bugün

(bkz: time of the gypsies)
O hindinin allah belasini versin tum film boyunca sinir etmisti beni,muziklari disinda hicbiseyini sevemedigim filmdir.
Klasikleşmiş, Müzikleri efsane olan bir film.
müthiş bir film, bu kadar geç izlediğim pişmanlığım büyük ...
müzikleriyle efsane olmuş filmdir.
Güzel bir Çingene filmi dram ağırlıklı.ancak diğer Çingene filmi Gadjo dilo bu filmden daha Güzeldir komedi ağırlıklı ve sanki çingeneleri ziyaret esnasında çekilmiş kadar doğaldır filmdeki Cüce solistin Şarkıları da muhteşemdir mutlaka izlenmeli.
Emır kusturıca ımzalı bazen guldurup bazen huzunlendıren muzıklerı kendinden efsane fılmdir.
Ederlezi efsanesinin doğum yeri.
aklıma ilk olarak 'ederlezi'yi getiren film.
Emir Kustarica'nın şaheseridir.

--spoiler--

Azra'nın ölüm sahnesinde hıçkıra hıçkıra ağlamıştım ayrıca.

--spoiler--

Edit: yodanın bastonu adlı arkadaş spoiler öyle yapılmaz, aha böyle yapılır dedi. Sağ olsun eksilenmekten kurtuldum sayesinde.
'Ve hayalleri olmadan bir çingene ne işe yarar? Çatısı olmayan bir kilise, sesi çıkmayan bir çan gibi...'.
Başrolündeki gözlüklü oyuncunun intihar ettiği,çingene filmi.gadjo dilo daha eğlencelidir,dramatik bir filmdir.
görsel
Müzikleri ve senaryosuyla içine çeken bir yapım.

Ederlezi ile hikaye birleşince etkilenmemek elde değil.
(bkz: çingeneler zamanı müzikali)

Filmin de etkisiyle Türkiye'de ilk diye gaza gelmeyin, önce bir okuyun derim.
hikayesi türkiyede eğlenceli bir müzikal halime getirilip bu sene sahneye de koyulmuş olan film. direkt filmi görmek icin gitmeyin. muzikal mantığıyla hazırlanmış. ben çok keyif aldım. yeri geldi ağladım yeri geldi güldüm.
görsel
müzikalden yayınlanmış bir fotoğraf cok eglenceli
"kendime yalan söylediğimden bu yana artık kimseye inanmaz oldum"

emir kusturica'nın yönetmenliğine goran bregoviç'in şarkılarının eşlik ettiği, türk sinemasına ve türk müziğine yön vermiş bir film dom za vesanje.
izleyin. izleyin ki al pacinonun tony mantanasının ya da robert de nironun travisinin bile ötesine yerleştirebileceğiniz performansıyla perhanla tanışın. (bkz: Davor Dujmovic)
---spoil---
gariban bi çingenesindir... biskolota erkeği hiç değil...
gidersin bakşa ülkelere... çalarsın çırparsın oralarda... para biriktirirsin.
gün gelir dönersin...
o aşık olduğun kız... bunları onun için yaptığın insan bir başkasından hamiledir.
e sen de parasının da aq kızının der... ağlar-içer-içer ağlar... parasının aq derdatığırsın o paraları.

--spoil--

http://www.youtube.com/watch?v=EHmJOVzh8aI

(bkz: bele vaziyyetin içine soxum)