bugün

o teklifi yapanların allah cezasını versin dedirten durumdur. 3000 lira altı maaş para mı ulan!!! mühendisimiz eğitim hayatı boyunca köpek gibi çalışsın okulunu başarıyla bitirsin sonra cibiliyetsiz işverenin biri ona 3000 lira altı maaşı layık görsün. yok yaaa amınakodumun işvereni seni(msndeki kızgın ifade)
ne bekliyordun? daha meslek üzerinde deneyimin yok, pratik değilsin, işi yeterince kapmış değilsin. köprü projelerinde, baraj projelerinde çalışmış 10 yıllık mühendisle seni aynı kefeye koyacaklarını mı sanıyorsun?
O yeni mezun mühendis 1 gram sektörle ilgili bir şey bilmiyorsa, boş beleş mezun tiplerden ise gayet mantıklı hareket. iş bilmeyen insanlara mühendiste olsa o kadar para verilmez.

Örnek vereceksek olursak; bir mühendisin ortalama mezun olma süresi bu ülkede 5 yıl. bu arkadaş 5 yıl boyunca naylon staj yapmış, sektörüyle alakalı 1 tane seminer, konferans görmemiş, part time iş bulup gidip bir yerlerde bu insanlar bu işi nasıl yapıyorlar diye bakmamış, sonra da 3000 lira altı maaş para mı ulan demiş.

gülerler adama. deme öyle şeyler.
tecrübesiz tıfıl gence kim 5000 tl maaş versin? m*hendis lütfen.
Ailemin yanında yaşıyorsam 5 yılda o paraya orta halli bir 2+1 ev alırım ben aq. Trol başlıktır.
mühendislik mezunu olunca mühendis olunmadığını bilmeyen, boşa okumuş insan beyanıdır..
o diplomalar, o işi yapabilmeye yetkisi vardır anlamında verilir..yetkin diye verimez..
bu her meslek dalı için böyledir..
sonuçta öss de bir puan geldi ve o yüzden yazdınız, kazanınca da bitirdiniz..
büyütmenin alemi yok..
ha siz yine büyütün tabii ama iş gerçeklere gelince böyle ağlarsınız sonuçta..
uzun konu yine tabii de yeter yani sonuçta..

son söz, türkiyede yaşadığınızın farkındasınız değil mi?
oçluk. yeni mezun mühendis insan değil sanki a.k.
Sadece kağıda para yatırmak istemiyor belli ki iş veren.
Daha yeni mezunsun lan. Ne bir tecrüben var ne bişeyin. Önce bir piş bakalım. Tecrübe edin.

Oh ne güzel sırf 4-5 sene mühendislik okudu diye yeni yetme velet 6 bin lira maaş isteyecek. Sik alırsınız afedersiniz.
Ben bunu gördüm. Bu yüzden daha hazırlığın bittiği yaz yani şu an autocad, fizik, matematik falan çalışıyorum. Bari mezun olunca çabuk yükselelim.
tamamen işverenin şark kurnazı olmasıyla ilgili bir durumdur. şark kurnazı zihniyetinde olan işveren için önemli olan bir elemanı en ucuza nasıl çalıştırabilirim sorusunu cevaplamaktır.
bu sene mezun oldum ve başlayacağimm yerde 3.500 den aşaği bir kuruşa başlamam
ing hertürlü çizim ve program biliyorum ben değil onlar düşünsün...
iyi okuldan mezun olmuş bir mühendisin hakkının en az 3000 lira maaş olmasından mütevellit bu teklifi yapanın tam bir orospu çocukluğu yaptığı durumdur. he amk he asgari ücrete çalışalım biz adam deyiliz.
Beyler şaka bi yana

1500-2000 Arası paraya bakmadan başlayın biyerden.

Piyasada kimse fazlasini vermez sizde bekledikçe "tecrübesiz mühendis" olarak kalmaya devam edersiniz.
Sömürgeci kapitalist sistem diyeceğim ahahahhaa şaka tabi ki.Bu gözler moment hesabı yapamayan fizik mühendisleri gördü.
ünide karı kız peşinde koşmaya benzemez hayatın gerçekleri. sana 2 bin verip maaşını bankadan çektiğinde 700 tlsini alan insanlarlada yani yaratıklarlada karşılasaksın *
Evet mezun olunca 5 bin lirayla başlamalıdır. 5 yıl sonra da tecrübe kazandığı için 100 bin lira aylık almalıdır. Burası da Türkiye değil zaten amk. Ne bekliyorsunuz amk doktor dışında hangi meslekte özelde 3-5 bin lira parayla başlıyor?
nasıl sanayide usta çırak ilişkisi var ise, mühendislik denen meslek dalında aynı şey geçerlidir. yeni mezun arkadaşım iki bildiğin çizim programı bir boka yaramıyor maalesef. zaten emsallerin bedavaya çalışıyor önce bir gidip onlara kız siz neden ucuza çalışıyorsunuz diye. ondan sonra kendi gelişimini göster ne farkın var senin geri kalanlardan. yüksek maaş beklentin oluşsun.

not: mühendisim.
mühendislik ayağa düşmüş valla ama şu yaşımızdan sonra tekrar üniversite okuyamayız ki. iki ucu boklu değnek.
aylık 3000 lira net maaş alan bir çalışanın işverene aylık maliyeti sgk,vergi,yemek vs ile yaklaşık 5.000 liradır.

peki yeni mezun mühendis firmaya aylık 5.000 lira kazandırabilecek mi?

ticaret zarar etmeme kuralı üstüne kurulmuştur.
Aptal misiniz olum siz bu hayatta hersey tecrube suan calistiim fabrikada (makine muhendisligi 1.sinifim)usta basi 2.500 tl aliyor ayrica kaynakcimiz mesailerle birlikte 3.000 tl i geciyor maasi ama adamlar her konuda elimize verir.
Patron olsam bende vermem aq.

Ben ise girmeden once matkap ucu nasil degisir bilmiyodum.

Simdi sac kesme,profil kesme,pres yapma,olcu alma her seyi ogrendim (puf noktalar haric).
Şimdi en önemlisi şu ! Bizim gençler her bi meseleyi çözdüm sanıp laylaylom köprüaltları hisarüstleri kadıköylerden mühendislik öğreniyor. mühendis bizim dilimizde hesap adamı demek ,bir işi bilip ona göre soruna çözüm üretmek demektir. mezunum benim okuldayken kaç çözüm yaptıysa zaten o şirkete girip yoluna devam eder musmutlu . Yok eğer sap samansa meslek lisesi mezununa abicim der işi öğrenmeye başlar . 1500 tl fazla bildiği dil bile işe yaramaz ne yapacağını bilmez ki. Ama makina müh doğalgaz projesi yazılım ilen bilg. müh. bir kenara onlar çok çabuk yükselir. inşaatçılarda 2 yıl bekler sonra gelsin $ lar. yurtdışına çift dil ile gidenin üniversitesi bile önemsiz 10B $ dan başlıyor. Herşey zamanında kazanılır özellikle bilgi ama tecrübe zamanla !
Gençler sövmeyi saymayı bırakın bu işler maalesef böyle.Kimse gidipte tecrübesi olmayan bir mühendise başlangıç maaşı olarak 3 bin teklif etmez.Yazmıştım yine yazayım şu anda mezun olan genç mühendisler kendilerine teklif edilen 1500 lirayı öpüp başlarına koysunlar.3 sene 5 sene tecrübeniz olur o zaman dersiniz ben 5 bin istiyorum hakkınızda ama bu zamanda tecrübesize maalesef başlangıç böyle.
bir mühendis tecrübesiz de olsa 3000 lirayı hakeder. 3000 lira çok para değildir.
mühendise değer verilmediğini gösterir.
Türkiye de iş bulduğuna dua etsin. Çokta kurcalamasın durumu.