bugün

parmaga takılan bir takıdır.
özel bir parmagı bilenek vardır.
(bkz: yüzük parmağı)
bir oyun adı.sol elin soldan ikinci, sağ elin ise sağdan ikinci parmağına takıldığında sizin evli yada nişanlı/sözlü olduğunuzu ifade etmeye yarayan metel halka. her ne kadar parmağa takıldığı görülsede, görülmeyen bir tanesinin de , erkeklerin burnuna takıldığı rivayet edilir.
(bkz: gümüş yüzük)
adına film yapılan evlilik gibi bir durumda başka hatunları sizden uzak durması icin uyaran uyarı levhası gibi bir şey.
yuzuk parmagina takildigi zaman bagliligin ve sadakatin sembolu olan halka.
cüzdanda taşımaya yarayan gümüş yada altın madde.
bittigi yerde baslar, basladigi yerde biter. boylece sonsuzluk olayi olur. yuzuk parmagina yuzuk takmak ise eski misirda insana hayat veren damarin o parmaktan gectigine inanilirmis. boylece yuzuk sonsuz hayat veren aski simgelermis.
seçmek için dükkan dükkan dolaşıp sonunda gerçekten ikimizinde beğendiği bir tane bulduğumuz ve buluşumuzu sıcak şarap içerek kutladığımız, geçen cuma hayatımı birleştirdiğim erkeğin sonsuza dek parmağında durmasını arzu ettiğim nesne.
barış manço'nun devamlı kullandığı ve kendisi ile özdeşleşen aksesuarlar..
bazıları sonsuza dek parmakta kalan * gerisi aksesuardan ileri gitmeyen, enstruman çalana işgence olabilen hade.
evliligin gorsel imzasi.
(bkz: aitlik eki)
bir metale bağlanmış sosyal tanımlamaların olduğunu göstermesi açısından gariptir. eğer yüzük yapacağımız metal bulmasaydık ne olacaktı. veya ileride teknoloji çok gelişince evliliği teknolojik şeyler mi ifade edecek. mesela evli olan kişiler karşılıklı çip falan mı takacak. teknoloji önce gelir sonra kültür gelir. zaman gelir çip de olur tabiki.
Danielle Steel tarafından kaleme alınan ve Nazi Almanyası döneminde geçen bir aşk hikayesini anlatan kitap...
altın olanını erkekler taktığı zaman pek bi iğrenç olan takıdır.
(bkz: erkeklerin altın takı kullanması)
o gittiğinde, dünyadan bir güzelliğin daha cismen silindiğini biliyordum, ama insanoğlunun özelliğidir ki anılar barınır zihninde ve kolay silinmez onlar ve yıllar sonra onu sizin gibi çokça seven bir diğerinin, taşımak için sizi layık gördüğü o halka da yeniden ve yeniden canlanır güzel günler.
(bkz: yüksük çorbası)
frodonun başına bi ton iş açan alet. the lord of the rings: battle for middle earth ün internet kafe gençliği arasındaki adıdır aynı zamanda.
hande yener'in yeni parçası. slow bir şarkı, güzel değil. asimetrik ilerliyor. henüz 41 youtube hit'i almış.
http://www.youtube.com/watch?v=escnaxoh3lq
bayıldıgım hande yener parcası...

hosgeldin pop muzige...

senle her an mutluluğun hayali var ...
çizmiyorsun ;
yanında hep birileri dokunuyor...
tutmuyorsun...
değmiyorsun...

senin korkuların var , benim yok !
benim için aşk var , senin için yok !
senin çok paran var , benim yok !
benim tutkularım var , senin yok !

ne sende aşk var ne bende...
yüzük müzük yok ilerde...!
ne sende aşk var ne bende...
hayat var bu gezegende...

sende her an maceranın hayali var..
gitmiyorsun !
suçlu hep bir başkaları ;
aşka teslim olmuyorsun !
sevmiyorsun !

senin kuşkuların var , benim yok
benim için aşk var , senin için yok
benim 10 tane sevgilim yok !!!!!
benim tutkularım var , senin yok

ne sende aşk var , ne bende...
yüzük müzük yok ilerde...!
ne sende aşk var , ne bende...
hayat var bu gezegende...
yillar sonra tekrar Hande Yenerin bir parcasini begenmemi saglamis sarkidir!

http://www.youtube.com/watch?v=UxB_JyDZ-pg
genel olarak hoş bulduğum ama tekrar tekrar o girişini dinlemek istediğim hande yener şarkısı, yalın, sakin.
efendisinin makbul olduğu takı türüdür.
*
(bkz: alyans)
görsel

görsel