bugün

Çevremizde hep görürüz böyle tipleri. Şöyle diyaloglara girerler. Mesela bir fırına girip

-ekmek var mı?
-yok.
-hiç mi yok? Diye olmadığının imkansız bir şey olacağını,hadi hadi vardır saklama bizden veya yap bize bir güzellik tarzından bir şey içindeler sanırım.
Babama para ver diyorum yok diyor hiç mi deyince uzatıyor. Ne yapayım yok deyince tamam falan mı diyeyim. Tamamiyle tatmin olmak için sorulur genelde istenilen elde edilir.
+yok mu?
-yok!
+hiç kadar da mı yok?
-o ne lan öyle?
+beyin yakayım dedim napim.
-al şunu al tamam uzatma.
görsel
Kendinize yetecek kadar olabileceğini tahmin edip ona da göz diken insan sorusudur.
Bir tek Türkiye'de bulunan durum. Cidden saçma ve zevkli.
devamında aslında şu şu var olur mu gibisinden bir cevap beklenilen milli sorudur. döşek altından, yastık içinden, tül çoraptan ganimet çıkaran ilkel banka ninelerin torunu olduğumuz sürece bu böyle devam edecektir.
(bkz: fukara avuntusu)
bir gram dahi olsa olabilmesini sorgulama ihtiyacından kaynaklanan sorudur.
"hiç mi yok" dendikten sonra "aa bi tane varmış" diyen adam oldukça bu soru bitmez.
"bize kadar var" cevabını verdiğim sorudur. hiç mi yok ne ameka..

bunu soranların birde akrabaları var. telefon açıyorlar şirkete "x bey orada mı" diye soruyor "yok" diyorsun "nerede" diye soruyor akabinde. ebeyin örekesinde demeyi o kadar çok istiyorum ki anlatamam.. sanki desem "şurada" gidip bulacak deve..
Sigara varmi sorusundan sonraki diyalogtur.
Bi'de sakladıklarımız var diye cevap verilebilecek soru öbeğidir.
+kanka çok harmanım, hani yok mu bi'şeyler?
-yok kanka
+hiç mi yok ?
-bi ince vardı onuda ben içtim zaten
+vardır senin zula
-falancı da vardı en son

apar topar falancıya hep birlikte gidilir. orada da yok ise kual mevzuları döner.
(bkz: kual yapmak)
%1500 türk olduğunuzun kanıtıdır:D
(abi depoya bak bi istersen. hiç mi kalmamış ya? nasıl olur)
la ibişlik etme tezgah altına sakladıklarından bir tane ver bakayım demektir.
Toplumumuzda insanların birbirlerine karşı nasıl bir güvensizlik duygusuna sahip olduğunu gösterir.