bugün

ne iş seçtiği mühim değil, doktora yapsın isterim. yaptığın işi sevmiyorsan doktora yapman mümkün değildir, doktora yapabiliyorsan da o alanda en iyilerden birisindir.
itfaiyeci, unicorn jokeyi, köpek fısıldayıcısı. üçünü birden seçsin.
simyacı olsun.
Sanatçı olsun isterim. Ama böyle şarkıcı falan ya da çakma stilistlerden değil. Böyle orjinal şeyler tasarlayan bir tasarımcı ya da piyanist gibi.
Orospuluk. En sağlam para bunda var galiba.
kesinlikle çocuğumun tarihi eser kaçakçısı olmasını isterdim. erdemli, vatanını milletini seven bir evlat bu devirde kolay yetiştirilmiyor onu da farkındayım.
Benim seçmemin bir önemi yok bu kendi egomu tatmin eder. Mutlu olacağı ya da kendini keşfedebileceği bir mesleği seçmesini temenni ederdim.
doktor olmasını isterdim.
oku da baban gibi, eşek olma.
balkabaklarını at arabalarına dönüştürücüsü.
istediği mesleği, mutlu olacağı ve severek yapacağı mesleği. Klasik aile yönlendirmesiyle 'doktor muhendis' değil.
şarkıcı olmak isteyebilir.
Başarılı bir bilim adamı olsun isterdim kimya yada genetik alanında. Bunun yanında bir enstürman çalıp güzel bir resim becerisi ve üstüne üstlük bir de kalemi güçlü olsun istersim.
Olmayan çocuk üzerinden atayım bari. Tipik evebeyncilik genlerimize işlemiş. Doğmamış çocuğa don biçiyoruz resmen.
Gönül ister ki sevecegi işi yapsın ama bana sorarsa ben sağlıkçı olsun isterim.
duvar boyacısı olmak isteyecektir. boyacı yani. duvar boyacısı neyse. oğlum annen ilk erkek arkadaşını kamyon şoförü olma ciddi ideali yüzünden bırakmıştı diye uyarır mıyım bilmiyorum. hayalini yaşasın diyip susabilirim.
tarih ve arkeoloji alanlarıyla ilgilensin. insanlık gerçek tarihine ışık tutabilecekse.
(bkz: uzay bilimcisi)
Avukat olmasın stresli bir iş kendimden biliyorum olursa tiyatrocu olsun hayattan zevk alır belki.
sporcu. tertemiz. bas kreatini devam et.
Veteriner olsun isterdim.
Kendi yapmak istediği mesleği seçmesi en doğrusu sonuçta anne babalar yapmayacak çocuğunun seçeceği mesleği.
Öncelikle neye yetenekli olduğunu ve gerçekten ne yapmayı sevdiğini bulmasına yardımcı olurum. çocuklar bunları tespit etme hususunda çevresel şartlardan dolayı yetersiz kalabilir. Gerisi ona kalmış. Ben sadece elimden gelen desteği vermeye çalışırım. Eğer veremeyeceğimi hissedersem çocuk sahibi olmam.
(bkz: Jokey)
Grafiker olsa güzel olur aslında. Olmaz mı? Bence olur.
Ögretmen olsunlar.
O küçük ama yüreği büyük olan kalplere vatan sevgisini işlesinler.

Aşkı tanısınlar, çünkü memleketi sevmek için aşkı bilmeleri gerek.