yapmayın da okutmayın da.
ne okutması ya kendi kendine yetişsin amk.
konu meblayı nakit olarak versek daha çok faydasını görebilir.
bir ilkokul çocuğunun yıllık ücreti olmuş 100 bin. gönderir misiniz?
ilk okul çocuğunun bile bir yıllık okul ücreti 100 bin liradan başlıyor. tabiiki okuturum amk.
Özelde okuyor, devlet okuluna zaten gönlüm yoktu. Lakin kaydı otomatik yapılan okula gidip baktım, sınıf 45 kişi,yaklaşık 1/3 ü Suriyeli. Çok pahalı ama malesef yapacak bişe yok. Çünkü ülke bizim cocuklugumuzdaki ülke değil. Guvenemiyosun hiç bir yere.umarim bir gün ülkemiz yine güvenilir bir ülke olur.
çevre (toplum kültür güvenlik açısından) bu ülkede çocuk okutmazdım.
eğitim kalitesi açısından, ilk orta lise eğitimi için imkanım (çocuğum olsaydı) yurt dışında yaşayan akrabalarım da olmasaydı mecburen evi arabayı birikimi ıb (bakalorya) ve cıs (council of international schools) akreditasyonu bulunan okullara harcayacaktık.
dediğim gibi, çocuğu yurt dışında akrabaların yanına yollamak ve orada okutmak (hiç olmazsa ilk orta lise eğitimi için) eğitim masraflarını karşılamak ülkemizde IK ve CIS akreditasyonu olan okullarda okutmaktan daha ucuza gelecektir.
Parası olan okutur amk.