bugün

Vasat fakir yazar karması.
Çin malı demek kötü mal demek değildir. Daha önce bahsedildiği gibi, bu mallar ithalatçının talebine göre imal edilirler. Ancak burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta var. Özellikle hepsi "1TL" tarzı ürünler birer felaket. Çin, Avrupa ülkelerinin tıbbi atıklarını topluyor. Bunun için birde para alıyor. Peki sizce bu atıkları imha etmek yerine, bu atıklardan imal ettiği hammaddeyi (örneğin plastiği) nerede kullanıyor ?
motosikletleri yolda kalan, porselenleri elde kırılan, televizyonlarının uzaktan kumandası çalışmayan, oyuncaklarının hepsi neredeyse bozuk üretilen mallardır. adamlar bir tek çin seddini sağlam yapmayı başarmışlar.
çin mallarının adi olmasının nedeni fiyatı sürekli indirmeye çalışan tüccarlardır. fiyat düştükçe kalite de düşmektedir.
kaliteli olduğunu düşündüğünüz ya da üstünde "made in turkey" yazan eşyaların coğu da çinde yapılmakadır. böyle yapılmasının nedeni de çin mallarına olan önyargıdır.
her şeye rağmen "yerli malı, yurdum malı, herkes onu kullanmalı"
sözlükte yer alan karmalar arasında bence en küçük düşürücü olanı.
"çin malı dandiktir" diye bağırsan taksim meydanında, sırtını sıvazlarlar, doğru diyon yiğidim derler.

Ama hay ben bu hükümetin yedi sülalesini, ülkemize dandik çin mallarını dolduruyor desen, soluğu karakolda alırsın.

iki cümle arasında teknik olarak bir fark yoktur. mesela biz AB'ye mal ihraç edeceğiz standartları tutturacağız diye götümüzü yırtıyoruz. Ülkemizde üretilen, çok kaliteli* diye pazara sunulmayan mallar, gümrükten "dandik" diye geri dönüyor.

Ne yapıyor bizim çiftçi, standartları yakalıycam diye çifte kastırıyor. Öte yandan bizim çin'den ithalat politikamız ne: "Gel gel ne olursan ol gene gel".

sonra, "çin malları dandik"

sevgili hükümet sana sesleniyorum, ucuza yarrak var yiycen mi?
yaran karma ismidir.
(bkz: made in prc)
türkiye' nin zaten pamuk ipliğine bağlı olan ithalat-ihracat dengesi alt üst eden ürünlerdir.
kalitesiz olarak nitelendirilse de son dönem şahsımı aşırı şaşırtan versiyonları çıkmış çin üretimi mallardır. elime bir yerlerden çakma iphone geçti. dedim kıytırıktır bu. yahu bir inceledim, akselerometreden tut, wireless'a kadar bir çok özelliği var. böyle sallıyorsun menü kayıyor falan. iphone'un neredeyse aynısı işletim sistemi, görünüm olarak tabi. java desteği var, her türlü java program ve oyunu çalıştırıyor, kendiliğinden bir tane akselerometreli java oyun da gelmiş. ilk açtığımda dedim nasıl oynayacağım bu oyunu, sonra bir baktım telefonu çevirince dönüyor uçak. vay anasını dedim. hayvan gibi de müzik çalıyor, tv çekiyordur. 16gb'a kadar da hafıza kartı destekliyormuş. anlayacağınız tek eksiği 3g, bir de arkasındaki elmanın ısırığı solda.*
insanı en aşağılayan karma ismi. komik ama.
aklıma gelen ilk şey hastalık.
etikete muhakkak bakarım, çünkü satıcılar yalan söylüyor.çok denk geldi.
kızın birine bu çanta çin malı mı diye sordum.yok yok kesinlikle değil dedi. içinde etikete bir baktım made in prc yazıyor.kızın bittiği benimde ağzımı açtığım andı.
kedi köpek kemiren insanların ülkesi olan çin'de üretilen mallar.
Şu ana dek yaptıkları en sağlam şey çin seddi'dir.
görsel