bugün

Mustafa kemal'in annesi zübeyde hanım, ali rıza efendi ile 13 yaşında evlenmiştir. Kocası da 33 yaşındadır.

Öt bakalım kemalist; çocuk edebiyatına başla da görelim.

Edit: ali rıza efendi 31 yaşındaymış.
alirıza efendiye peygamber demedik hata yapmış olabilir.

osmanlı döneminde gerçekleşmiştir.

ötün bakalım osmanlıcılar.
kimse alirıza çocukla evlendi hadi bu sünnet vardır bunda bir keramet deyip evlenmeyeceği için pek takılası durum değildir.

alirıza ne siyasi ne de dini bir liderdir.

kendisi ben yapıyorum ne yapıyorsam dindir de dememiştir.

50 yaşında 9 yaşındaki biriyle evleneni aklama çabası bu.
Binlerce dansöz var.

Çal keke çal.

M.s. 625 - m.s. 1871.

Anlayana.
atatük'ü doğurmuştur ya gerisi teferruattır. bir de " şöyle- böyle " lerini doğuranlar var. onlara ne demeli.
sanane amk. ayrıca banane amk. zübeyde hanım ile kemalistlerin ne alakası var geri zekalı. bi adamı sevip takdir ettiğiniz zaman bütün soyuyla mı kabul ediyoruz? ne salak adamlarsınız amk. ondan sonra hepsi aynı değil diyorlar. akıl var mantık var, bi insan kemalist değilse salaktır zaten.
6 yaşındaki kızı koruma altına alıp 9 yaşında hamile bırakanlar var.
evli birinin eşine göz koyup helalim benim allah öyle emretmiş diye himayesi altına alan kişilerde mevcut.
hızını alamayıp 13 kişi ile evlenen kişiler mevcut.

gelip burda ahlak'tan söz etmeyin bu konuda en son konuşacak kişi sizlersiniz. eğer bu olayı kınıyorsanız önce bi tarihinizi inceleyin.
Iskandınav ülkelerinde kızlar 17 18 yaşında ergen olur ülkemizde sanırsam 12 13 yaşında ergen olur. Arabistan gibi sıcak yerlerde bu yaş 8 9 yaşına düşer.

Burda dikkat çeken kemalistlerın hemen m. Kemal i peygamberle kıyaslamarı. Buda onu peygamber olarak gördüklerini gösteriyor. Kaldıki peygamber 9 yaşında bir kızlara evlenmemiştir.
Senin nenen kaç yaşında evlenmiş acaba.
neyse ki 9 yaşında değilmiş. 13 yaş o zamanın adetlerine uyar.
benim anneannem anlatıyordu hep.
bunlar ablasıyla tarlaya giderlermiş çalışmaya, bizim dede de lavuk bunun ablasını kaçırmaya gelmiş at üstünde.
öyle bir gelmek ki 4 nala gelmiş bunların yanına, sonra benim anneanneyi tutmuş kolundan atmış atın terkisine ve hızla uzaklaşmış.
gitmişler, gitmişler...
az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler akşama kadar at üstünde gitmişler.
sonra bir dere kenarında attan inmişler, dede bir bakmış ki yanlış kızı kaçırmış, "nasibimiz buymuş demek ki" diyerek anneanneyi yatırmış çam dibine, batırmış tam dibine...
o zaman benim anneanne 14 yaşındaymış, dedem de 26-27 falan...
anneanne hemen hamile kalmış zaten, 9 ay sonra da büyük dayım doğmuş.
büyük dayım biraz salaktır, semedir...
vur ensesine al lokmasını.
işte bu yüzden böyle olduğunu söylerler.

evet, buna istinaden soruyorum.
hangimizin ailesinde böyle bir hikaye yok?

hepinizin nenesini fransız mürebbiyeler mi yetiştirdi, piyano başında mı yaşadı neneleriniz genç kızlığını?

bi siktirin gidin la.
çokta mühim bir konu değildir geçmiş geçmişte kalmış biz bugünlere ve yarınlara bakalım.
1930 dogumlu babaannemin 12sinde evlenip 14 tane doğurması kadar ilginç olmayan. Ha bu ararda torununun torununu gördü acaba bu onu kurtarir mi? Kotuler icin yasasin cehennem! Ha bu arada 2) koydeki kuzenim de 13'ünde evlendi benle yaşıt. 3 de cocugu var. Nasil lanet bir sulaleyiz ya. Bogk!
Neslimiz tukense, kesge...
atatürk gibi bir evladın olması için 13 yaşında çocukla evlenilmesi gerekiyorsa öyle yapardım. hadi şimdi siktir git.
Peygamber 6 yaşında ki kızla evlenmemiştir.
Laik abilerinden duyduğun karalama niteliğindeki uydurma şeyleri burda bize satma.
Laik kardeş.
Git az ötede gavatligini yaşa.
Koş bacına mini giydir.

Edit: Beyinsiz aptal hemen editlemiş 9 yapmış onu.
Boyle insanlarla tartışmaya bile girmeye gerek yok .
atatürk ün anne babasının yaşadığı yıllarda gerçekleşen bu elim olay henüz doğmamış olan atatürke mal edilemez.. osmanlı döneminin çarpıklıklarıdır.

kemalistlerle ne alakası var?

kemalistler adı üstünde kemalist. ali rıza efendi adamın saadece babası. aslında tartışacak bir şey yok ortada.
Atam şunu itiraf etmeliyim ki baban tam bir sübyancı imiş.
Yemiş ufacık kızı kütür kütür.
kim normalleştirdi ben onu anlamadım amk.

bu adamlar nasıl bir kafa yaşıyor arkadaş, akıl sır erdirebilen var mı?

millet; "yanlıştır ama sonuç olarak ne siyasi ne de dini bir lider olmadığı için iyi ya da kötü bir insan olmasının ve yaptığı yanlışların bir önemi yoktur." diyor.

ne desin daha?

yanlış bir iştir, hoş değildir.

o yaşta evlenmek dönem şartları gereği normal olsa da 31 yaşındaki bir adamın 13 yaşındaki bir çocukla evlenmesi, evlenebilmesi "bana göre" midesizliktir.

yetti mi?

hadi aynısını sizden de bekliyoruz şimdi.

bakalım adamlığınız kaç kuruşluk.
ortalama insan ömrünün 30-40 olduğu yıllara göre oldukça normal bir konudur.
ayrıca kadın bir dünya devi doğurmuş o yaşlarda.
sen burda 150 yıl sonrasonda boş boş konuşurken, onlar çalışmış.
1- zübeyde hanım ali rıza bey'ye evlendi*ğinde 13 değil 14 yaşındadır.

2- çok değil, bundan 60-70 yıl önce yapılan evliliklerde bile kızlar genelde bu yaşlarda olurlardı. sonradan sonraya yaşlar büyümeye başlamıştır.

3- bundan 145 yıl önce gerçekleşen bir evliliği dönemine göre değerlendirmeyip lâf eden oturma organı beyinlilerin bir önceki cumhurbaşkanının bundan 36 yıl önce, 30 yaşındayken 15 yaşındaki kızla evlendiğini hatırlamak istemezler.

4- son 4 yılda türkiye'deki çocuk gelin sayısı 181.000'e ulaşırken iktidarda atatürk vardı, di'mi? çocuk gelinlerin tüm gelinlere oranı 1/3'e çıkmış, siz neden bahsediyorsunuz?

4- 6 yaşında evlenip 8-9 yaşında gerdeğe girmenin "en güzel ahlak sahibi olmak olduğunu düşünen bir zahmet siktirsin gitsinler.
hah hah hah...

sen onu geç de, gündemdeki konularla ilgili ne gelişme var onu söyle.

diplomayı ibraz edin, tayyip in diplomasını bi gösterin bakiim...

diploma yoksa inmesi lazım çünkü.
Olabilir eskiden öyle evlenilirdi zate. Kız adet görmeye başladımı çok geçirmezlerdi. Bu avrupada da böyleydi dünyada böyleydi.
150 yıl önce yapılınca doğru olan ama 1400 yıl önce olunca yanlış olan eylem.

Bence buna inanankemalist biri beynini bilim için bağışlamalı.
bir atatürk doğurmak için acele etmiş olabilir. 6 yaşındakilere sarkan pezevenklere ne demeli.
bence daha erken evlenmiştir ama o zaman ki kayıt sistemi malum olduğundan kayıtlara 13 diye geçmiştir.