mezun olmadan önce 2 binden aşağı maaş verirlerse kesinlikle çalışmam. mezun olur, bin tl maaşta yeter başlangıç için. baktıki yeni mezunlara iş verilmiyor kolay kolay, yol parasıyla yemek parasını versinler o da kafii. yeterki tecrube ediniyim derler.
şehrine ve şirketine görede değişir, zira izmir gibi bir yerde 1000 lira yeni mezun için bulabileceği iyi bir rakamdır..
efenim işe almazsan alma ben zaten hertürlü burdan iyi iş bulurum abelekubeleden az maaşlada çalışmam diye gider yapıldığında; bu bukadar gider yapıyorsa vardır bir hikmeti kaçrmayalım diye düşündürtüp tam istenilen şartlarda çalışmaya başlanılabilir. En sevdiğim ve kullandığım taktiktir.
tanıdığım bir mühendis arkadaşıma dayanarak söylüyorum özel sektörde ilk etapta 1300-1600 arası.
asgari ücret +yol + yemek ile nerdeyim lan ben diyebilir. cevabı çok basit.
Odtü veya itü mezunu ise gayet de hayal etmesi normal olan durumdur.
sanıldığının aksine haliyle yüksektir. özellikle elektrik-elektronik ve bilgisayar anabilim dallarından mezun mühendisler piyasada aranmaktadır. tek sorun kendinizi pazarlayabilmenizde.
ilk işinde çökecektir.
tabi iş bulabilirse...
ona kalmaz zaten ilk iş görüşmesinde anlayacaktır anyayı konyayı.
burası türkiye...
burası türkiye...
burası türkiye...
yani cehaletin prim yaptığı yer.
türkiyede hayal kurmakta parayla.
2-3bin lira arası maaş alabileceğini sanmasıdır. Önce 700 lirayla başla sen sonra düşün bunları dedirtir.