bugün

bir karikatürden hakaret türetme çabası...

http://upload.wikimedia.o...f_single_party_system.png
hakaret değildir. eleştiridir. anlayın aradaki farkı artık.
karikatürü çizenin islam yandaşı mı, yoksa islam karşıtı mı olduğunu anlamadığım eleştiridir.
(bkz: keçi sakal)
ben birşey anlamadım bu karikatürden neyin eleştirsini yapmış ne olmuş ne bitmiş.
edit:kaç kere baktım valla
ilginç bir karikatür. halk fırkası eleğinden geçenler millet meclisine giriyor. karikatürist şunu demek istemiş olabilir:

-atatürk, "halk fırkalı olmayan milllet meclisine giremez" görüşünü taşıyor!

tabii, eleştirel olarak ifade etmiş sanırım.

edit: 1920'lere ait bir karikatür olduğuna şüphe yok. çünkü henüz harf devrimi yapılmamış..
ince eleyip sık dokuyor atatürk herşeği ince ayrıntısıyla düşünüyor!
edit:öyleyse...
not:atama bak be duruşuna kurban olayım çok düşünürmüş ülkesini...
hakaret falan değil evet bir diktatör iması var ancak atatürk diktatör değil miydi onu konuşmalı bence. diyerek sözlüğü foruma dönüştürmemek için sonunda bir tanım yaptığım olaydır. *
işin içinde gevur varsa iki kere düşünülmesi gerekir. Yiğit özgür, çizse eyvallah yaslanın. ama şimdi adam gevur olursa birkaç kez daha düşünün ne demek istemiş, aslında ne anlatmış, bizi ters köşe yapıp asıl mesajı paralelden veriyor mu acaba?*
eleştiri sırf eleştirmek için yapılmış bir eleştiridir. yüzyıllarca yıldır birileri tarafından yönetilmeden ve yönlendirilmeden yaşayamayan, kendi iradesi hiçbir zaman oldurulmamış bir millete çok partili sistem, ilk zamanlarda fazladır.
rejim, azcık ucundan da olsa totaliterlik ve baskı unsurlarına sahip olmalıdır ki, yasal boşluklardan faydalanmak için bekleyen fırsatçı ümmetçiler, şu an getirmekte olduklarını, geri getiremesinler.