bugün

(bkz: mogosog)
(bkz: kişi kendinden bilir işi)
hayatta ezilmiş kişilerin,sanal alemdeki avuntuları...
zaman zaman doğru bir önerme olarak göze çarpmaktadır. fakat bunun doğru olduğunu var sayacak olursak, esas sorulması gereken soru şudur:

- nerede bunların öğretmenleri?

insanların yapamadığı, beceremediği şeyler üzerinden prim yapmak kolay bir şeydir. esas zor olan, bu insanlara yardımcı olmaya çalışmaktır. bunu sadece sözlük ortamında değil, yaşanılan, gidilen, var olunan her yerde uygulamak gerekir. işe yeni girmiş birisi sizin kadar yetenekli olmayabilir. hatta hata üzerine hata yapıp, her şeyi batırıyor, var olan düzeninizi bozuyor da olabilir. yapmanız gereken bu insanı bütün ofise afişe edip, size kin beslemesini sağlamak mıdır? yoksa yardımcı olmak adına kısa bir konuşma yapıp, bir kaç tavsiye vermek midir? birincisini yaparsanız bu hiç bir şeye yardımcı olmaz. hatta onla beraber işe giren kişiler de bunu üzerilerine alınabilirler, sinirlenebilirler. yarın bir hata yaptığım zaman acaba aynı muameleyi görecek miyim acaba diye düşünürler. ikincisini yaparsanız ise, eğer uğraştığınız kişi gerçekten odun değilse, hareketlerine çeki düzen verir. adam muamelesi gören herkesin yapabileceği basit bir şeydir bu. yapmak çok zor olmamalı diye düşünüyorum.

madalyonun diğer yüzünde ise, bu işi gerçekten kasıtlı yapan, size aldırmayan kişiler olabilir. hatta size karşı zorbalık yapabiliyor da olabilirler. bu durumda ofisin güvenlik görevlileri devreye girip, onlara dışarı kadar eşlik edecektir. ama her şeyi onlardan beklemek birazcık haksızlık olur. önce biz üzerimize düşeni yapalım.
Sürümü eskimiş güncellenemeyen yazar başlığı. yaklaşık on sene önce ilkokul ile ortaokul birleştirilerek ilköğretim dünyaya geldi.ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademe diye söylenir oldu.
rahatsızlıkların nazik uyarı niteliğindeki özel mesajlarla bilidirilmesine inandıran başlıktır aksi taktirde sataşma olarak anlaşılmaktan öteye gitmeyecek zaten hedef kişinin anlayacağı kadar uyarı taşıyacağı için sonuçsuz kalacak önermedir.