bugün

yedisi de ölmüştür.

https://www.sondakika.com...una-ugurlaniyor-15101626/
telefoncu ekrem ii
rall
iyesta sert
frank lucas
kazangap beyefendi
ayk73
Marcus tillius
'' yedi güzel adam '' dizisini az önce hanımla birlikte bitirdik.. kısaca birşeyler yazmak istiyorum..

2014-2015 yıllarında yayınlanan diziye adını veren şiir kitabı ise cahit zarifoğlu'na ait..

kahramanmaraş'ta çekilen dizi toplam 39 bölüm olarak yayınlandı, bir bölüm genel itibariyle bir buçuk saat sürüyordu..

genel itibariyle bakacak olursak ben diziyi beğendim, oyunculardan ise en çok adil erdem bayazıt'ı oynayan uraz kaygılaroğlu'nu beğendim..

dizinin müzikleri çok güzeldi, aynı şekilde aralarda verilen şiirler de çok güzeldi..

bu arada uraz kaygılaroğlu'nun çok güzel şiir okuduğunu da belirtmeliyim *

dizi yedi güzel adam'ı yani;

adil erdem bayazıt,

cahit zarifoğlu,

rasim özdenören,

nuri pakdil,

mehmet akif inan,

alaeddin özdenören,

ali kutlay..

gibi edebiyatçıları anlatıyor.. öğrencilik yıllarından sonra mezun oldukları okulda görev yapmalarından tutun da dergi çıkarmalarına kadar farklı şeyler konu edilmiş, kısacası yedi güzel adam'ın hayatından kesitler anlatılıyor..

dizide nazım hikmet'e ve necip fazıl'a olan bakışı ben çok beğendim..

dizide bunların dışında 1978 yılında gerçekleştirilen maraş katliamını da ele alıp işlemişler, dizi güzel ancak siyasi meselelerden ziyade edebiyat ve şiir çerçevesinde daha fazla kalabilseydi çok daha başarılı olabileceğini düşünüyorum..

bir kaç şey de cahit zarifoğlu için söyleyelim; hakkında çok fazla bilgim yok, iyi bir şair olduğunu biliyorum, eşim çok seviyo * onun dışında dizideki cahit zarifoğlu'na gelirsek izleyenler bilir ne demek istediğimi, yani zehra napsın senin için ? kız o kadar bekledi, rüya gördüm diye gidip başkasıyla evleniyorsun vs, ha unutmadan azcık kendini beğenmişlik de yok değil yani zarifoğlu'nda.. *

neyse, bu kadar değerlendirme yeter, unuttuğumuz şeyler olduğunu düşünüp ekleme yapacak olursak sonra editleriz *

unutmadan; dizinin çekildiği okul maraş lisesi yani '' kara lise '' sanırım 1 yıl kadar önce '' yedi güzel adam edebiyat müzesi '' haline getirilmiş, eminim çok güzeldir *

bir gün yolumuz düşerse, yedi güzel adam edebiyat müzesi'ni gezmek, kahramanmaraş'ın o sokaklarını eşimle adımlamak isteriz *

neyse bu kadar yeter, eşimin yarın doğum günü ve ben eşime doğum günü hediyelerinden biri olarak cahit zarifoğlu'nun '' yedi güzel adam '' adlı şiir kitabını aldım *
izlenmesi huzur veren, dinlemesi derinlere götüren gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan biridir. her bölümü bir nasihat, ders niteliğindedir.

hiçbir sahnesini ayıramasam da en sevdiklerimdendir;

http://www.youtube.com/watch?v=ZfyN1r4J2wY
Ne zaman izlesem kendimi televizyonun önüne çökmüş ağlarken bulduğum içimi burkan dizidir. Aynı zamanda okumaktan asla bıkmayacağım şiirlerden sadece biridir. Biraz önce jeneriğini duyunca aylar sonra televizyona koştum.
içlerinde adam olan bir tek Cahit zarifoğlu'dur. Evet.
Benim için baklavadan daha tatlı bir şey varsa o da kitaptır.
bu dizi nasıl olurda, 2 sezon devam edebilir? reytinglere bakıyorum, tüm bölümler vasatın altında. bakın vasatın üstü demiyorum, altında.
milletin vergisi ile dönen dizi, 2 sezon sürmüş...
An itibariyle trt1 de olan dizidir. Resmen ruh okşayan bir dizi. Müziği, şiirleri, romantizmi.
Yedi güzel şairin hayatını konu eden dizi.
Dizinin ismi bile o kadar güzel, o kadar naif ki pencere kenarı çiçeği gibi..
Şiirle başlar dizi, üzerine bir tutam aşk bir tutam siyaset bir tutam merhamet bir tutam da dostluk serperek yine şiirle biter .

Aşık erdem(dir),maşuk cahit,şiir ise zehra..
Kirpikleri uzundur.
üşengeçliğimi kırıp izlemeye başlayacağım, şiire doymak istiyorum.

bir dizi, bir kitap.
izlemeye başlayacağım dizi.
edebi yönden bebi doyurur inşallah.
https://m.youtube.com/watch?v=jujZn93uQDg

Karşılaşabildikse
Ağzını kullan ve lütfen sor:
- Nasılsın
Cevap veriyorum
- Bulanık Yıllar

Gerçekler
Birini söyle
Kimden sorsak sevginin saklambaçlarını
Bir böcek bakışı yassı
Göğsümüzün gergefinde

Yıllar yirmi yıl açmış arayı

Velhasıl tanım yaparsak, Çokca özlenen.
şairlerimizin tanıdık bir kısmını tanıtan dizidir. uraz kaygılaroğluna hayranlık duymama sebep oldu.
Gösteriminde okunan tüm şiirleri arşiv yaptığım dizi. Bu ülkeye fazla olduğu için izleyicisi de çok olmadı, erkenden bitirdiler.
çok iyi başlamıştı ama işin içine siyaset, entrika, gerilim girince izlemeyi bırakmıştım.
özlenen.
hem de çok.
Trt iyice niyeti bozmuş amk. Yedi güzel adam ne?
Benim için baklavadan daha tatlı bir şey varsa o da kitaptır.
Güzel şeyler hep böyle yarım kalır zaten.
ulan insana gece gece diziyi bile özlettiriyorsunuz ya ne diyeyim..

keşke bitmeseydicilerden biri de benim.
izlerken insanı dinlendiren bi diziydi dizinin bu yönü cok iyiydi, boyle diziler kolay kolay gelmez, verilmesi gereken değerin çok altında kaldı,
ailece bu diziyi izlemek varken neden diğer diziler, ailenle birlikte izleyebileceğin ender dizilerdendi.
insanlarıda sayar olduk. kapitalizmi istemiyoruz.
şiirleriyle bizi bizden almış iyi de etmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=ljv2TWkxzXo&list=PL7Paz6E2L79SANHtsonqvZF4dgf-bPsjn