yumuşacık ekmeğin mamasının arasına o canım çokokremi nakkaşcasına sürüp keyfi payidar eylemektir.
Ekmeğin maması diye götten uydurma kavramları dile kazandıran durumdur.
Çiftli ekmek ne alaka ?
Ekmeğin maması ne ve bu kavramı kim uydurdu?
Trabzon ekmeği neyine yetmiyor?
Ekmeğin mana'sı olabilir. (bkz: Mana)
Ekmeğin mamasını öğreten eylemdir. Ekmeğin maması içindeki yumuşak kısım olsa gerek. *
hayatında ekmek maması(yani ekmeğin içi) tabirini duymamış insanlarla hem de sözlükte karşılaşmam ile bir yaşıma daha da girmişimdir.

sorarım ne kadar yer gezdiniz kaç türden farklı yörede insanlarla beraber takıldınız, yerel lehçe ve isim çeşitliliğini gördünüz de bir şeyin birinin götünden uydurduğuna karar verdiniz hemen.
Behzat Ç. olsaydı 'ekmğin maması ne la derdi.Cümleden ekmeğim içi demek istediğini anlıyoruz reyiz.Mama nereden çıktı.
Foruma baglıyoruz silinecek ama kaç yer gezdiniz diye sorulan kişinin 6 yıl müfettişlik yapıp doğu anadolu'daki birlaç yer hariç tüm türkiye'yi dolaşmış olması soranı ofsayta düşürmektedir. Bunun yanında sözlükte çok çok kısıtlı bir çevrede bilinen yerel bir lehçeyle yazmak apayrı bir öküzlüktür.

Bakınız size gezdiğim yerlerdeki dille konuyu açklıyorum;
"Mamanuzlar gotalap olduğunan mamingolar zertledi."

Bu dili uydurmadım, uydurduğumu iddia eden Türkiye'yi gezmemiştir. Küçük bi orta anadolu köyünde konuşulan lehçeyle yazdım ulusal olarak takip edilen sözlüğe. Anlamadıysanız cahilsiniz.
ekmeğin gadasını alıp olabilir. (bkz: gada)