bugün

birden fazla şehzade -> birden fazla padişah

yagbuluk sistemi ile düşünüldüğünde imparatorluk birden fazla parçaya bölünür ve yönetilir, bu üç parçadan farklı sesler çıkarsa imparatorluk bitmiş demektir. tek şehzadeyi tutturabilmek için ya harem kapatılacak (mantıklı) ya da şehzade sayısı azaltılacak. hepimiz erkeklerin (yani hemcinslerimin) şeyinin keyfine düşkün olduğunu biliriz o yüzden haremi kapatamıyoruz (kapatan olsaydı adam gibi padişah olurdu) sonucunda kardeşleri boğduruyoruz.

10 yaşındaki bir insanı öldürmek insanlığa sığmayabilir ancak o dönemlerde insanlık yoktur.
(#37626406) bak benim entryim bu

(#37626428) onun entry bu

Benim entry den akpli olduğumu mu anladın yani? Bak orada mustafa kemal atatürk'ü övdüm ben bir akpli olsam övmem bilale anlatır gibi anlatıyorum

Şimdi yazdığı entry e bakalım

"tabi tabi o yüzden yunanlılar türkiyeyi fransızlar antebi(he antep ayrı bir devlet yani yunanlar türkiyeyi fransız antep'i alıyor çok hoş) italyanlar ingilizler ruslar yeşilköye(yeşilköy de türkiye de değil yani bu da güzel) kadar gelebildiler. sizin de lideriniz sayesinde yunanlılar götü boklu yunanlılar yine egedeki adalara bayraklarını dikebildiler(akpli değilim akpli olana söyle ayrıca önceki entry de yunanı överken şimdi ne oldu da götleri boklu oldu). osmanlı o kadar güçlüydü ki herkes bizi işgale geldi. ve vahdettin onların kucağına oturarak ülkeyi terk etti(Sana osmanlı vahdeddin döneminde süper güç diyen mi oldu)."

Ayriyeten naziler de sovyet işgaline uğradığı vakit tüm tarihi boyunca süzme mal mı olmuş oluyor bu olay da nazilerin güçsüz olmadan önce polonya,yugoslavya,yunanistan,fransa,hollanda işgal ettiği gerçeğini değiştirmiyor

Tıpkı osmanlı 'nın güçsüz olmadan önce bizans,bulgar,gürcü,memlük,macar devletlerini işgal ettiğini değiştirmediği gibi tamam mı anladın mı

Hayır benim anlamadığım avrupa bile belgesellerde türklerin o dönem kendilerinden daha medeni olduğunu kabul ediyor bunlar sırf osmanlı'ya bok atmak için sıçıyor sonra sıvıyor

T:iki yönetim sisteminin karşılaştırması.
"yine kaçtın gittin minder dışına kaçtın battıkça batıyorsun ama bataklığı seviyorsunuz ona buna bok atmayı hem de. benim midemi bulandırıyor onun için o bokun içine tahammül edemiyorum. naziler mi. hahaha bana çok koz veriyorsun neden atanamadığını artık çok iyi anladım. nazilerin ebesini siken damının başına geçiren ruslar tabi çok daha güçlü ve becerikli oluyor ya ne sandın yemişim nazileri. bir çukurun içinde fare gibi ilaç içip kahrından geberen bir hitlerin nesine saygı duyucam. ruslar taş gibi orada bak. onlar yeşilköye geldi sen kılına dokunabildinmi neyse sıkıldım bu kadar falza tokatlamaktan artık yeter çok fazla yendim battıkça batıyorsun ackılı olmaya başladı."

Ruslar yeşilköye geldi demiş osmanlı vasalı kırım hanlığı moskovayı 3 kere yaktı onu biliyor musun koçero*
Ayrıca ruslardan konuşmuyoruz sıçtın sıvıyor konuyu niye başka yöne cektin şimdi he hahahahha nazi sadece bir örnek esas konu osmanlı medeniyeti

Olm senin ruslarının kars'da anasını siken de osmanlı askeri atatürk (kudur) senin yunanlarını ege de siken de osmanlı askeri atatürk(ağla) senin avrupalılarını da siken osmanlı askeri atatürk(çıldır).

T:göçebe için yabgu yerleşik için sancak.

Edit:şimdilik sözlükten çıkıyorum bir şey yazarsa dönünce cevap vereceğim.
keşke cevapta verseydin (bkz: kakandoboy).

bu arada başlığa ait bu : sancak daha iyidir.
kakandoboy resmen bundan farkın yok.

görsel

formatı siktiğin yetmedi birde üstüne yüzsüzlük yapıyorsun. zeka seviyen düşük onu anladık lakin karakterin demi bu kadar düşük ? senin yerinde başkası olsa bu konu 3-4 enrtye çözülmüştü ama gel görki ortalama günde 10-20 entry alacak başlık 60 entry oldu bunların yarısından fazlası senin entry'in. ama ne ilginç ki hepsini toplasak 1 enrty etmez. neden ? çünkü sen mantıklı konuşmak yerine fotoğraftaki gibi havlıyorsun. burada boşuna oyalanma kimse sana burada kemik falan vermeyecek.
daha iyisi holy roman imparatorlugu tarzidir.

yabguluk fazla bolunmeye yok acar. sancak sistemi de yonetici azligindan dolayi sikinti cikarir.

almanlar yonetici cikara cikara yunanistan kralligini bile yonettiler bi ara. bi de boyle dusun.
ya mk severim formatı

adam rte çıktı lan resmen, cevap yok karalama var.

yöneticiyi eğer baya geçirebilirsen hre tipi takıl madem ama ben hala sancak sistemi diyorum.
(bkz: #37627935)

roma imparatorluğundan başkanlık sistemine geçtik.

görsel
roma senatosu o kadar ileridir ki (!) hesaplanamaz.

-tabaka ayrımı
-herkesi kesip biçmek
-gladyatör saçmalığı
-süper psikopat demokrasi
-halkın seçimle yeni lider seçmesi

dimi dimi dimi

artık ciddi cevap veremiyorum, roma senatosunu zirveye taşıdı.
(bkz: #37628138)

anlaşıldı senin canın daltabanlık sistemi istiyor en iyi sen kuzey koreye git orada daltabanlık sistemi ile demokrasi birlikte yürüyor.

görsel
Dalbatanlık,roma,başkanlık,naziler,sovyetler ama esas konu osmanlı büyük alakalı konu tebrik ediyorum senin gibi vatandaşlar ülkeyi 500 yıl ileri atacak inanıyorum

Cevap da göremiyorum neyse kardeş bok atacaksan son kez at da başlık kapansın artık.

Edit:bu hangi dil birisi çevirebilir mı ne anlatmak istiyor burada

"daltabanlık sistemini savunan sizsiniz biri sürü kadından bir sürü çocuk bu geri kalmış kabilelerde mevcut bunları sonra kapıştırıp neymiş bu sistemmiş."
"yancılarınla konuyu dağıtmaya çalışıp hep minder dışına kaçmaya çalıştınız. ama sayenizde daltabanlık sistemiyle ülke kurtuldu hatta tüm galaksi. amazon ormanlarının balta girmemiş bölgelerindeki ilkel ateşi yeni bulmuş kablelerde bu bir sürü kadından yüzbin çocuk yapıp sonra kalan sağlar bizimdir sistemi neyse ki bu gezegeni kurtardı."

Hahhahahhahhahaha kardeş kuzenle haykırıyoruz sayende allah da seni güldürsün.

Edit:yancı demiş çoğu yazarı şimdi tanıdım.
hala bizi yancı zannediyor * biz yancı falan değiliz sadece senin salaklığın ile dalga geçiyoruz.

şekil a: (bkz: #37628710)
yancıların nedir emenike. tarihçiyi tanımıyorum ama adamda benle aynı şeyi düşünüyor bu yancılık mı oluyormuş ?

cevap ver cevap kardeşim.

büyük roma, kutsal roma, fasa fiso roma medeniyetin değil avrupanın temellerini atmıştır.
He şimdi dediğini biraz anladım olm kaka desene olm adam gibi

Bak dünyada ilk medeniyeti kuran sümerler onlar da avrupa değil mezoptomya da geldikleri yer de kara ve deniz yolu ile türkistan,horasan civarı yine doğulu bir kavim yani

Sonra medeniyetler ikiye ayrılır birisi yerleşikler birisi göçebeler zaten göçebe medeniyetin temelini atan yine türkler lakin yerleşik dersek doğuda roma 'dan önce başka medeniyetler var misal çin,hint,eski mısır,mezoptomya,anadolu,pers-irani,kafkas(kolhis,hurri,urartu vs.) Gibi gibi

Yani roma daha kıçını taşa silerken eski mısır ve hia hanedanı ortalığı kavuruyordu

Not:kızılderili(aztek,inka,maya,olmek unuttum).
Aynı aile olmasa da aynı kavmin uzantısıydı (lin-min).
Allah allah sırf hanedan devrilmesin diye eski misir da bütün yeni doğan çocukları nil nehrinde boğan firavun 2. Ramses değil mi?
Hanedan değişiyor ama pers istilası ile bil istedim.
Ne diyon olm lan çıkar ağzındakini ne dediğin anlaşılmıyor.
tabiki sancak.
sancağın bir alt versiyonu da atabeylik zaten.