bugün

Türkçe versiyonu: (amme hizmetidir)

"1915 hakkındaki gerçek;

selam aish teki dostlarım, okuyucular ve görevliler. Ben sitenin devamlı bir ziyaretçisiyim. Ben her zaman bir yahudi olarak doğmak istemiş bir türk'üm ve bunu hiçbir şey değiştiremez. Fakat bu makale beni oldukça hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü bu makale, bir tarafı savunmak için yazılmış, gerçekleri ve ikitarafın da haklı yönlerini göstermek için değil. Bu yüzden yorumumu (sitede) yayınlamanızı istiyorum.

Ben amerika'da doğdum, fakat türkiye'de büyüdüm. Değişmesinden önceki soyadımız "todanlı" idi, bu sözcük türkçede "todan dan gelen" anlamındadır, (burada bu açıklamayı yapmam abuk olmuş zira siz todanlı nedir anlıyorsunuz, olsun)burası karsta bir bölgedir. Biz birçok uşağı olan zengin bir aileydik. Fakat hepsi 1914-1915 yıllarında değişti. Ermeniler imparatorluğa karşı ayaklandı. Müslüman köylere saldırdılar ve cephede rus işgalcilerle savaşan askerlere arkadan saldırdılar. Bu zaman kadar ermeniler "millet-ı sadıka" yani sadik millet diye adlandırılıyorlardı çünkü sadece ermeniler diğer milletler bağımsızlık için mücadele verirken sadece ermeniler imparatorluğa sadık kalmıştı. Fakat bu 1. dünya savaşı ile birlikte değişti ve ermeniler sadık olmayan milletlerin arasına katıldı. Bu bütün ülkede şok etkisi yaratmıştı, devlet ve millet ihanete uğramış gibi hissetti. işte bu, cezayı daha da sert hale getirdi.

Peki bunun ailem ve todan ile ilgisi ne?

Kasabamız ermeniler tarafından baskınlara uğradı ve önceden ermeni tanıdıkları tarafından haberdar edilmeyen herkes öldürüldü. Biz de ermeni bir arkadaşımız tarafından uyarıldığımız için bu katliamdan bir gece önce kaçarak kurtulduk. Kaçamayanlardan kimse hayatta kalmadı.

Peki türkler soykırım mı yaptı yoksa kendini mi korudu? ERmeniler bir soykırıma mı uğradı, yoksa kendi başlattıkları katliamda kendi kazdıkları kuyuya düştü? Buna karar vermeyi size bırakıyorum. Fakat asla beni yanlış anlamayın, osmanlı konuyu doğru şekilde halletti veya günah işlemedi demiyorum. Fakat ermeniler de sütten çıkmış ak kaşık değildi, onların da elleri hala kanlı. Şimdi ben ermenilere yaptıklarımızdan, ermeniler de bize yaptıkalrından dolayı özür diliyorlar (sanırım arkadaşlarından bahsediyor). Ve ben de ermeni türkiye'nin ermni patriği ile tanışm şansına eriştim. ERmenileri çok seviyorum ve benim hiçbir şeye değişmeyeceğim ermeni arkadaşlarım var. Şimdi yahudi toplumunun maksadını aşan ermeni iddialarına kanmamasını ve tarafları yeniden dinlemesini böylece daha da bölücü bir tavır takınmamasını istiyorum. ve son olarak, yahudi arkadaşlarım, Size 1492 de kapılarını açan ve 2. dünya savaşında da hayatlarını kendi hayatları pahasına kurtarmaya çalışan ve bir noktaya kadar başarılı olmuş bir millete bu konuda destek vermenizi bekliyorum. Benim görüş açımı yansıtmaya izin verdiğiniz için teşekkür ederim, tanrı sizi korusun.

cavit

(cidden yahu, nesi var bu yazının, bize ne ak?)
selam uludağ sözlük yazarları ve yöneticileri. ben doğduğumdan beri türk olmak istemiş bir yahudiyim. türkler bizim her daim dostumuz olmuş yegane millettir. burada yazacağım makale hiç bir tarafı tutmak için yazılmadı, sadece okuyup kendi cevabınızı kendiniz verin diye yazıldı.

benim soyadım 'iskaryot' bildiğiniz üzere yahuda'nın soyadıydı. zamanında almanlar bizlere işkence yapıp sabun haline getirken türkler hep bizi savunmuş, özgürlük savaşımızda hep yanımızda olmuşlardı. fakat evlerimiz türkler tarafından yakıldı, büyüklerimiz öldürüldü. fakat türkler bunu yapmamış, almanlar yapıp türklerin üstüne atmışlar. biz de bilmiyorduk tabii gittik türklere saldırdık. şimdi sorarım size burada suçlu kimdir.

bıdı bıdı bıdı...

Ohannes iskaryot

yukardakinin bir türk tarafından yazıldığına inanan zihniyet benim yazdıklarıma da inansın bir zahmet.
Berbat bir ingilizcesi olan türktür.
"türkçe olanı yokmu bunun" dediğim hede dir.
yahudilere ozenmeyen turk. biri bana neler oluyor anlatsin. *