bugün

(bkz: evet)

öğrenmek istemiyorsan, ana vatanın olan Kafkasyaya gitmek zorundasın. Şayet, kafkasya da çerkes tarihi görseydim, senin durumunda olur ve iki seçenekten birisini seçerdim, birisi kafkasya da kalmak diğeri ise, türkiyeye dönmek.

Son olarak türk tarihi dersi görmek istemiyor isen ve bunun için zorunda mıyım dediğine göre türkleri sevmiyorsun, bizlere karşı bir ön yargı içerisindesin. öyle ise bu ülke de işin ne?
biz nerdeyiz sen nerde. adam zorunlu din dersi gösteriyor seni kim çerkes!
tarih bir bilgidir ve evrenseldir. Ayrıca kimseyi zorla tutan yok.
bir liseli beyanatı.
Radikal olmakla beraber haklı bir istektir. Türkiye cumhuriyeti, ermenistan gibi bir ırk cumhuriyeti değildir. Bu sebeple bir ortak tarihe sahip değildir. Türklerin anadoluya girişinden sonrası yani 1071 yılından sonrası, bu ülke sınırları içerisinde yaşayıp, bu ülkenin kimliğini taşıyan laz, çerkez, ermeni, rum, arnavut, aphaz, bulgar, arap, türk, çeçen, kürt, yahudi, zaza, gürcü, acem, yörük, manav, tatar, vs bütün ırkların da içinde bulunduğu bir tarihtir. Milli eğitimin dandik tarihinden söz etmiyorum. Gerçek tarih. Bu halkların, anadoluya ve ötesine, birlikte bıraktığı etkidir. Hele ki cumhuriyet tarihi, hepimizin tarihidir.
Bir milletin geçmişini unutturmak , onu yok etmenin ilk şartıdır .
Hakli bir istektir. Seçmeli olmalidir.
şerefsizliktir.
(bkz: mal beyanı)
Çerkes isen, sana siktir olup önce kendi vatanını ruslardan kurtarmanı öneriyorum.
Lisede tarih dersinden kalmış birinin sözleri gibime geliyor. Zorunlu tarih dersi insana hiçbir şey öğretmezken, tarih bilgisi bireysel çabalarla sahip olunan bir birikimken bu beyan boş bir solcunun heyecan imgesi olmaktan ileri gitmiyor.
çerkez kılığına girmiş bir kürt olabilir dediğim salako bir garibanın acınası acizliği. ulan hadi diyelim gerçekten çerkezsin o zaman benim ülkemden defolup gideceksin rusların kucağına oturacaksın, hadi naş şimdi.
200 yıllık ABD'de bilr zorunlu dersken neyinin tartışıldığını anlamadığım konudur.
bir çerkesten beklemeyeceğim bir hareket.
Madem din dersi zorunlu, tüm dinler eşit süreyle anlatılsın.

Sonuçta zorunlu islam dersi değil bu.
destekleyenlere kocaman bir (bkz: hasiktir diyorum hasiktir).
tarihinde ki hatalardan ders çıkaramayan ve tarihini bilmeyen topluluklar yok olmaya mahkumdur. böyle bir söz vardı, dogrulugu aşikar. kimsenin iplemedigi kampanyadır.
türkiye vatandaşlığı kimliği taşıyan bir çerkes'in beyanatı.
türkçe de kaldırılsın hatta coğrafyada da kusura bakmayın genellikle türkiye anlatılır nedense ? lise eğitimine kadar bireyin eğitiminin temelleri atılır sonrasında birey kendisi istediği yolda gider isterse çerkez tarihini ehli olur ama biz sadece eleştirip her şeyi sistem hatası olarak gösterme hastalığına yakalanmış canlılar kendi emeğimizle yapabileceklerimizi düşünmeyiz. eğitim sisteminin eksikleri ortada onu konuşmaya gerek duymuyoruz zaten diye o kısım üzerinde pek durmadım dostlar.

adı türkiye olan ülkede türkiye tarihin anlatılması kadar doğal bir durum yoktur buna bağlı olarak tarih dersi kaldırılması isteği de mantıksızlıktır.