bugün

http://kolelervekopekler....sporas.html?view=flipcard

Bu Blog yazısını okuyan 3 çerkes kızı sayfa admini ile iletişime geçerek, admine şu soruları sormuştur ve adminde bunu şöyle aktarmaktadır:

"Size hak veriyoruz ve çabanızdan dolayı da sizi tebrik ediyoruz fakat;
Üniversitelerin güzel bölümlerinde okuyan, gelecek vaadeden ya da ailesinin ekonomik ve sosyal konumu biraz daha iyi olan bizim gibi genç kızların derneklerde ne bulabileceğini, derneklerde bize gerçekten de kapasitemize uygun görevler verilip verilmeyeceğini, erkeğimizi sevip saymamıza rağmen derneklerdeki çerkes erkeklerinin neden genelde gereksiz şakacı, laubali ve işi olmayan ya da üniversitelerin kötü bölümlerinde okuyan erkekler olduğunu, düğün ortamlarındaki durumun da neden farklı olmadığını, okuyan ve iş sahibi olan ya da iyi iş sahibi olan çerkes erkeklerinin derneklere ve çerkes ortamlarına katılmadığından dolayı bizim de onlarla tanışma imkanımızın olmadığını ve bundan dolayı da malesef yabancı evlilikler yapmak zorunda kaldığımızı, bu sıkıntılardan dolayı üniversite ve sonrasında çerkes olmayan erkeklerle doğal olarak sevgili de olduğumuzu, dolayısıyla bu konuların nasıl çözüleceğini de bize söylerseniz sevineceğiz.

Teşekkür ederiz."

Buda olaya bir Çerkes Erkeği olarak, benim getirdiğim bakış açısıdır

Bakınız, bayan arkadaşlar bu tür soruları soruyorlar ama işin şu boyutu da var, bu durumu yaşayan erkeklerde mevcut. Özellikle bende bu derneklerdeki durumdan rahatsızım. Gidiyorsunuz, görüşüyorsunuz ama bir bakıyorsunuz, kimsenin dernek falan umurunda değil. Şu mali atan arkadaşlar nasıl atmışlar bilmiyorum ama "Üniversitelerin güzel bölümleri, güzel işler vs." tarzı yaklaşımlar iyi niyetinizi sorgular cinste yaklaşımlar olmuş. Tanımlamayı daha düzgün kelime seçimleri ile taçlandırabilirdiniz. Bu şekilde biraz itici duruyor açıkçası. Ayrıca, çerkes olmayanlarla evlenmek zorunda kalıyoruz gibi yaklaşımlar maalese biraz garip açıklamalar. Bu işler zorunlulukla olmaz. Zorunlu olarak evleniyorsanız, bunun adı çıkar ilişkisinden öteye geçmez ki, kimseyi eleştirme hakkınız olmaz o zaman. Bunun içinde kimse sizi yargılayamaz, işin o boyutu da var tabi. Blog yazısına gelecek olursak, çok uçlarda ve bence düşünülmeden yazılmış çoğu şey. Siz kimseye etnik kimliğini kaybetmesin diye, okuma veya çalışma gibi yaklaşımlarda bulunamazsınız. Ben kendim Çerkes' im Mühendis oldum, çalışıyorum ama Çerkes liğimden hiçbir şey kaybetmedim. Siz hangi sıfatla insanlara bu tür yaklaşımlarda bulunuyor ve insanları yargılıyorsunuz bunu da anlamak mümkün değil. Aptal, Gavat gibi terimler kullanarak kendinizi küçültmekten öteye gitmemiş yazdıklarınız. Düşünecek ve söyleyecek şeyi olmayanların başvurduğu küfür ve argo söylemler maşallah yazıda gırla. Blog sayfasının başlık kısmında "insanı merkeze alıyoruz. Her tür zulme, kötülüğe karşıyız. Siyasi kaygımız yok.'' diyorsunuz ama insanlara hakaret edercesine söylemlerde bulunarak, zulme ortak oluyorsunuz, kötülük yapıyorsunuz. insan odağını tamamen ortadan kaldırarak, kendi düşüncenizin üstünlüğünden bahsediyorsunuz. Size hak veriyoruz diyen kızları da anlamak mümkün değil, kendinizi burda anlatıldığı gibi başkalarıyla gönül eğlendiren evlenen bireyler olarak mı görmektedirler? Yazıktır günahtır. Böyle Çerkeslik olmaz.
evli olduğum kadının familyası.

semizotundan başka yemek yapamıyor. evlenmeyin.
çok güzel oldukları için gıcık olduğum kıskandığım kadınlardır.
yürüyün gidin buradan!!!

(bkz: içimizdeki faşist)
Etrafımda bolca olan kız türüdür. Çünkü ben de çerkesim.
çok güzel de çok güzel, daha bir tane az güzelini bile göremedik aq.
benim içinde bulunduğum gruptur.
Aşırı beyaz ten ve siyah saçlı oldugum doğrudur.
Canım ırkım, sözlük iyi akşamlar.
öncelikle insandır.
(bkz: worapsow adigexer)
Kocaman güzel gözleri olan, bembeyaz tenli kızlardır.
çok kapalı bir toplumun dişisi, guzel oldukları söylenir lakin zevk meselesi kişiye göre değişir.
eskisi kadar olmasa da dışarıya kız vermediklerinden akraba evliliği çok yaygın, sayıları az olduğu için bu adetleri bir süre sonra gen havuzlarının ve dolayısıyla nesillerinin kalitesinin bozulmasına neden olacaktır.
türk olmadıkları için gözümde kürt ve suriyelilerden farkı olmayan kızlardır.

(bkz: kanını taşıyandan başkasına inanma)
OrtaAsya bozkırlarından gelen kısa ve bodur bir topluluk anadolu halkının güzellik görecesini bayağı bir düşürmüştü.
Sağolsun cerkesler ve muhaciler ortalamayı yükseltiler de bari anadolu'nun genleri güzelleşti.

Güzel kızlardır.
Kardeşimin ve kuzenlerimin de aralarında bulunduğu kızlardır. Abilerinin canları...
Ağır mallardır.
guzelden ote asildir.

(bkz: worapsow adigexer)
asimile oldukları için türklere benziyorlar. yok artık öyle kızıl saçlı çerkes kızları falan. hepsi sivaslı gibi amk.
çok güzeller lakin huyları da güzel olursa daha datlu olu .
güzellik görecelidir ama tam anlamıyla zarafet kelimesinin tanımıdır.
tanımadan, uzaktan bile anlaşılır çerkes kızı olduğu. belirli fiziksel özelliklerin yanında asil duruşu, kendinden emin bakışları nerede görsem tanırım.
Severim kendilerini iyidir hoştur güzeldirler. Peki bana mı güzeller?
evleneceğim kadının içinde bulunduğu gruptur kendileri. 2 yıldır birlikteyim, hala anlamadığım tuhaf huyları var. geleneklere ve ailelerine bu kadar bağlı bir etnik grup tanımadım. para biriktirip bu yaz phuket ve bangkokta tatil ayarlamaya çalışıyorum, diyor ki bana sonra kayseri - uzunyaylaya ailesinin yanına da gidelim ve aile öyle bir kalabalık aile ki akraba ziyaretinde kayboluyosun içlerinde. temiz ve asil insanlardır ama, kayseri gibi çomar başkentine 5 boy fazla geldikleri aşikar.
öyle kara kuru olmazlar.

ben bayanda tercih ediyorum.
güzel ülkemin her türlü kaymağını yiyip orta asya steplerinden gelen atalarımı beğenmeyen etnik süprüntülerin dişileridir. güzellikle alakaları olmayıp doğumdan sonra 20 yaş daha yaşlı gözükürler.
Ataları çerkes olan biri olarak çerkes kızlarıda diğer tüm ırklardaki gibi karışıktır. Güzel kızlar da vardır çirkin kızlarda. Ancak adetleri türk adetlerine pek benzemez, kadın gizli tutulmaz, kadın değerlidir ve kadın erkek bir arada meclis olur. Ortadoğu sapkınları gibi şerefsizler çıkmaz erkeklerinden. Büyük küçüğünü sayar, küçükte büyüğünü sayar. Saygı için yaşa bakılmaz yani.

Erkekleri de çirkin değildir. Onlar da tıpkı türkler gibi çirkini de vardır yakışıklısı da. Ancak türkiye çerkesleri yani benimde içimde bulunduğum güruh, türkiyeyi vatan bellemiştir. Tarihinde de türklerle savaşmamıştır. Türk ulusu ve vatan için ölümü de göze alır.

Ne mutlu türküm diyene.
görsel

Tanım: klasik Karadeniz insanı.

özünde klasikten biraz daha düşük düzey olabilir, kuzey Kafkas uluslarının dağdan kente inimi son yüz elli-iki yüz yıl (150-200) yıl arasındadır.

Üzgünüm, durum bu.
inat olduklarını düşünüyorum. Dostlukları iyidir asla yarı yolda koymazlar ama Bir kez hata yaptığınızda da genellikle ikinci bir şans tanımıyorlar. Ayrıca arnavutlar gibi yaşları 30u geçtiğinde güzelliklerini aniden kaybediyor ve daha yaşlı gösteriyorlar.
güzel olurlar. çerkesler cariyeleri ile ünlüdür. osmanlı, kırım, kazan ve avrupa sarayları çerkes kızlarıyla süslenirdi. hatta böyle bir adet vardı, kırımda tahta çıkan her yehi han için çerkesler çoğunluğu kız olmak şartıyla 300 çerkesi köle olarak yollarlardı. çerkes kızları güzel oldukları için fiyatları da yüksekti. nogay tatarlar sık-sık çerkes köylerini yağmalar ve kızları esir alarak osmanlıya satarlardı.
görsel