bugün

dünyadaki en iyi iş ahlaki yapısıdır. gelirlerinin %80-90 ını reklama yatırabilirler (adidas, nike vs.). ayrıca esnafları kadar namuslusu yoktur hayatta çalışanın da müşterinin de hakkını yemezler. 10 tane yahudi firması olsun ve biri batacak konuma gelsin 9u kendi işini bırakır da batacak olan firmaya kol kanat gerer. öyle bir iş ahlakıdır işte.
belki bu milletin tek doğru yaptıkları şeydir hayatta ama örnek alınacak düzeyde doğru yaptıklarıdır. bunu ticaret yapan kişiler daha iyi bilirler.
(bkz: yahudi boş kalınca eski defterleri karıştırırmış)
yahudilerle iş yapmış biri olarak konuşuyorum,her ne kadar kızsamda bu konuda onlara hayran kalmamak mümkün değil, ticaret üzerine her konuda on üzerinden on puanlık iş yaparlar, en ufak bir kaypaklık olmaz, ne konuşulduysa yerine gelir, sözleri senettir, genelde peşin alırlar doğal olarak ucuzda alırlar, satarken mümkün olduğunca vadeli satıp daha çok kazanırlar, çok üzücü ama ben bir çok yahudi firmasıyla çalıştım bu güne kadar daha bizimkiler gibi bir tane götü ayrı başı ayrı oynayan esnaflarına rastlamadım, örnek almalıyız.
ortodoks musevî denilen daha dindar kesimi levililer kitabı'na göre, görece olarak daha seküler olanları ise kabalistik bir yaklaşımla iş yaşamına baktıkları için başarılıdırlar.
yahudileri sevmesem de, yaptığımız bir ticarette kendisine fazlasıyla güvenmiştim. ama bes parmağın 5 i de bir değil. yahudiler ticarette güvenilir kanısıyla gidip kazık yemeyin.
Bende köküne kadar olan ahlaktır.
Mal satmaya gittiğim bir müşterimin yaşadığı tecrübeyi aktarıyorum;
Yahudi tüccara telefon açtım, 2 ton kauçuk istedim. Kendisi deposuna gitmemi, bekçi den deponun anahtarını istememi ve ihtiyacım kadar kauçuğu tartıp yüklememi ve miktarı telefonla kendisine bildirmemi istedi.
Yani, adamlar müşteri gözüyle ticarete bakabiliyorlar, müşterilerine güveniyor, güven veriyorlar.
Ben de yahudi tüccarlar ile yıllardır çalışıyorum, bir kez dahi yamuk yapmadılar.