bugün

Beni aglatan kitap. Ferideyi icimizden biri gibi gordum onun yasadigi seyleri yasiyor hissettigi seyleri hissettim adeta.
(bkz: feride)
(bkz: gülbeşeker)
yapımcıların 2013te sarı çıyan diyemeyen bir feride yaratarak burak özciviti kamran yaparak dizisini çekmeyi planladıkları reşat nuri romanı. oysa ki sarışın narin zarif kamuran için çok daha başarılı seçimler yapılabilirdi (bkz: özgür çevik) bari başımıza sarışın feride çıkarmasalar iyi olacak. role nispeten uygun naturel güzel bir türk kızı örneği için (bkz: sezin akbaşoğulları)
Okumaktan sıkılmayacağım kitap..
çok severek okuduğum, severek izlediğim bir yapım.
dizi olacağını duyunca da ayrıca çok sevinmiştim. ama burak özçivit ve fahriye evcen'in uyum konusunda yakışacakları konusunda ön yargılıyım. ama genede feride karakterini kendime yakın bulduğum hatta çevremdeki insanlarda benzettiği için tekrar izleyeceğim.
umarım güzel bi şeyler olur.
bu kitabın bendeki baskısında, neden bilmem, feride'nin bulunduğu şehirlerin ve köylerin sadece baş harfleri vardı. epey eski bir basımdı. feride bir dönem, sonradan anladığım kadarıyla, bursa'nın zeyniler köyünde kalıyor. küçük bir barakada. mezarlığa bakıyordu yanılmıyorsam. işte şimdi o köye giden yolun sonunda, köye dönmeden bir alan var. bursalılar z yolu diyolla. geceleri içmeye, içme sonrası içmeye ve içme öncesi içmeye gidiyorlar buraya. güzel yer, bursa'yı seyreyleyip keyiflenmek isteyenler için.

sevgiler.
reşat nuri güntekin'in en içten romanlarından biri. dizisi de vardı, feride'yi aydan şener canlandırıyordu. kesinlikle okuyun efenim.
fahriye evcen'den asla bir feride olmayacaktır!
kamran tipik türk erkeğidir. Ne zamanki feride köpek gibi davrandı. Gözü ferideden başkasını görmedi.
Feride ne zaman iyi davrandı. Montunu yere serdi onu taşın üstünde oturtmamak için... işte o zaman gitti başkasıyla birlikte oldu.
Bu erkeklere güvenmemeli azizim. En alığı bile nankör çıkabiliyor.
Bu yüzden birlikte olduğum erkeklere hep köpek gibi davranırım. Beni aldatmasınlar diye.
burak özçivit'i duymamla ölmeden sarışın bir kamran göremeyeceğimi düşünmeye başladım. oysaki ben hep feridenin ''sarı çiyan''ı olarak anımsarım kamranı.
bide genelin aksine ben fahriye evcen kararını yerinde buldum iki üç tane yeteneksiz var her role bunları koyuyolar onlardansa fahriye evceni tercih ederim.
ilk 2 bölümü çağan ırmak çekecekmiş bu sebeple umutluyum iyi bişeyler çıkabilir ortaya. ece-melek ikilisi el atmadan bu romanı akıl edeni de ayrıca tebrik ediyorum.

haa bide fahriye evcenden önce merve boluğur düşünülüyomuş asjfsdsjfs diyorum daha da bişey demiyorum. allah esirgemiş.
85 - 86 döneminde de trt tarafından dizi olarak çekilmiştir. orada da kamran'ı sarışınlıkla hiçbir ilgisi olmayan kenan kalav canlandırmıştır. keşke bu dizi yeniden çekilmese, trt döneminde çekilen halinin yanına bile yaklaşabileceğini sanmıyorum.
ne yazık ki dizisi yapılarak içine edilecek reşat nuri güntekin romanıdır.
samsun un en ünlü dönercisi. önünden geçerken ağzını sulandıracak bir kokusu vardır.
Defalarca dizisini ve de kitabini okumus birisi olarak, yeni cekilecek versiyonu hicbir sekilde kabullenmeyecegim dizidir benim icin. Az once tanitim fragmanina denk geldim, keske gelmez olaydim. Hayatimda boyle bos, boyle ruhsuz, boyle uyumsuz ve de uyuz bir cift daha gormedim. Hem fahriye evcen hem de burak ozcivit cok ama cok yapmacik durmuslar. Boyle yapaylik yok. Fahriye evcen'e giydirmisler alice harikalar diyarinda elbisesi zaten o baska bir olay. Arkaya esin engin'in muzigini dayamakla olmuyor efendiler. Gül gibi kenan kalav'li aydan sener'li dizisi dururken ne halta yenisini cekmeye kalkiyorlar anlamis degilim. Kitabini okumamis, dizisini izlememis yeni nesil ergenlere yuttururlar yedirirler bir sekilde de, benim neslim dönüpte bakmaz bu diziye.

Hele bir sadri alisik var ki. Mumkun degil ki yeri doldurulabilsin. Umarim reytingleri tutmaz ve yayindan kaldirilir.
lisede bize okutak yerine, filmini izlettirdikleri reşat nuri güntekin romanı.
isminden kaybeden kitap. halbuki bushsparrow olsaydi daha cok satardi.
dizisinin çekileceğini duyduğumda hiç ilgimi çekmedi, izlemem diye düşündüm ama ah o tanıtımı ne güzel olmuş, o insanın gözlerini yaşartan müziği de inşallah sadece onu hakeden sahnelerde kullanır bıktırtmazlar. izleyeceğizz.
samsun da ünlü bir dürümcüdür.
dizi yapıp çalıkuşunun bizde ilk okuduğumuzda kafamızda canlandırdığımız şekli katletmeleri adama çok koyuyor.
ilkokul yıllarımda okuduğum ilk Türk romanı.
Modern zamanların ölü doğan aşklarının yanında büyülü bir öyküdür. Tek temennim, yeni dizinin bu aşka gölge düşürmemesi.

Dün dizinin fragmanını görünce, raftan kendi çalıkuşu'mu indirdim, basım tarihine bakmak için. Bana 1998'de hediye edilmiş. Okumayı söktükten iki sene sonra. ilk okuduğum kitaplardan biri yani, defalarca tekrar okuduğum kitaplardan da aynı zamanda. Gecenin dördünde, kitaplığın önünde, öylece ayakta dururken tekrar okumaya başladım. Yine çok ağladım. Yine ıslandı sayfalar. Belki bu defa daha da ağır oldu izi, çünkü artık ben de yarım kalan bir aşkın ne demek olduğunu iyi biliyorum. Ağlaya ağlaya, birkaç saat içinde bitirdim. Sonunu bildiğim bir öyküye ağlamaktan nefes alamayacak hale gelene kadar ağladım...

Sarışın beyaz tenli kamran'la o güzeller güzeli feride'nin aşkı dizide nasıl anlatılır bilmiyorum. Dileğim bu eseri de iyice sömürüp mahvetmemeleri.

Son bir sözüm var ferideciğime... Ben gülbeşekeri çok sevdim feride, ben de çok sevdim...
bıkmadan usanmadan, defalarca okunabilecek roman. *
zamanında aydan şenerin oynadığı yanlış hatırlamıyorsam 7 bölümlük bir dizisi çekilmiş ve yeterince katledilmişti. birebir aynı olmasını beklemek zaten saçma.
şimdilerde yeniden dizisi çekiliyormuş, kanal d'de fragmanları dönmekte. acaba romandan ne kadar sapılabilir görücizz hep birlikte.
zaten nerede bir burak özçivit var hemen yakıştırmadığınız dizi amk. nerde karılar kızlar yüzünden bok düşse karı diye sırf öveceğim bari abaza görünmeyeyim diye "oyunculuğu da güzel" eklersiniz. burak özçivit ya şimdi yakışıklı ya yağız delikanlı ya kaşlı gözlü yakışıklı adam ya tüm karılar hasta ya hemen "burak özçiviti yakıştıramadığım dizi". tabi yaa. bir kere de yakıştır lan. hayat ne güzel.
kitabını okumuş trt dizisini izlemiş biri olarak tanıtım fragmanlarını başıma bişey gelmeyecekse beğendiğim dizi. açıkçası trt versiyonunda ne aydan şener nede kenan kalav mükemmel bir oyunculuk sergilemiştir bana göre. çok da beğendiğim bi uyarlama değildi. en sevdiğim tarafı müziğiydi. ha zaten 2013 versiyonu sırf orjinal müziğine sadık kalmış diye kalbimin bir kısmını kazandı sayılır. yine başıma bişey gelmeyecekse burak özçivit fahriye evcen çiftini de yakıştırdım. bi ara feride rolü için mazallah merve boluğur düşünülüyormuş bereket versin kıyıdan dönmüş.
tek yadırgadığım ısrarla kamranı esmerleştirme çabası. bir ''sarı çiyan'' dedirtemedik şu feridelere yahu.
inşallah romanın masumiyetini bozmadan işleyebilirler hikayeyi.
yıllar önce gerçekten hakkını vererek okuduğum ilk romandır. yaşıma göre ağırdı ama arkasındaki sözlüğe baka baka okumuştum hiç sıkılmadan. bu yüzden çok özeldir benim için. adını duyduğumda heyecanlanıveririm hemen...

dizisi çekiliyormuş. fragmanlarına bayıldım. oyuncuları çok yakıştırdım. özellikle burak özçivit acayip yakışmış ve fahriye evcen de o asil duruşuyla çok uygun feride rolüne. sabırsızlıkla bekliyorum başlamasını. kanal d yaprak dökümü nü, aşkı memnu yu falan ne hale getirmişti iyi biliyoruz. umarım bu güzel hikayeyi de bozmaz ve hakkını verir.
güncel Önemli Başlıklar