bugün

1990 ve sonra ki senelerde doğmuş gençlerdir. en büyüğü şu an 19 yaşındadır. 90 doğumlu gençler seksenler gençliğinden kısmen etkilenmişlerdir. bu gençlerin psikolojileri son derece bozuktur. seksenler ve doksanlar gençliğinin arasında kalmışlardır. bir önceki kuşağın garip kokan nefesini ensesinde hisseden bu nesil, 90 lar gençliğine de hayıflanarak bakmaktadır. gelgelelim 91 doğumlu gençlerle birlikte zannımca olay çığrından çıkmıştır. yanınızda sizinle türkçe kanuşan, fakat ne anlattığını kesinlikle anlayamadığınız bir gençlik düşünün. işte o an bilin ki bu şahıs 90 ve sonrası doğumludur. biz seksenler gençliği olarak örneğin "kib" vb kısaltmalarla nette ilk karşılaştığımızda şok olmuştuk. o derece saf, temiz duygular içerisindeydik. ilk telefonumuzu elimize aldığımızda hissetiğimiz sevincin aynısını, bir e-mail hasabına sahip olduğumuz anda da yaşadık. meraklıydık fakat, hani yabancı dili sonradan öğrenmek zordur ya, işte buda öyle bir şey. şu an nette ve bizzat hayatın içerisinde ne dolaplar dönüyor asla çözemeyeceğimiz çok bilinmeyenli bir denklem. ve bu durum geçekten son derece sinir bozucu.

yeni nesil gençler siyasete hiç ilgi duymadıkları için, daha az kavga ediyorlar. bu bir açıdan güzel yanları dolayısıyla; çoğunun yurtdışı düşüncesi olduğu için ülkelerinde olup bitenle ilgilenmek gibi bir dertleri de yok. bu sebeple tüm partilere buradan bir çağrı yaparak finale geçmek istiyorum:

-gençlik kollarınızı kapatın veyahut tamamen kaldırın.
Benimde içinde bulunduğum (resmen ek kontenjandan girmişim ama olsun) 91ler vardır ki tadından yenmez. Milli eğitim bakanlığı tarafından kobay olarak seçilmişlerdir. Hazırlığa geçen bir lisede okumuşlarsa; her tür insana hazırlık kalktı, eklendi, soktu, çıkardı gibi cümleler kurmak zorunda kalırlar. Her merkezi sınav öncesi yine neyi değiştirecekler hesapları kurarlar. Ama olsundur. (bkz: Gün gelir devran döner)
Eskiler gibi tartışmayı bilmeyen, küfür etmeyi dalga geçmeyi bir meziyet gören topluluktur.
maalesef bes para etmez genclerdir.
kizlari hava pesinde
erkekler kari-kiz pesinde.
dersler sinavlar hak getire,buyuge kucuge saygi-sevgi yok.
yani turkiyenin gelecegi tehlike altunda......
aşırı ve saçma sapan romantizm peşindeler. yağmur ve duvar koklamaktalar.
bazılarının gümbür gümbür geldiği, bazılarının da ne olduğu belirsiz 99lu ve daha küçükleri içine alan nesildir. kimisi iri yarı sakallı 2000li, kimisi 10 yaşında gibi 99lu, bunlar hep saçma saçma hayat düzeni ve beslenmeden kaynaklı sanırım.
her yeni nesil için aynı laflar.
Olağanüstü hâl durumunda komutanların emirlerini okuyup bir sonraki günün savaş
taktiklerini düzenleyebilmek için okuryazar olmalılar.

Topların menzilini hesaplamak ya da düşmanın şifrelerini
kırabilmek için matematik bilmeleri; telsiz kullanabilmeleri,
tank sürebilmeleri ve yaralı yoldaşlarına bakabilmeleri için
elektrik, mekanik ve tıp alanlarına da bir miktar hakim
olmaları gerekir.
Ülkesini seven defansa gelsin!.11!
çocukluğu anımsatan şarkılar başlığına hepsi grubu, murat boz-püf falan yazan gençlerdir.

bu şekilde daha iyi anlıyor insan durumun vehametini.
son zamanlarda gençlerle fazla iç içeyim.
bu yüzden objektif bakabilirim.
pek çok genç zamanından önce olgunlaşmış. yanlarında kendimi çocuk gibi hissediyorum. sanırım bu vakitsiz olgunluk gelecek kaygısı gibi konulardan kaynaklanıyor
olgun da olsalar içlerinde kötü eğitim sistemi nedeniyle bayağı cahil olanlar var. maalesef bir kısmı hep böyle kalacak. ama bakıyorum gözü açık, okuyan yazan, sorgulayanlar da var. eksikliklerinin farkında olup kendini geliştirmeye çalışanlar olması umut verici.