bugün

yoktur, ithal ikamecilikten kurtulamamıştır. sorun bir gemi inşa etmek bir tank yapmak da değildir. sorun gerçek kapitalist silah üretim sanayi oluşturabilmektir. hedef "milli olmak" olmamalıdır, evrensel olmak dünya pazarlarında aranır olabilmektir. bunu gerçekleştirebilecek maddi ve beşeri sermaye gücü avm yada residence inşa etmeye gerekenle kıyas edilemez ne acı ki.
Son yıllarda atağa kalkmış ve yerli üretimini ihracatını artırmıştır savunma sanayimiz ve özgün projelerde kanıtlamıştır kendini.
Uçak gemisine kadar yapacağımız sanayi. Zira projelerde hazır araştırırsanız hemen bulabilirsiniz. Her ne kadar aramıza nifak tohumu ekmeye çalışsalar da Türk halkı bunu da yapacaktır yapıyor da. En küçük silahtan, helikopter, zırhlı araçlar, tankla,r roketler, gemiler ,uçaklar, savaş uçakları, uçak gemileri olabilecek her şeyi yapıyoruz. Bunun sebebi ak partidir hiç şüphesiz
en büyük ürünü tek başına hakan kadir balta'dır.
15 yılda dağ gibi büyümüş sanayimiz. Çok geriden geldik bu konuda. 70-80-90larda gelişmemiz gereken bu alanda siyasi belirsizlik koalisyonlar vs hiç bir zaman gerçekleşmedi. Adeta yavaşlatıcı görevi gördü bu siyaset neyse ki durum tersine döndü açıklarımızı yavaş yavaş kapatıyoruz. Gerçekten telsiz üretmekten uçak gemisine geçmek büyük başarı bana göre. Buradan devletimize teşekkür etmek isterim çünkü en başında pes etmediler diğerleri gibi.
Ülke ile paralel düzeyde gelişen sanayimiz. Sıradaki hedef uçak gemisi ve savaş uçağı. Savunma sanayisinde büyük atılımlar gerçekleştirdik son yıllarda. Bu konuya da çomak sokmak isteyenler var ama fazla uğraşmasınlar
Çağ atlamıştır. Daha neyi üreteceğiz merak ediyorum. Ak Parti gerçekten ülke için çabalıyor her ne kadar ayakları kaydırılmaya çalışsalar da vazgeçmiyorlar. Gerçek vatan sevgisi budur. savaş uçağımız ve uçak gemimiz cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılına adım adım yaklaşıyor
Bu ülkede güzel şeyler gelişen şeyler de vardı. Sağolsun siyasi olaylar savunma sanayisini de iyice etkiledi durma noktasına geldi.
Ak Parti ye oy vermemin en önemli sebebi.
Ikincisi : (bkz: gezi olayları)
ak partinin iktidarı öncesinde hiçbir şey üretemezken ak partinin desteği ve mühendislerine duyduğu güven sayesinde çok gelişti. dışarıdan almak zorunda olduğumuz birçok şeyi kendimiz üretebiliyoruz artık.
2023'e yerli savunma sanayi alanında büyük projelere imza atmış ve bitirmiş olacağız. Hepimizin bildiği üzere uçak gemisi ve savaş uçağı projelerimizi geliştiriyor ülkemiz git gide gelişim gösteriyoruz bu mutluluk verici. Ak Parti bu mutluluğa en büyük vesile olan etmen tabiki.
kara araçları :
cobra
ejder 6x6 taktik tekerleklı zırhlı araç
leopard tank modernizasyonu
pars 8x8 lastik tekerlekli zırhlı araç
tekerlekli taktik araçlar
zırhlı muharebe aracı

deniz araçları :

milli savaş gemisi (korvet)
sahil güvenlik arama kurtarma gemisi
sahil güvenlik botu
yeni tip karakol botu

hava araçları :

aviyonik modernizasyonu
başlangıç ve temel eğitim uçağı
male iha
mini iha
turna hedef uçağı

savunma elektroniği :

barış kartalı projesi
bilgi sistemleri
elektro optik
elektronik harp test ve eğitim sahası (ehtes)
elektronikharp
f-16 elektronik harp sistemleri
gemi entegre savaş idare sistemi (genesis)
haberleşme
hareketli tam uçuş simülatörü
hava kuvvetleri bilgi sistemi (hvbs)
helsim
kripto
meltem projesi
müşterek elektronik harp eğitim simülasyonu

roket, füze mühimmat :

çok namlulu roketatar
hava savunma sistemi
kasırga topçu roket sistemi
kundağı motorlu obüs
silah ve mühimmat grubu

15 yıl önce bunların hiç biri yoktu neredeyse. gerçekten yerli savunma sanayisinde büyük gelişim gösteriyoruz yadırgamamak lazım bu tür olayları. ileride daha büyük tecrübeler edip geliştireceğiz sanayimizi. bu bizim olduğu kadar ak partininde bir başarısıdır. bütün bu gelişmeler onların destekleriyle oldu
yerli savaş helikopteri ATAK'ı yaptık
ilk yerli tank üretim çalışmaları başlamış inş 2016 yılında sonuca erecektir.
ilk yerli savaş gemisi MiLGEMi ürettik
ilk yerli insansız hava aracı ANKA yı ürettik
BMC Kirpi Üretildi.
Toma üretmeye başladı
roketsan lazer güdümlü füzeyi dünyada ilk türkiye ürettik
ilk yerli uçak hürkuş eğitim amacıyla üretilmiştir. vecihi hürkuş adına..
yerli otokar arma, ural, kobra,kale,kaya araçlarını ürettik
Türk seyir füzesi som
termal kamera dürbün 10lar çeşit gece görüş dürbünleri üretildi.
levent insansız mayın arama deniz aracı
deniz altı su aracı gelibolu üretiliyor.

2011-2015 yılları arasında 253 karakol bunlardan 198’i kalekol yapıldı. (çözüm süreci denen aralıkta)
Buyrun kalekol resimleri
görsel
görsel
adnan menderes zamanında yediği darbeyi bir türlü atlatamayan işkolu.

halaskargazi mustafa kemal atatürk paşamızın engin ufku doğrultusunda kurduğu kayseri ve eskişehir uçak fabrikalarında daha 30'lu yıllarda çift motorlu uçaklar (ki bu nesil uçakları sonradan silahlandıran israil mısır piyadesini parça pinçik etmiştir), hollanda'ya nakliye ve keşif uçakları yapıp satmıştır. işler böyle tıkırında giderken ethem menderes nato'ya şirin görünmek uğruna bu türk'ün göz nuru fabrikaları acımadan kapatmıştır.

sanılanın aksine yerli savunma sanayimizin durumu pek iç açıcı değil. sektörün üç lider firması aselsan, roketsan ve tusaş'ın yıllık cirolarının toplamı sıradan bir market olan migros'un yıllık cirosunun yarısı bile etmiyor. bu firmaların ana müşterisi birçok cephede kahramanca savaşan türk silahlı kuvvetleri olmasına rağmen. düşünün, pkk ile şehir çatışmalarında çok işimize yarayacak akıllı muhimmatları bile yakın zamana kadar raytheon'dan filan alıyorduk. abd bunların satışını durdurduğu için artık alamayacağız.

maalesef türk savunma sanayii, alt yüklenicilere gelir kapısı olmaktan öteye gidemiyor. yıllık ihracatı arttıracak en sağlam dal olmasına rağmen teknoloji ihracının ancak %5'ine denk geliyor tüm emekler.
türkiye'nin birçok sanayi kolunda olduğu gibi burada da çok geniş kapsamlı özelleştirmelere ihtiyaç var.

ordunun modernizasyonu filan, seyyidi bunlar içi boş laflar. türk ordusu küçültülmedikten sonra modernizasyon demek para savurmak istiyorum demektir. mesela yıllardır tsk'yı takip eden biri olarak konuşayım, 1. ordu neden var, hala çözemedim. 1. ordu kimi, neye karşı koruyor ? 16 tane komando okulu varken niye türkiye'de komando kolordusu yok ?

türkiye'nin yapması gereken ordusunu teknolojik savaş verebilecek birliklere evriltecek biçimde hızla küçültmesi, bunu yaparken personelini sokağa atmak yerine askeri danışmanlık firması açacak altyapıyı vermesidir. tusaş, roketsan, havelsan, aselsan, bunlar bu komik cirolarla devlet şirketi olarak kalacağına birer denetleme ve satın alma komitesi olarak kalsınlar.

canı isteyen mühendis burun topu çalışırken dengesini yitirdiği için operasyona çıkarılmayan atak helikopterlerini, hangi hangarda unutulduğu belirsiz ankaları gitsin de özel sektörde yapsın bakalım.
(bkz: aksaray esnafı)
Savunma sanayi kelimesini iyi ayırt etmek lazım farklı konulara kaydırılıp eleştirilmeye çalışıyor her zaman ki gibi. insan sanayi ürünü değil onu bir kenara yazalım bir kere. Burada ülkenin kat ettiği mesafeden bahsediyoruz. 13 yılda kimlerin ne kadar çok iş yaptığını da ortada. Buna rağmen tamamen farklı bir konudan eleştirmek gerçekten saçma. Ülkemiz Ak Parti ile ivme yakalamış ve her anlamda büyümektedir.
Deniz ve karada çok iyidir.
denizde neyimiz var allahını seversen bir iki kıytırık gemi. Ağır silahlı bir savaş gemimiz varmı. Koca gemi yapıyolar üstünde 1 makinalı birde 120 mm top. 2. dünya savaşında bile elin gavurunda 12 16 toplu gemiler vardı 400 mmlik.
dantelli kefenli dört parmaklı insanlar. birde hepsinin %100 yerli olmadığını bilseler helikopterin italyan bir tipten devşirilip italyan ortaklı yapıldığını bilseler. yada ne kadar inanmasalar da bildiklerini bilseler. 2007 den bu yana güya semalarda olan uçağımız nedense hala neden hala yapım aşamasında. milleti uyutmayı bırakın artık. millette milleti aldatanlara çanak tutup yalakalık yapıp şak şakcılık yapıyorlar.
Kullandığı iphone'a %100 amerikan malı diyen zihniyet yerli savunma sanayi araçlarımız için yan sanayi ürünleri temin edilince hemen çamur atıyor. Kardeşim sen şöyle bir kenara çekil Türkiye gelişmeye devam etsin. Tek yapman gereken bu. Ak Parti hükumetini çekemiyorsan sandıkta gösterirsin gücünü
Başlayalım %100 yerli savunma sanayi araçlarımızı saymaya.

-SOM Füzesi
-ROKETSAN UMTAS - TANKSAVAR FÜZE SiSTEMi
-T129 ATAK HELiKOPTERi
-BORA-12 keskin nişancı tüfeği
-T-155 FIRTINA OBÜSÜ (özellikle en sevdiğim üretimimiz, f16'dan sonra en etkili silahımız çok değişik bir tasarımı yapısı var)
- altay tankı
-AKYA MiLLi TORPiDO
-MiLGEM MiLLi GEMi
-ANKA iNSANSIZ HAVA ARACI
-ATMACA MiLLi GEMiSAVAR
-ARMA ZIRHLI MUHARABE ARACI
-BMC KiRPi (özellikle terörle mücadelede etkin rol oynuyor mayın vs pusulara karşı)
-COBRA - ZIRHLI ARAÇ
- GÖKTÜRK MiLLi KEŞiF UYDUSU
-GÖZCÜ MiNi iNSANSIZ HAVA ARACI
-HÜRKUŞ EĞiTiM UÇAĞI
-iDA (insansız deniz aracı)
-KASIRGA TR-300 FÜZE
-MPT(tüfek)
-PARS ZIRHLI MUHAREBE ARACI
-TÜBiTAK AKILLI BOMBA

Hani bir takım söylemler var ya Tübitak'ı farklı amaçlarla gereksiz amaçlarla kullanıyoruz diye, bu projelerin bir çoğunda aselsan, roketsan,tübitak ortak çalıştı. Kimse meydanlarda ülkemizi kötüleyip "bir şey yapılmıyor" diyemez.
13 yıl önce roketsan, aselsan, tübitak gibi büyük şirketlerimiz çalı çırpıyla uğraşırken Ak Parti ile yükselişe geçmiştir. Her alanda yaptıkları çalışmalar ödül almaktadır ve savunma sanayimize büyük destek olmaktadırlar. Ak Parti yol gösterici olmuştur ülkemizin her alanında.
13 yıl önce silah yapacağız deseler inanmazdım fakat Ak Partiden biri gelip şunu yapıyoruz dese inancım tam. Ak Parti ne dediyse yaptı bu alanda yerli üretim ve sermaye ile sırada savaş uçağı ve uçak gemisi var onlar içinde inancım tam.
Ak Partiyle birlikte ülkemizin kuruluşundan bu yana atmamız gereken adımı 13 yılda attık çok şükür. Ülkemiz bir çok kara deniz hava ve elektronik araçlarını yerli imkanlarla üretip Türk ordusu envanterine katıyor. Bu da bizi gün geçtikçe güçlendiriyor ve ülkemizi güvenli hale getiriyor.