bugün

türk devletlerinde hükümdarın birden çok erkek evladı olduğunda kullanılan 2 büyük sistem.

örnek vererek açıklamaya çalışalım.

1-)yabguluk sistemi:
diyelim ki kaanımız bir çarpışma sonucu uçmağa vardı ve geride 2 erkek evlat bıraktı. devlet yaklaşık olarak 2'ye bölünür ve kağan ülkenin bir kısmını yabgu(kağan'ın kardeşi) ise kalanını yönetirdi. vaktin kağanı öldüğündeyse onun da evlatları devleti kağan ve yabgu toprakları olarak böler. vaktin yabgusu ise aynı şekilde devleti böler ve koskoca devlet parça pinçik beyliklere bölünürdü. bölünen devletler ise diğer devletlere kolayca yem olur, binlerce türk ölmek zorunda kalırdı. türk olmasa da (bkz: cengizhan devleti)

2-) sancak sistemi:
vaktin hükümdarı yaşıyorken evlatları farklı sancaklara gönderilir. şehzadeler bu sancaklarda devlet yönetimini öğrenirler. mesela birisi kütahya'ya birisi amasya'ya gönderilmiş iki şehzade olsun. padişah vefat edince iki şehzade hızla istanbul'a doğru yola çıkar yüksek ihtimalle de yol da karşılaşırlar ve çarpışmalar gerçekleşirdi. (bkz: sultan 2 selim vs şehzade beyazıt) bu çarpışmalarda savaş sanatı ve stratejisini en iyi kullanan şehzade kardeşini öldürür ve taht için yolu açılırdı. genelde bu savaşlarda fazla asker olmaz sadece şehzadelerin sancak birlikleri ve halktan topladıkları askerler olurdu. kazanan şehzade ise diğer kardeşlerini ileride aynı şekilde bir iç savaş olmasın diye boğdurtarak öldürüyordu.

peki iki sistemi genel olarak karşılaştıralım. birinde devlet genel olarak 3 4 parçaya bölünüyor, küçülen devletlerdeki herkes kılıçtan geçiriliyor binlerce kişi ölüyordu. diğer türlü ise sadece küçük sancak birlikleri birbirini öldürüyor kazanan şehzade birkaç kardeşini öldürerek devleti iç savaştan kurtarıyordu.

size hangisi daha mantıklı geliyor? iki kardeş birbirini öldürmesin diye halktan binlerce kişinin kılıçtan geçirilmesi cidden doğru mu?

ek: atanamayan tarihci abi bırak adam şamar oğlanına döndü yeter.
Yabgu sistemi bozkır devletleri için idealdir devlet en fazla 2 parçaya bölündüğü için sıkıntı çok olmaz lakin her boyun başına sancak misali bir tigin verirsen ohoooo sıkıntı büyür

Osmanlı da haliyle göçebe değil yerleşik bir imparatorluktu o da mantıklı olanı yapmış.
sancak sistemi en mantıklı olanıdır. en güçlü olanın kazanması demek devleti en güçlü kişi yönetecek demektir. zaten bu bir doğa kanunudur.

edit: (bkz: #37624040)

görsel
Ulan osmanlı imparatorluğu zaten 623 yıl sürüyor demiş bir de 500 sene bilimde geri kaldı

Olm canım evladım o dönem avrupa (rönesans ın başları) türkleri resmederken arkada otağ şeklinde savaş çadırı,belinde kılıç,elinde enstrümanı yanında dünya haritası etrafında hukuk kitabı diğer elinde kur'an-ı kerim ile resmeder

Yani o dönemin türkleri çok yönlü adamdı senin yansıtmaya çalıştığın gibi cihad ulaaaannnn! Diye kuduz köpek gibi savaşıp durmazdı

Savaşta ustaydı,coğrafya da olduğu kadar,hukukta ustaydı tarihte olduğu kadar,fizikte ustaydı edebiyatta olduğu kadar bunları yaparken de dindardılar onu da belirteyim.
*Topu dökerek pat diye bizanslının anasının amını uçuran osmanlı buna şahi topu diyorlar avrupa da kimse de yokken türkler kullandı

*Yine osmanlı döneminden piri reis ula burası asya burası avrupa ise şurada ve şurada bir kıta daha var diye amerika kıtasını avrupalıdan önce çizdi mi evet (avrupa roma döneminde zaten biliyordu lakin unutmuştu)

*sonra yine osmanlı dönemi bilim adamları hezarfen ahmet çelebi,ibrahim mütteferika,ali kuşçu,takiyüddin bunları da açıklarsın o zaman

Not:tüfeği avrupa ya tanıtan da türkler.
Koçero lafı yiyince hakaret edip kaçmak yok adam gibi iddia attıysan savunacaksın

Benim verdiğim örnekler osmanlı 'nın son dönemleri dincilerin faaliyetlerini artırdığı dönem o ayrı bir başlık konusu benim tepkim burada osmanlı yı ışid den farksız anlatan kekolara eğer paketin genişse yiyorsa delikanlı isen kuruluş ve yükseliş dönemi bilim ve teknolojiyi geliştirdiklerini dönemin diğer devletlerinden daha ileri bir konumda olduğunu görürsün

He osmanlı sarmadıysa başka bir müslüman türk devleti olan timur devleti verelim bak bir de onlar ne yapmış.
Evet arkadaşlar adamın derdi belli oldu

M.ö göçebe kabile sistemi ile yaşayan adam neden demokrasi uygulmamamış

Bu yüzden osmanlı,hunlu,göktürk,selçuklu,karahanlı,timurlu devletlerine hakaret ediyor

Tebrikler altın dildo kazandın.
O zaman çin de medeniyet değil hadi sana tarih öğreteyim biraz

Ming imparatoru liu-zhei dünyanın her yerinden daha medeni olduklarını düşündükleri için bilim adamlarına ve denizcilere keşif/buluş yapmasını yasaklamıştır eğer yasaklamasaydı sanayi inkılabı ingiltere değil çin de olacaktı

Şimdi bu huang-ti(çin ımparator ünvanı) bunu yaptı diye ming hanedanı bilimde gelişmemiş mı oluyor bilime katkı sağlamamış mı oluyor

Senin mantık aynı bu öyleyse günümüzde abd hariç dünyanın hiç bir yerinde medeniyet olmamış.
Ben çin diyorum adam lübnan diyor hdhhdh

(bkz: sözlüğe kayıt için iq testi olsun kampanyası)
Işte sen osmanlı yı dönem dönem değil son dönemine bakarak değerlendirdiğin için bu örnekleri verdim o zaman biraz da yükseliş döneminden bahset hep son dönemini diyorsun.

Rujunu değiştir şeyim gökkuşağı gibi oldu.
Sen en başta 350 değil 500 sene dedin ben de zaten osmanlı 623 yıl dedim

Ayrıca hanedan değişmeyince bir şey olmuyor al çin de sürekli değişmiş yine aynı olayların benzeri yaşanmış (hanedanlar birbirini yer biri gücü toplar sonra yozlaşma başlar zayıf düşer kuzeyden gelen güçlü savaşçı göçebeler istila eder).
Olum bak sıçtın sıvıyorsun fark ettin sabahtan beri laf sikiştiriyorsun

Sana çin 'den örnek vermenin sebebi çin ve bozkır imparatorlukları tarihinde bilgi sahibi olduğum içindir

Ayrıca hanedan değişmiyor demiş ulan keko osmanlı o kadar uzun mu yaşadı da değisşin roma 2000 yıl eski mısır 5000 yıl

Aha sümerler de hanedan değişmedi adamlar her şeyin dibine vurdu tepe tepe kullan.
kardeşim o hak hukuk şeyleri 1950'lere kadar avrupada uygulanmıyordu 1700'lerde avrupalılar bulsa ne yazar !? o çok medeniler gıyotini buldu bak adam insan öldürmek için makina üretmiş. çok ilginçtir o çok medeni yaratıklar aynı zamanda sömürgecilik yapmış ve afrikayı geride bırakmıştır. amerikanın keşfinin ardından kızılderilileri soykıra soykıra tarih yazmışlardır. sayın romalılar gladyatör savaşları yapıp köleleri birbirie kırdırıp buna eğlence demiştir.

osmanlı istanbul'u aldıktan sonra bir halt yapmamıştır teknolojik anlamda ama pijlikte yapmamıştır.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Empire

Al sana yabancı osmanlı kaynağı al oku öğren osmanlı medeniyetini

Selçuklular da da aile değişmedi karahanlı da da türklerde değişmiyor

Ben sana daha bir şey anlatamıyorum senin tarih hocanın 77 sülalesinin amına koyayım 1000 tane de yazı yazssan daha cevap vermiyorum bir daha türklere laf eden olursa onun ta amına koyarım okey

Ayrıca osmanlı beylik iken onunla savaşan diğer beylikler de sana kapak olsun.
Ben osmanlı geri gelsin demedim Lakin yunanistan için bizans ne ise türkiye için osmanlı o tamam

Ayrıca eskiden bütün imparatorluklar öyleydi romalilar gibi colesium da berberi,trak,hunlu,got,süev kapıştıran da bizans gibi sarazen,yahudi diri diri yakan da osmanlı değildi

Tarih oku öyle gel ondan sonra salak salak bilgi sıçıyorsun.
Araştır bak bakayım osmanlı zevk için mi alevileri öldürmüş yoksa iran kışkırtması ile ayaklandıkları için mi ilk önce onu araştır hatta ilgili konu için

(bkz: osmanlı-safevi ilişkileri)

Ayriyeten osmanlı roma 'nın müslüman versiyonu gibi bir şeydir fatih sultan mehmet kayser-i rum(roma kayzeri) derdi kendine

Ayriyeten senin de türk olmadığın buradan belli ki roma yı üstün görüp göçebe türk devletlerini aşağılıyorsun eee atası o sonuçta arami,irani,yahudi,avrupalıları ovüp türklere laf atacak vazifesi o.
Ben atanamadıysam en azından üniversite okudum sen ilkokul terk belli ki

Aynı zulmü yapan roma da da var (bkz: ımparator caligula) buna örnektir

Abdülhamid gibileri varsa osman bey gibileri de var dert etme sen ayrıca ben cumhuriyetçi bir adamın monarşici değil bok atamayinca iftira atın hemen amına koyayım.
Ben abdülhamid i hangi entry de övdüm lan getir o entry i buraya yine bitmeyen oryantaller kıvırmalar

Kısaca osmanlı döneminde diğer devletlerden her konuda daha ileri bir seviyedeydi öyle iki üç tane atesit mutlu olacak diy e koca imparatorluğa bok atmayacağım

Ben sana osmanlı her dönemde gelişmiş demedim farkındaysan kuruluş ve yükseliş diyorum ama özürlüler anlamıyor.
1071 sonrasinda yabguluk sistemi zamanla bizansin işini kolaylastirirdi. Bu yuzden anadoludayken sancak sistemi daha mantikli.
Geri kalan tonla dönemde de hezarfen ahmet çelebi,piri reisler var mustafa kemal atatürk de bir osmanlı askeriydi hani o gerici osmanlı 'nın

Türkler son 16 yıl hariç medeniyet timsali bir kavimdi tersini iddia eden çok oldu ağacı kökünden kralını götünden diktiler.
Atanamayan tarihçi bu adamın tarzını seviyorum ama yeter adam yalama oldu. Yazıktır.
kakandoboy bir tane daha entry girersen harbiden küfür edicem artık. adam sana m.ö örnekler veriyor sen kalkmış avrupa insan hakları mahkemesinden bahsediyorsun. formatın anasını belledin yeter artık.
Bugüne kadar bu sözlükte denk geldiğim en güzel, en bilgi verici ve en ezici atışmaya sahne olan versus. işte bunlarla gelin. Adam atanamamış ama atansa osmanlıyı yeniden diriltecek gibi.
roma imparatorluğu, bölünüşü ve çöküşü bu başlıktaki tam konuları kapsar. osmanlının kendini roma ardılı ilan etmesi osmanlı ile romanın karşılaştırılabileceğini gösterir.

şimdi asıl olaya geliyoruz; osmanlı katliamcıdır bakış açısı.

sancak sistemi, devlet yönetiminin öğrenilmesi adına çok yararlıdır. taht kavgasını engelleyerek ülkenin dengesini korur. orta çağda ve yeni çağda devletler ekonominin yanı sıra ordusu ile yaşar ve ölürler. taht savaşı diyebileceğimiz kardeş katli olaylarında savaş sanatı bilgisi önemlidir, ne harem ne de ekonomi sadece savaş yani vahşet.

ülkenin dış dengesi dışında iç dengeside önemlidir. psikopat üst düzeylerin (gerek ordu gerek sivil yöneticiler) isyanları iç dengeyi temelden sarsan unsurlardır. dengeyi bu isyanları bastırarak sağlarsınız, en hızlı yol kan döker.

şimdi o çok sevdiğin ırkçı,sömürgeci,yalancı avrupayı yine melek gibi göster.
Sancak sistemi ya da daha doğrusu şu kardeş katli olayı, birey açısından bakacak olursak tam bir vahşet.

Kendinizi 5-10 yaşlarında bir şehzade yerine koyun. Abiniz tahta geçiyor ve siz ileride potansiyel tehlike olarak göründüğünüz için veya sizi sembol olarak gösterip bazı kesimler isyan edebilir diye boğduruluyorsunuz. Çok acı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar