bugün

o iş biraz yaştır...şöyle düşünün; onca bilimkurgu filmi izlediniz, bu filmlerde tıp savunma gibi sistemlerin dijitalleştiği ve var. ama siz hiç yargılama konusunda dijialbir sistem gördünüz mü...belki 1 veya 2 cılız örnek bir ihtimal...

bunu nedeni yargıda her olayın kendi özelinde değerlendirilmesidir. yani kanunda yazan tanıma doğrudan uyan olay hariç aynı maddede değerlendirilecek zilyon tane ihtimal vardır ve unların hepsinin yapay zekaya yüklenilmesi mümkün değildir. o nedenle de bu imkansızdır.
--spoiler--

bilmediğiniz konulara dair fazla atıp tutmayın.

--spoiler--

en çok da şu kısmına güldüm. zaten tüm sistem dinamiği sürekli gelişken ve dinamik sorun orada...bugun a denen seye yarın z denebiliyor gerçi boşa anlatıyoruz tabi. acaba kim bilmediği konuda atmış tutmuş. canlarım benim ya... neyse siz olabileceğine inanmaya devam edebilirsiniz.
Bu işin burada ehli 007' dir, kendisi hukukçudur 007 'ninde dediği gibi yapay zeka ile yargı tamamen imkansızdır. Tıptada bu şekilde robotlu cerrahi işlemler yapılıyordu bu iş sağlık sektöründe belirli ölçülerde özellikle kapalı ameliyatlarda kullanılmamaya başlandı, yani yapay zeka sanıldığı gibi insan gibi doğru ve sağlıklı karar verebilecek bir algoritma sistemine sahip değildir.
kadı efendi sinirlendi işi elinden gidecek diye. sinirlenme bizimkinin de gitmesi yakındır. tek yaptığımız sistemin hesapla tuşuna basmak zaten.
Denemekten zarar gelmez. Normal zekaya sahip hukukçulardan daha iyi kararlar verir diye düşünüyorum.
canım benim, bu konuda inan bana "hukuktan anlıyor olmak ve tekniğini biliyor olmak", "yapay zekadan anlıyor olmak ve yapabileceklerini biliyor olmaktan" daha net sonuca götürür seni. işte sende o yok maalesef. zira bir çok hukukçu yapay zeka nelere kadir bunun farkında, ama daha göremedik ki hiçbir yazılımcı hukuk denen bir bilim dalının henüz h kısmındaki beşeri gereksinimin varlığını tamamen kabul etmeye görsün...

burada beşeri değerlendirme yapılmadan netice alınamayacak durumlar söz konusu, hukukta beşeri yorumla 2x2 bile her zaman 4 etmiyor, 01010101 mantığıyla çalışan makine bunu nasıl belirli bir perspektife soksun? bir yapay zeka fanatizmidir almış gidiyor...

biz demiyoruz ki tüm sistem yönünden bu iş imkansız, belirli donelerde pek ala kullanılabilir...ama karar verme, savunma, iddia gibi konularda yapay zeka işi yaş anlatmak istediğimiz şey o anlamıyorsunuz ki...

senelerdir bu konu konuşuluyor, senelerdir de bunun niye imkansız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz aynı gerekçelerle ama anlamamakta gerçekten hesap makinasında leblebi yazmaktan öteye gidemeyen yazılımcılar kadar sabit fikirlisiniz gerçekten ilginç

nerden mezun olduğunla da bu konunun ne ilgisi var çözemedim şahsen...yani aynı mantıkla 2 tane java, sql kursuna giden adam da yazılımcıyım diye geziyor, silikon vadisinde çalışan adam da... verilen hizmetin kalitesi önemli burada nicelik yani nitelikten ziyade.

özetle konu bundan ibaret.

bunu da belirtmiş olalım.
Olmaz, olamaz mümkün değildir, oldu olacak avukatlığımızıda cyborg robotlar yapsın, birde mahkeme sırasında donsun kalsın, ondan sonra format atalım anasını satayım, sosyal iletişim işlerinde yapay zeka ile iş göremezsiniz.
yani hem muhendis hem avukat olacak kişiler bu tür işleri yapabilecek. tek başına hukuk bilmek de yetmez muhendislik de.

sanırım gelecekteki meslekler karmakarışık olacak. ilginç.
Gördük babalada yapay zekanın adaletini,insan ırkının sonu gelsin diyen kırmıza ışıkta geçene bile idam cezası verirler.
Olmaz... Olabilmemeli!

Abd televizyonlarinda bir program var mesela. Kabaca suç kırmizi ışık veya park ihlali.

Onca değişik durumda insan değisik sebepten ceza yiyor ki vicdanin elvermez!
Hakimin de vermiyor!

Ulan adalet var aq ülkesinde diyorsun!

Öyle statik işlerse o iş tümdem hakim kararını kaldırmaktır ki tanri yasasına bile ters.

Haa vergi şu bu dersen amenna.