bugün

yag isminin aitlik kazanmış şeklidir. badem yağı, motor yağı ... gibi kullanılır.
kök türkçe'de düşman anlamına gelen sözcüktür.
göktürkçe: düşman, rakip.

örnek: Kişi oğlında üze eçüm apam Bumın Kağan istemi Kağan olurmış. Olurupan Türk budunurig ilin törüsin tuta birmiş, iti birmiş. Tört bulurig kop yağı ermiş. Sü sülepen tört bulungdakı budunuğ kop almış, kop baz kılmış. Başlığığ yükündürmüş, tizligig sökürmiş. ilgerü Kadırkan yışka tegi kirü temir kapığka

günümüz türkçesi: insan oğlunun üzerine ecdadım Bumın Kağan, istemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini, töresini tutu vermiş, düzene soku vermiş. Dört taraf hep düşman imiş. Ordu sevk ederek dört taraftaki milleti hep almış, hep tâbi kılmış. Başlıya baş eğdirmiş, dizliye dik çöktürmüş. Doğuda Kadırkan ormanına kadar, batıda demir kapıya...

örnek2: Kağanlığ budun ertim, kağanım kanı. Ne kağanka işig küçüg birür men tir ermiş. Anca tip Tabğaç kağanka yağıbolmış.Yağı` bolup itimi yaratunu umaduk yana içikmiş. Bunca işig küçüg birtükgerü sakınmatı Türk budunuğ ölüreyin, uruğsıratayın tir ermiş. Yokadu barır ermiş.

günümüz türkçesi: Kağanlı millet idim, kağanım hani, ne kağana işi, gücü veriyorum der imiş. Öyle diyip Çin kağanına düşman olmuş. Düşman olup, kendisini tanzim ve tertip edemediğinden, yine tâbi olmuş. Bunca işi, gücü vermediğini düşünmeden, Türk milletini öldüreyim, kökünü kurutayım der imiş. Yok olmaya gidiyormuş.
veya yağu, öz türkçe'de düşman anlamına gelen sözcük.