başta merakla izlediğim sonradan kamuran'ın çalıkuşu'na ilk hainlik gibi bişey yapıp, başka kızlara da aynı anda buluşma sözü verdiği zamandan beri izlemediğim dizi.
bir neden de, çalıkuşu'nun teyzesi, sanki feride'nin gerçek annesi de kendi kızının üvey annesi gibi.
çok anaçsan, kendi kızına da azıcık öz kızın gibi davran.
yazılmış olaylar tabi bunu değiştiremezler de, tuhaf yani, esas kız ya teyzesi ona prensesmiş gibi davranıyor, kendi kızını sanki sokaktan buldu.
bu kitabının da tamamını okuyamamıştım sanırsam buna benzeyen nedenlerdendir..
romanı okuduktan sonra, öğretmen olmaya karar verip anadoluyu gezecektim ben! bir yere kadar idealistlik yaptım, şimdi plaza insanı oldum.*
her insanın hayatının her döneminde okuması gereken kitap.
meksika'da görülen beyaz göğüslü çalışkuşu, beethoven'in 5. senfonisini andırır bir ötüşe sahiptir.
Yazıldığı dönemde kız bebeklere feride adı verilmesine neden olan, hem konusu hem anlatımıyla pek etkileyici Güntekin romanı.
adı üzerinde çalılarda bulunan kuşa verilen isimdir.
seyyan hanım tarafından seslendirilen eski mi eski şarkıdır efenim.
(bkz: http://www.dailymotion.co...yyan-hanim-calikusu_music)
başrol oyuncusuna fena halde torpil geçen dizi. yatakhanedeki bütün kızlar olması gerektiği gibi; uykulu gözler, dağınık saçlar, salaş pijamalarla oturuyor. bizimki full makyaj, saçlar yapılı heran kamuran ile buluşmaya hazır.
Aşkı sozcuklere amma döktüler be canım! Sıktı yani tabirleri.
yakın zamanda kitabı da çıkmış olan dizidir *

görsel
reşat nuri güntekinin eseri gelir aklıma.
reşat Nuri'yi mezarında ters döndüren sikik dizi.
rezil olmuş yapımdır...
Finalin ne olacağı belli dizi. Romanda ne oluyordu özetle Feride Kamran yurtdışındayken sarı çiçekle yaşadığı aşkı öğreniyordu ve sorgulamadan, kimseye bir açıklama yapmadan Anadolu yollarını tutuyordu. Dizide ise Feride Kamran’ın son vukuatını da duyunca Anadolu’ya gitmeye karar verecektir ve dizi burada yorumu seyirciye bırakılarak bitecektir. Aldıkları tüm eleştirilere rağmen Feride’nin Anadolu’ya gidişini atlayarak “mutlu son” yapacakları imkansız olan dizidir.

Dizi Feride-Kamran arasındaki uyum, aşk ve diyaloglar için izlenilesidir. Senarist Feride-Kamran aşkını sözcüklere güzel dökmüştür. Bu dizi içi ayrılmış bir bütçe vardı bu da Feridenin Anadoluya gittikten sonraki mücadelesi için yeterli değildi. Senariste de uzabildiğin kadar uzat, belli ki şu bölümde bitirelim denmiş. Dizi dakikaları malum olunca Feride-Kamran arasındaki özene bezene yazılmış diyaloglar dışında geriye saçmasapan entrikalarla doldurulmuş bir dizi kalıyor maalesef. Ancak tüm oyuncular o kadar hakkını vermiş ki rollerinin teşekkürler, keşke bütçe ayrılsaydı ve dizi bu kadar sakız formatını almasaydı.

Gönlümüzde Burak Özçivit ve Fahriye Evcen günümüzün Kadir inanır-Türkan Şoray’ı olmuştur. Bu ikiliyi modern zaman hikayelerinde yeniden görmeyi ümit ediyoruz.
türk edebiyatının en güzel eserlerindendir, kanal d mundar etmiştir. fahriye evcen'den feride çıkmaz.
Dizisi asla izlenmeyecek kesinlikle okunması gereken bir kitap.
En sevdiğim sahnesi.
görsel
akün sahnesinde sergilenen harika oyun. her oyuncu hakkını veriyor. helal olsun. gidiniz.
arkasında harika müzikler bırakan ama ilk bir kaç bölüm hariç kafa siken bir dizi olmuştur. izleme sebebi ancak ve ancak müzikler ve bir nebze de fahriye evcen faktörü olabilir. daha fazlası olamaz. bir de finali de güzel giden bölümü sikerek yapmışlardır. kadrosu, çekimleri ve dönemi yansıtışı şahane olan bu diziyi sikebilen senaristlerin hımmına...
Sübliminal mesajların havada uçuştuğu kitaptır.
dizisi tutmamıştır. ilk bölümler çok umutluydum ama sonraki bölümler senaryo çok sapıttı. ayrıca diziyi izleme sebebim için:

(bkz: fahriye evcen)
Ahhh Çalıkuşu... Sen de mundar oldun televizyonun elinde. Yayımlandıktan sonra kadınların, toplumun eğitime bakış açısını değiştiren, kızlarımızın daha cesur bireyler haline gelmesini sağlayan bir kitabın bir dizi ile mundar olmasını izledim bu sene. Çok zoruma gitti açıkcası böyle değerli bir eserin boşa harcanıp insanlara tamamen saptırılmış bir şekilde tanıtılması. Twitter'a "Çalıkuşunun kitabı çıkmış yeaagg" yazan ergenlerimiz bile oldu. Gerçi suç bizde. Adam olup okutucaktık...
dizisi kötü kitabı on numara olan kitap.
Yeniden başlasın..
Su an tekrarini izliyorum ve kamran'a asik oluyorum biri beni durdursun ya da bir kamran bulun bana. Aynisindan. Oyle asik oyle hos...
samsunda güzel dürüm yapan bir mekandır.