müslümanlıkla sürekli dalga geçenlerin malzemelerinden bir tanesi.
islamda olan bi şey üzerinde bu kadar israrla durmak yerine var ya da yok yılbaşi kutlamanın üzerinde durmak gariptir.
ya da nedir yani yılbaşini bu kadar sevimli kılan şey. hadi onu geçtim içilecek ise yiyilecek ise neden illaki bi bahaneye ihtiyaç duyulmaktadır ki. anlamış değilim. dikkatinizi çekerim yılbaşı kepazeliktir çarpilirsiniz demiyorum. orasını yaradan bilir. hatta yılbaşı kutlayanlar önümüzdeki yıl fevkalade mutlu başarili olabilir. mesele burdan kopar zaten. başari mutluluk huzur ya da benzeri şeyler neye göre ne şekildedir. oturup bu düşünülmelidir.
(bkz: günah çarpılması)
(bkz: nereye el sallıyoruz)
akşama ozaman büyük çarpılma var.büyük vurgun.
bok yemenin arapçası olan söylemdir.
-geeeçmşçeeen yıljgıklll kutllatrumöö bişijnıi olmaddaddıı ..
herkesin günahı sevabı kendine, istediğimi yaparım kime ne...
sabah sabah sana katula katula güleyrum uşagım ,gene yaptın yapacagını.
(bkz: #10352820)
her günahtan sonra çarpılınacağını sanan bünyenin haykırışı.

noel kutlamak başka bir dinin aktivitesine katılmaktır. islamda yeri yoktur. hz isanın doğuşu için dualar edilebilir. ama noel kutlanmaz.

hediyeleşmek sünnettir üstelik. ne niyetle yapıldığı önemlidir. "miladi yeni yılımıza mutlu gir bak bu da hediye mutlu ol" temalı bir hediye günaha sokmaz sanırsam.

ancak başka dinlerin mensuplarına benzemek yapılmaması gereken bir davranıştır. gerçi takıp takıştırmaca avrupa özentisi olmaca zaten bu günaha çoktan soktu bizi.

herneyse, herkese huzurlu bir yıl diliyorum.
(bkz: lekum dinikum veliye din)
yahu yılbaşı günü insanlar çarşılara çıksın, birbirlerine hediyeler alsın, karşılıklı iyi dileklerde bulunsun, esnaf iş yapsın, piyasaya azıcık hareket gelsin, insanlar mutlu olsun, paylaşsın eğlensin bunda ne var?
burda kimse hristiyanları örnek alıp noel falan kutlamaya çalışmıyor, hem noel geçeli 6 gün oldu.
hayatımızda güzel anlar olsun, insanlar biraraya gelsin, hep ağlasın mı bu millet?
hiç yeniyılı kutlamamış yaşlı ninelerin torunlara söylediği klasik laftır.
'müslümansın sen nedir bu gavur işi?' ile konuşmaya başlanır ve sonunda pes eden yine siz olursunuz.