1. ?.
  zalim, pasif ve yabancı

  acem taraflarında anlatılan efsanevi bir hikayedir.

  pasif diye bilinen bir kadın vardır. katip olan bu kadının en büyük rüyası bir gün bir koca bulmaktır.
  ancak işte kader onun yüzüne bir türlü gülmez, zira bu katip oldukça çirkindir.
  ayrıca ezik ve yapmacık olduğu için kimse ona yanaşmaz. o da erkekleri etkilemek için katipliği seçmiştir.
  bu yolda her şeyi mübah görür ve çeşitli ülkelerin medreselerinden mühim eserleri kendi yapımı gibi sunmaktan çekinmez. bu şekilde yükselen pasifi kral kendi katibi yapar.

  pasif, kralın ona verdiği yetkileri kötüye kullanarak devletin istihbarat teşkilatını kendi özel işleri için kullanır. mevkisi ve çok çok iyi düzeyde olan hayat standartları sayesinde bir de koca bulmuştur. artık önü açık zannederken şehre bir gün bir yabancı gelir.

  yabancı şehirde sisteme ve alışagelmiş düzene aykırı şeyler yapmaya kalkar. otistik bir yardımcısı vardır... toplum da anlam verememektir bu yabancıya, kimi dikkat çekmeğe çalıştığına kimi ise yaptıklarında mantık olmadığına dem vurur.
  bu durumdan fazlası ile rahatsız olan pasif onun yolunu kesmeğe çalışır, ortalığı karıştırmak için şehre geldiğini ve asılması gerektiği savunur. zira pasif başına geleceklerden, yabancının onun foyasını çıkarmaya çalıştığından haberdardır.

  fakat her şey olacağına varır vepasif in kirli çamaşırları kendi basiretsizliği yüzünden ortaya çıkar, kral pasifi şehirden kovar. ancak huylu huyundan vazgeçmez ya pasif de şehirden güya heybetli bir şekilde çıkarken şehrin belgelerini aşırmayı ihmal etmez. bunlardan bihaber taraftarları onunla beraber şehri terkeder.

  bu olaylardan sonra kral zalim diye adlandırılmaya başlar. yabancı ve otistik yardımcısından ise bir daha haber alınmaz ve idam edildiği söylentileri dolaşır. ancak kimileri buna inanmak istemez ve yabancının başka diyarlarda doğrularını savunmaya devam ettiğine kanaat getirirler.

  kimi tarihçiler bu olayın gerçekten olduğunu savunarak tarih olarak da 20 ağustos 1883u göstermişlerdir.
  4 -1 ... steve2
 2. 1.
  edward kingsley tarafından senaryolaştırılan bu gerçek yaşam öyküsü, bu senaryoyu filme çekmek isteyen joel ve ethan kardeşler arasına nifak tohumu sokmuştur, ipi tek başına gögüslemek isteyen coen kardeşler'den herbiri, artık kardeş olarak anılmak istemediklerini yaptıkları basın açıklaması ile duyurmuştur...anlaşılan o ki bu lanetli bir senaryodur,çağlar boyu yaydığı laneti bulaştırmaya devam etmektedir belki de coen'ler den herbiri bu işten elini eteğini çekmeli, filmi, carpenter, romero ya da dario argento ustanın lanetbilir ellerine teslim etmelidir.
  1 ... panapa
 3. 2.
  filme de aktarılan bu efsanevi hikaye hakkında sinema eleştirmenlerimiz de yorumlarını esirgememişlerdir. özellikle pasif adlı katibeyi canlandıran Glenn Close'un rolü için biçilmiş kaftan olduğu üzerinde durulmuştur.
  close, 101 dalmaçyalı'dan sonra en iyi performansını göstermiş ve efsaneden çok etkilendiğini bunun da oyununu olumlu yönde etkilediğini söylemiştir.
  1 ... cikarinbeniburdan