bugün

"zen ve motosiklet bakim sanati, değerlerin sorgulanması" tam adıdır.
robert m. pirsig'in otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz "kült" romanı.
ayrıntı yayınları tarafından yayınlanan süha sertabiboğlu tarafından ingilizceden çevrilen kitap.
orijinal adı: zen and the art of motorcycle maintenance an inquiry into values. (bkz: zen and the art of motorcycle maintenance)
dili akıcı ve oldukça zengin içerikli kitap. kesinlikle tavsiye edilir.
(bkz: chautauqua)
(bkz: phaedrus)
(bkz: walden)
--spoiler--
ben kıskının ne anlama geldiğini biliyordum. O ise kıskının ne olduğunu görüyordu.
--spoiler--

--spoiler--
(oğul babaya sorular sorar, baba sıkıldığından biraz ters cevap verir.)
(ve babanın içsorgulaması...)
daha sonra duyduğum iç çekişlerden ağlamış olduğunu anlıyorum ve yorgunluktan tükenmiş olmama rağmen uyuyamıyorum. avutucu birkaç sözcüğün yararı olabilirdi. yakınlaşmaya çalışıyordu. ama nedense konuşacak halim yoktu. avutucu sözcükler yabancılar için, hastaneler içindir. akrabalar için değil. küçük ruhsal yardımlar değil onun gereksinim duyduğu ya da aradığı...
--spoiler--
okumaya yeni başladığım ama kesinlikle farklı bir üslubu olan,bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla yaptığı uzun motosiklet yolculuğunun anlatıldığı, bir yandanda alt benliği phaedrus üzerinden yolculuğu felsefi bir boyuta taşıyan kült kitap.
Kitapla ilgili inceleme yazısı için:

http://www.eskimeyenkitap...e-zen-ve-motorsiklet.html
mutlaka okumanız gereken felsefi kült kitap. kitabın ismiyle alakası yok.