bugün

her çocuk için geçerli değil notunu düşmem mi gerekiyor illa. ben bu entry i istisnasız her çocuk için saf temiz olduğunu iddia edenler için yazdım. he diyosanız aile terbiyesi falan o zamanda istisnasız saf temiz olduğunu iddia edemezsiniz zira saf temiz olsa ailesinin bütün boktanlığına rağmen saf ve temizliğini korur.

çocuklar saf tertemiz değildir ama elbette masumdur. çocuklar soyut kavramları bilmez bu yüzden biz onları saf temiz zannederiz. ama 3 4 yaşında bir çocuk ergenliğe ulaşmış ablasından bile tahrik olabilir. bana göre gayet doğal bir şey ayıplamak için söylemiyorum. kötülük düşünür 6 7 yaşındaki çocuklar arkadaşlarını aşağılayabilir gruplaşıp bir arkadaşlarını boktan sebeplerle (fakir olduğu için atıyorum babası sakat olduğu için dışlayabilir) yani çocuklar saf tertemiz canlılar falan değildirler. onlarında yetişkin insanlar gibi vicdanlıları ve biraz da vicdansızları vardır *
yetişkinlerden kat be kat masum ve saf olduğu bir gerçektir. eğer ki çocukların yönettiği bir dünyaya ev sahipliği yapsaydık eminim ki şuan ki dünyadan çok daha güzel ve sevgi dolu bir ortamda yaşıyor olacaktık.

(bkz: büyüdük ve kirlendik)
Büyürken yaninda olan insanlar neyse çocukta o dur. Etrafındaki insanlardan etkilenir ve öyle davranir.
be amınakoyim hiçbir bok öğretmessen bunları yapması normal değil mi?
görsel