bugün

yüzme öğretilen zaman boyunca sinir ve sıkıntıdan ayaklara kramp girecek hadisedir.

arkadaşın yüzme bilmediği öğrenilir.arkadaşta ki yüzme bilmemenin verdiği eziklik ile bu mala karşı bir acı duyulur.bu arkadaş alınır ve deniz veya havuza götürülür.suda yaşanan olaylar yüzünden bu arkadaş ile yüzme öğrenene kadar deniz, havuz muhabbeti yapılmaz.yüzmeyi öğrendiği anda ise hapın yutulduğu andır.çünkü her hafta havuza gidilmek zorunda kalınacaktır.
bu diyalog babam ve yüzme bilmeyen kuzenim arasında yaşanmıştır.
-selim sana yüzmeyi öğreteyim mi?
olur ama sen biliyor musun?
-ben köyde 8 kişiye yüzme öğrettim.
nasıl?
-suya atınca korkudan yüzüp öğreniyorlar.
bkz: (cinnet geçirmek)
Zordur ve sinir bozucudur.
gösterirsin ' tutmadan göster korkuyorum boğulurum diye ' der.
Tutmazsın ' tutsanaaa ölmemi mi istiyorsun ' diye bağırır. *
Daha sonra pes edilir ben yüzüyorum denip uzaklaşılır.
yüzme hocası falan değilim ama son 3 4 senedir haftada 3 gün 1.5 saat hafif bir yüzme programı yapıyorum kendime ve havuza yeni gelip yüzme bilmeyenlere yegane tavsiyem suda batmamak için nefeslerini içinde tutukları zaman çok hafif hareket etseler bile suda batmayacakları ve nefeslerini hızlıca verip tekrar derin nefes alırken hareketlerini biraz hızlandırırlarsa stabiliteyi koruyacak olmalarıdır. bu şekilde minimum enreji harcayarak suyun üstünde kalırsınız. antremanı havuzda boyunuzu geçmeyen bir yerde denerseniz çok kısa sürede olayı kavrarsınız zaten. gerisi azcık stil öğrenmek ve kondüsyon kazanmaktan ibaret.
(bkz: eğitim zayiatı)
boğmak daha etkili bir yöntem.
havuzun kenarda dururken tekmeyle havuza atmaktır.*
Risklidir. Temel yüzme durumunu kavrayan arkadaş daha sonra; kurbağalama, kelebekleme, sırtüstü vb. stil yüzüş denemeleriyle sizi çileden çıkarabilir. Kulaç atarken suya çok hızlı vurdurduğu kollarından fışkıran tuzlu deniz suyuyla gözlerinizi yakması da cabasıdır.
(bkz: birlikte boğulmak)
komik diyaloglara girilmesi muhtemel eylem.

-bak kardeşim dalgalı denizde yüzmek tehlikelidir, hele hele büyük dalga hepten tehlikelidir, olduki mecbur kaldın dalgayı arkana alıcaksın. o seni yönlendirir.
öğretilen arkadaş hatunsa çok eğlencelidir. ama erkekse hiç uğraşılmaz.
hele yüzme bilmeyen kız arkadaş ise ve salaksa süper olur.

- naci napıyon ya. neden memelerimi emiyon.
+ emmiyom nermin. şişiriyom onları batma diye. anlamazsın sen.
- e peki ahhh.. şimdi neden parmağını kukuma sokuyon ?
+ tabi ki su almayasın diye salak
- hagget ohşş, çok zevkliymiş naci.
+ demiştim sana.
yüzme bilmeyen şahıs kadın ise eğlenceli olabilir.
bir de sudan korkuyorsa hiç mi hiç eğlenceli olmayan bir uğraştır.
eğer iskele varsa kolaydır. adım adım ilerleyelim. buyrun.

1-) arkadaş iskelenin başına getirilir. deniz hakkında kısa bir konferans verilir. denizin neden tuzlu olduğu, dalgalar, gelgit falan.
2-) yüzmenin çok zor olmadığı fikri zihne yerleştirilir*.
3-) el, arkadaşın sırtına koyulur.
4-) denize atılır. arkadaş, kısa sonra "gel olm su çok güzel" eşiğine gelecektir.

ben de çocukken kollukları takmayı unutup denize atlamıştım da öyle öğrenmiştim. ne yani? ölmez merak etme.
en kısa yöntemi açığa tekne ile götürüp denize atıp uzaktan izlemektir, denemeyin karaya çıkınca fena dalar.
yüzme bilmeyen insan koreli bir dişi ise hayatınızın kaydığının işaretidir. (#12929708)'dan alıntı yapacak olursam: "fakat siz siz olun bu elfleri iyi yüzme bilmedikleri için derin yerlere götürmeyin. panikten boğazınızı tırnakları ile parçalayabilirler ki boğazımdaki façalar yeni yeni iyileşmektedirler. istisnai olarak busan hatunları iyi yüzücüdür. onlar sizi kurtarabilirler * "
- bırak kendini yüzüstü, bak göreceksin su seni kaldıracak...
+ denedim oğlum batıyorum ben kaldırmıyo beni.

tüm dünyayı kaldırdı bir seni kaldıramadı. nasıl bir tipsin sen ya? git başkası öğretsin. bir de azıcık suya batınca hemen üstüne atlayıp seni de batırır bunlar. boğuluyordum ben bir keresinde. aman düşman başına, kursa gitsin mümkünse.
araba kullanmayı öğretmekten daha zor olandır. karşıdaki öküzse iyice zor. evet.
Profesyonel yüzücüyüm arkadaşlar yüzme öğretilir aylık 75 tl hadi bak indirim yaptım kurslarda 100den başlıyor siz yabancı değilsiniz dhsjjx.