bugün

sözün aslı; yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük gorünmemiz kaçınılmazdır. nietzsche

filozofların da sözlerini sanat eseri gibi görürüm hep. ben farklı bir anlam çıkardığımda, başka biri "olur mu hiç? şunu demek istemiş." diyerek beni farklı yönden bakmaya sevk eder. nietzsche'nin bu sözünde ise benim anladığım, toplumu için aydın olan kişinin, toplumundan çok ileri olması, onun anlaşılamayacağıdır. yani, kültürel, sanatsal, ekonomik gelişim hepberaber olmalıdır. eğer günümüzdeki gibi bir grup geri kalır ise toplum içinde farklı sınıflar meydana gelir. burada kastettiğim, herkesin tek tip kişiler olmasını sağlamak değildir.
bi yerde kendini anlatmıştır bu sözünde.
çok doğru ve yerinde bir söz. bu sözü bir türk atasözüyle karşılamak istersek: "kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş." atasözünü kullanabiliriz.
nietzsche nin farklı anlamlara sevk eden sözü.

bir de şu açıdan bakmak lazımdır şu söze: bir taraf yükseldiğinde yeryüzündeki uçamayan insana gökyüzündeki cisim küçük görünür ama aynı durum gökyüzünde uçan insan için de geçerlidir, o da yeryüzündeki insanı normal boyutlarından küçük görür.

yani demek istediğim burada filozofun bana göre bahsetmek istediği iki taraflı uzaklaşmadır, tek taraflı değil. toplumun üstünde düşünen bir bireyin toplumdan uzaklaşması olarak bakarsak olaya eğer; o uzaklaştıkça toplum da ondan uzaklaşacaktır. toplum tarafından genelde anlaşılamaz toplumun üstünde düşünen birey ve bir süre sonra toplumdan kopmak zorunda kalır. onun gibi düşünenlere gitmek için değil, onun gibi düşünmeyenlerin fazlalıkta olduğu ve böyle istediği için toplumdan kopar. bu kopma sadece onun toplumdan kopması değil toplumun da ondan kopmasıdır ve toplum kendinden kopan insanları her zaman dışlamıştır. aynı dahilerin deli olarak lanse edilmesi gibi.

sonuç olarak söz güzeldir, farklı düşüncelere sevk ediyor insanı. 2 3 sayfalık güzel bir yazı bile yazılabilir bu söz hakkında ama özet geçmek en iyisi sanırım.
sözü duyanlarının alayının über kişilikler olduğunu düşünmesini sağlayacak cümle. böylelikle insanların neden bizi küçük gördüğünü açıklamış oluyoruz. bi dakka lan... belki de gerçekten sığ bir adamım ben? o yüzden küçük görüyor olabilirler mi acaba? yok yok. uçuyorum ben oğlum. bokunuzla oynayın siz.

not: bu yazıda combo olarak üstsüste kinaye yapılmıştır.
"Bir insan ne derece yüksekten bakarsa, kalbinde insanlara karşı o kadar hiddet ve kin vardır."
Tolstoy