bugün

dünya lideri sahibi olmanın avantajlarından biri.
uluslararası prestijimiz sıfırın altında. bu gurur akkefenlilerin.
helllaaaaammmm.

akabe vizesiz ab vaadetti.

günün sonunda devlet görevlilerine bile vize koydular.

akabe demek icraat demek, hamdolsun.
Demokrasilerde ayrımcılık olmaz. Ne demek yeşil pasaport?

Bırak vizeyi, toptan kaldırılmalı. Siz kimsiniz ki ayrıcalıklı olacaksınız?

Devletin sırtındaki kambura neyse ki ab dur demiş.
sevindirici gelişme herkes eşit şartlarda olmalı açık ve net.
Akape demedim akapella dedim. Ahahahahha ya arkadaş ülkeyi keşkek gibi yaptınız helal lan size.

Bir uygulama. Vatana millete hayırlı olsun. Ne diyelim de yasak olmasın şimdi? Ağzımızı kapatıp oturalım en iyisi.
Yeşil pasaportun bile kıskanıldığını gördüm ya. Yurt dışına gidecek parası olan zaten verir acentesine 50-100 euro daha, halleder.
Teyit edilmemiş olmakla birlikte Bazı ülkelerinin son zamanlarda geçtiği uygulama olduğu söyleniyor.
yok öyle bir sey.

yeşil pasaport "hususi pasport" tur. yani devlet nezdinde "özel" olarak verilir. kime verildiğinin bir önemi yok.

yeşil pasaporta vize istemek demek pasaport sahibinin vatandaşı olduğu devlete "ben senin dış işlerini tanımam" demektir ki bu bir diplomatik kriz yaratır.
yakında kırmızı pasaporta bile gelebiir .
gelsin zaten . pasaportlar devletler içindir .
biz kabileyiz ... eskiden de çok saygın değildik .
şimdi " asrın lideri " sayesinde .....
neyse ...
oğlum siz mal mısınız ya? yeşil pasaport demek ülkenin diplomatik reputasyonudur. özetle "ben bu ülkeye hizmeti olan belli vatandaşlarıma yurtdışına giderken kolaylık sağlarım" demektir. yeşil pasaporta vize istemek diplomatik krizdir.

ha iş şöyle; buna ilişkin karşılılıklık antlaşmaları var. örneğin tc almanya ile yeşil pasaporta vize muafiyetine ilişkin uluslararası antlaşma imzalar ve bu uygulanır. almanya çıkıp şimdi "ben bunu uygulamıyorum, vize alacaksın" der ise bu antlaşmayı ihlal etmiş olur. bunun da ciddi yükümlülükleri olur.

bu bir yerde " ben seni tanımam" demek olur tc nin itibarını yerlere atar.

bu antlaşmalara taraf olmayan Uk abd gibi ülkeler ayrı.