bugün

(bkz: nokia 3410)
Lise-1 deyim o zamanlar, yurtta kahvaltı masasında iken babam arkadaşı aradı da haberim oldu sevgili anket. Beklemiyordum. Hâlâ da babamın o telefonla aldığı numarayı kullanmaktayim.
1100. turuncuydu.
(bkz: sony ericsson w380i)
(bkz: ericsson ga628)
- ilk telefonum. her gün tuşların üzerindeki renkleri değiştirirdim.
- evdeki tüm aile fertlerine çağrı bırakırdım.
nerde mesaj hakkı falan?
zaten mesajlarda alt yazı gibi geçiyordu bu telefonda.

bir zaman sonra ince batarya, mini anten gibi yan sanayi ürünleri çıkmıştı piyasaya.
ah çocukluk...
kadıköy rus pazarındaki 2.el telefon sektörü.
tabii ki 3310.
(bkz: nokia 3310)
2004 yada 2005 yılında babama zorla aldırtmış olduğum nokia 6610i cep telefonum ilk cep telefonum idi zamanın gayet iyi ve şaşalı cep telefonuydu şu an hala abim kullanmakta olup hiç bir arızası bulunmamaktır bu kadar yıl oldu sadece kamera bozuldu yaptırıyım dedim 30 lira dediler ulan telefonun 2. el fiyatı zaten 20 lira. neyse efenim abime acıyorum ulan bi gün gidip ilk maaşımla ona telefon alacam garibim ya yıllardır benim kullanmadığım ne varsa o kullandı vay be canım abim seviyorum seni. *
motorolanın tuş kilitsiz geri zekalı cep telefonuydu. hangisi olduğunu bile hatırlamıyorum.
kendi kendine birilerini arardı.
(bkz: nokia 5110) ne telefon du be.
nokia 5110 . bir süre hatsız kenarda dursa da o zamanın parasıyla 40 milyon verip de hazır kart alıp kullanmaya başlamıştım.
(bkz: motorola)
nokia 2300 hatalı üretim derlerdi ama hala çalışan bir telefon.
ericsson gh768
mesajlarda iletim raporu bile yoktu arkadas, oyle bodoslama mesaj atardik.
babadan kalma "ericsson 688" iyiydi be. özledim şimdi bak. ruhu şad olsun.
nokia 3210. hala durur. hatıra niyetine.
yarım kiloydu.
22 nisan 2003'te babamın aldığı açık mavi nokia 3100.

22 nisan olduğu aklımda çünkü bir gün sonra, yani 23 nisan'da, sınıfça ankara'ya geziye gidecektik. babam da böyle güzel bir sürpriz yapıp telefon (ve yanında turkcell hat) almıştı bana. kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederim.

yaklaşık 3 yıl bu telefonu kullandıktan sonra bir yaz günü, tatildeyken, babamla havuzda buluşmak üzere telefonda konuştuk. o sahil yürüyüşünü tamamlayıp havuza gelene kadar ben de suya alışmak için havuza girdim. birkaç dakika sonra kaydıraktan kaymak için havuzdan çıktım ve kaydırak sırasına girdim. sıra bana geldiğinde elim hafifçe şortumun cebine çarptı ve "awwww sheeeet" şeklinde bir ruh haliyle beraber telefonu şortun cebinde unuttuğumu farkettim. telefon bir daha çalışmadı elbette.
(bkz: sözlük yazarlarının ilk cep telefonları)

aramaya inanmayana o telefonlar...

neyse sustum.
nokia n70.
nokia 6110 işi bitince çöpe attım...
sony ericsson j300.

görsel
nokia 2100 renk renk kapakları vardı. arkasına resim de koyadım. modaydı bi ara baya.
(bkz: nokia 3300).
nokia 5110. ne günlerdi be.
panasonic marka sanıyorum gd 52 modeliydi. ah ulan ah yanılmıyorsam 15 saniyelik iki tane ses kaydı yapabiliyordu. şimdi iphone'lar galaxy s3'ler full hd video kaydediyorlar la.
motorola e398 efsanedir ilk micro sd kart bu telefonda denenmiştir ayrıca ilk müzik telefonudur. Belki garip gelecek ama halen kullanırım.