bugün

günümüzde çoğu insanın tadamadığıdır. nereden tadacaklar ki; soba mı var odalarında? yemeklerini yerde mi yiyorlar bağdaş kurarak? bahçede tavuklara, sebzelere, meyvelere mi bakıyorlar? banyolarında suyu ısıtmak için banyo sobaları mı var? dağa odun yapmaya, kozalak toplamaya mı gidiyorlar? küçük şeylerle mutlu mu oluyorlar? sabah okula yürüyerek veya bisikletle mi gidiyorlar? yeni kıyafet veya ayakkabı ihtiyacı olduğunda yenisini almak yerine büyüklerinden kalanları mı giyiyorlar?
hamiş: burada söylediklerim tam olarak yoksulluk olmasa da yinede çoğu modern insanımızın yaşamadığı, yapmadığı şeylerdir. bu arada onları küçümsemek amaçlı söylemiyorum bunları. sadece yaşamaları lazım olan şeyler bunlar. bir nevi hayatın gerçekleri.
Ekşidir, acıdır tatlı olacağını sanmıyorum. Yoksulluk yemek olsaydı çok pis kokan bir şey olurdu kimse yemek istemezdi. Kim yoksul olmak ister bilinçli? Günümüzde derviş, Abdal vs. Kalmadığına ve dünyayı para yönettiğine göre hiç kimse. Okula yürüyerek gitmenin de modern insanın yapmadığı bir şey olduğunu düşünmek yanlış. Yakınsa yürürsün ne olacak? Etrafımdakileri anlayamıyorum bir çoğu yürümeyi eziyet olarak görüyor onun yerine otobüs ya da minibüse binelim diyorlar. Trafikte yapış yapış insanlarla sıkışmaktansa yürümek yeğdir. evet birçok ev sobasız artık soba üstünde demlenen çayın veya yine soba üstünde pişen kestanenin tadı yalnız o koşullarda yaşayanlarca bilinir.