bugün

inceledik çok güzel. özellikle drohoma olayı ve koşer gıda tam bize göre.
bir tek hasidikler var aynı bizim tarikatçı yavşaklar gibi zaten onları da kimse sevmiyor.
inceledim ve hoşuma gitmedi şeklinde cevabı olan sorudur.

3 büyük/ilahi dinin de temelinde hep "biz cennete gideceğiz diğerleri yanacak" teması var. biz müslümanlara sorarsan hristiyanlar ve museviler, hristiyanlara sorarsan müslümanlar ve museviler, musevilere sorarsan müslümanlar ve hristiyanlar cehenneme gidiyor. teee çocukluğumdan beri din veya dinlerle alakalı anlayamadığım en büyük şey bu. hepsi bizim dine geçmezseniz yanacaksınız diyor.

museviler "biz tanrı ile pazarlık yapan tek kavmiz" diyor. hristiyanlar "bizim peygamberimiz ( tövbe haşa ) tanrının oğlu" diyor. biz müslümanlarda "tüm evren peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yaratıldı" diyoruz. ne bileyim lan böyle sorular sorup ekstra günaha sokmayın adamı öğlen öğlen hava zaten çok nemli ekstradan terletmeyin adamı..
yahudilerden bir millet olarak bahsediliyorsa bu milleti incelemedim. incelenecek pek de bir tarafları olduğunu düşünmüyorum. gökten indiği sanılan kitapların dogmaları olmasa bu kadar popüler bir millet olmazlardı.

yahudilerden bir din olarak bahsediliyorsa yaratılış kitabının ilk 16 cümlesinde bilimsel olarak çürütülmüştür. geri kalan cümleleri okursak dünyanın güneşten ve yıldızlardan önce yaratılmış olmasından daha saçma bir şekilde adem'in 1000 küsur, ademin oğlu şit'in 900 küsur, nuh'un 600 küsur yıl yaşamış olduğu yazmaktadır. üstelik bu insanlar hiç yaşamamış olduğu halde. hepsini toplasan bütün insanlığın toplam dünyada var oluş süresini 6400 yıl olarak bulabiliyorsun galiba. bunu zamanında hesaplamıştım şimdi hatırlamıyorum. sırf göbeklitepenin 12 bin yıl öncesine tarihlendiğini biliyoruz. milyonlarca yıl önceki insan ve insansıların kalıntılarını ve şekillerini biliyoruz. üzerinde konuşulmaya ve incelenmeye değer bir konu değildir.
göbeklitepe bulguları tam olarak anlaşıldıktan sonra, dini öğretilerin nasıl uyum sağlayacakları merak konusudur.
incelemeye gerek duymuyorum şahsen.
benim için ne önem taşıdıklarını iyi biliyorum.
kim sevip güzel buluyorsa allah onlarla beraber yargılasın.

(mel mel bakan gibson kardeş söylediğiniz gibi bir düşünce yapısı içindeyseniz ve bunda ciddiyseniz kendinize üzülün önce. ve allaha dua edin.
böylesi bir ikilem ve tereddüt islam itikadına uymaz ve tevhid anlayışına ters düşer. bu da sizi din dairesinden çıkartır, bunu bilin.)
dehşet hikayelerle dolu bir masal...
sünnet de oluyorlar hem de doğar doğmaz.

yeni doğmuş bebekken.

yeni doğmuş bebeğin siki çiçek bamyası gibidir.

malesef bizde siki kökten kesilen, siksiz yavudi çok var dedi erenköy'deki havranın haham.
Evet, inceledim. Zaten Yahudilik, Müslümanlığın atasıdır. (bkz: israiliyat)
Sünnet, oruç, helal gıda, namaz, abdest, tektanrıcılık, takke, ezan, haremlik-selamlık, tesettür vb. şeyler hep Yahudi gelenekleridir.