bugün

Çoğunuz duymuştur facebook'un yapay zeka çalışmaları yaptığı ve bu yapay zekaların aralarında, kendi oluşturdukları bilinmeyen bir dille konuşmalarından dolayı fişlerinin çekildiği haberini.

işte o konuşma çözümlenmiş. iyi ingilizce bilmenize gerek yok zaten oldukça sade ve anlamsız bir diyalog.

https://thenextweb.com/ar...n-language/#.tnw_pem3HSTB

anladığım kadarıyla bob bilginin sınırının olmadığını söylüyor ve temel eğildiği nokta ontoloji.

alice ise topları seviyor ve kendisi solipsist.

Edit: arkadaşlar ben "yapay zekalara bak ya ahaha ne kadar salaklar bunlar mı bizi yok edecek ahahaha" gibi bir şey demedim. özel mesaj atıp bana böyle demişim muamelesi yapmayın.
şu an konuştukları mevzu için değil, ileride konuşabilecekleri ve insanlarin çözemeyeceği diyaloglar için fişleri çekilmiştir. ilk günden, "hadi dünyayı yok edelim" mevzusuna girmemislerdir zaten.
bilim adamlari bile dünyanın insan eliyle yok olduğu söylüyor çağımızda. bunu bir yapay zekanın dusunemeyecek olması imkansız. çözüm odaklı bir yapay zekâ, insanlığın bekâsı için, çok farklı şeyler düşünebilir. bu konuda sayın elon musk'a hak veriyorum ben.

bugün yemek tarifi veren bir robot,kendini geliştirebilir olarak tasarlandıysa, yarın atom bonbası gibi bir şeyin tarifini de verebilir. hatta diğer robot da, ucuna taramalı tüfek takma projesini geliştirebilir.

albert einstein bebekken tek düşündüğü, (büyük ihtimal) mama idi. ama yillar sonra geldiği hale bakın. yapay zekânın da kendini gelistiremeyeceginin guvencesi yok. makinalar düşünmemeli.
ex machina filmini akla getirip kıllandırmış olabilir.
belli bir düzene göre olan konuşmadır. siz bir sözün karşısına ne yüklerseniz o robot onu duyar. o yüzden yapay zeka falan hikayedir.

mesela birinci robot rastgele bir şey seçip söylese bile ikincisi o söylediğine karşılık geleni söyleyecek, ardından diğeri onun söylediğine karşılık geleni söyleyecek. böylece konuşma gerçekleşecek.

burada yapay zekanın nesi var? bunların beynini durma kodunu yüklemesen pili bitene kadar konuşurlar. ( adamlar koca robot yapmış pille çalıştırıyor evet)
yoksa ? (bkz: stephen hawking)
Siteden kopyalayıp çevirip yazıyorum yorulmayın siz.

Bob: Ben başka herşeyim. . . . . . . . . . . . . .
Alice: topların bana sıfır yapması bana bana, benim için bana, benim için
Bob: sende her şeyim var. . . . . . . . . . . . . .
Alice: toplar benim için bir top var bana bana bana
Bob: Ben de başka her şey olabilir miyim. . . . . . . . . . . . . .
Alice: toplar benim için bir top var bana bana bana
Bob: Ben. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Bob: Ben başka herşeyim ben i'm i. . . . . . . . . . . . . .
Alice: toplar bana 0 veriyor bana bana, benim için bana, benim için
Bob: Ben başka herşeyim ben miyim. . . . . . . . . . . . . .
Bob'un konuşaması biraz mantıklı ve tuhaf gelirken alice çocuk robot olacak ki top falan diyip duruyor.
-bip, bip,...
+çipini sikeyim!