bugün

Erkeği sürekli dışarıdan beslenmek zorunda bırakmış kadın olup, erkeğe sürekli ev yemeği hasreti çektiren kadındır.
patates kızartmasını bilmeyen kadınla da eş değer öneme sahip kadındır. yumurta kırmayıda bilmiyorsa ortalıkta kadınım diye dolaşıp rezil bari olmasın. böyleleri evlenilcek değil anca eğlenicekler kadınlardır.
kıracağı devekuşu yumurtasıysa normal karşılamak gerekir.
karıncayı bile incitemeyen kadındır. o güzelim narin beyaz yumurtacığı nasıl kırar.
diğer özelliklerine bakılır, evin mutfak dışındaki odalarında yetenekli ise allahın adaleti denir...
allahın en mal kadınıdır. ona kadın demek gerçek kadınlara hakarettir. bir yumurta bile kıramıyorsa ne işe yarar diye merak ettiren, kafası kırılası şeydir.
(bkz: o kırdığım cevizdi namık yumurta değil)
(bkz: kadın mı dedin)
sıvı yumurta kullanır.

(bkz: kemal unakıtan)
Fındık kırar.
Evlenilince ac kalacak adama acımayan kadın olabilir. Ayran yapmasini bilmeyen kadinlada kapışır. yemek yapmasini bilenle evlenmek mantiklidir.
Evlenmesi güç olan kendini prenses sanan hasbelkader evlense hüsran yaşayacak kız çeşidi.
kadınmıdır .
Varsın iki yumurta kıramasın, ama iki gözü de bende olsun.
Yok yanlış söyledim. Nasıldı lan o laf.
sakso da iyise bu mallığını idare edeceğim kadındır.
Şehir efsanesidir. Öyle bir kadın yoktur.
Erkeğin kafasında kırar yine de kırar.
Yumurtayı yere atsan kırılıyor. Bu sebeple kırmak değil pişirebilmekdir mesele.
Hiç kimse şikayet etmesin bu kızlar varsa bile erkeklerin salaklığı yüzünden var.
Naiflik, zerafet sanıyor yurdum Kezbanı yumurta kıramamayı.
Kendi kendine hiçbir iş beceremeyen sürekli korunup kollanmaya ihtiyaç duyan erkeklerin bayıldığı, isteklerini yapabilmek için ağzının içine baktığı bir insan gibi görünmeye çalışan kadındır. Ben Yalnız kaldığı zaman aç karnını bile doyurmaktan aciz kadına ya da erkeğe cinsiyet fark etmez saygı duyamam.
Vallahi dünyanın hiçbir yerinde yok yapamadığı şeylerle övünebilmek, bununla prim yapmak. Sevmezsin,ilgini çekmez o ayrı yumurta bile kıramam ne ya. ıqsu iki basamaklı herhangi bir insan bununla nasıl Kıvanç duyar anlamadım anlayamayacağım.
Bir yumurtayı sert bir zemine veya iki yumurtayı nispeten hızlı bir şekilde birbirine vurmasını ve yüzeyde oluşan çatlaktan istifade ederek yumurtanın içerisindeki akışkan yumurta akı ve sarısı kısmını ilgili yiyeceklerde kullanmasını tavsiye ettiğim kadındır.