bugün

bu konuya nasıl bir başlık açayım bir türlü bilemedim.
"baştan sona yanlış bilgi veren başlıklar" diyecektim, çok genellemiş olacaktım.
"başlıklardaki yanlış bilgiler veren girdiler" diyecektim saçma olacaktı.

böyle dedim.

biliyorum, sözlükler doğru bilgi vermek durumunda olmayan yerlerdir. ancak bazı başlıklardaki bazı entryler tamamen ama tamamen, kelimenin anlamıyla alakasısız bilgiler veriyorlar. üstelik bunu gerçekmiş gibi söyleyen bir tanım üslubuyla.

bilerek ya da bilmeyerek yapılıyor bu durum ve öyle ya da böyle insanlar yanlış bilgilenmiş oluyor. bunun önüne nasıl geçilir bilmiyorum ama kesinlikle engellenmesi gereken bir davranış.

misal: ajitasyon
bu başlık 2 sayfa yazıyla dolmuş ve bu 2 sayfanın 1 sayfası tamamen yanlış bilgilerle dolmuş. "kendini acındırma." "duygu sömürüsü." gibi kelime anlamıyla yakından uzaktan alakası olmayan tanımlarla dolmuş. uyararak düzeltilebilir tabi ama bu yazarların bazıları 2006 yılından kalma, artık online olmayan kişiler.
bilgiyi veren kişinin kişiliğini tanımlar.şöyle ki genellikle bu arkadaşlar en önemli insan tiplerinden ikisi olan vurdumduymaz ya da çok bilmiş tiplerdendir.ya bilgiden emin olmadan,araştırmadan yazan ya da yanlış yazıp yanlışlığını kabullenmeyecek kadar bilgili -aslında sadece konuyla ilgili- küstah tiplerdir.tekrar söylüyorum,genellikle.şimdi çıkıp "ben eskiden bi bilgi yazmıştım yanlıştı ulan!" diyen arkadaşlar çıkmasın lütfen.*