bugün

eskilerde de "krizlerin fırsata çevrildiği ülke" olan güzel ülkemizdir. muhtemelen başlık falan açılmıştır evvelden ama tekrar tekrar yazmakta fayda var. malum birkaç gündür bu corona denilen müsibet bizde de görüldü haberleri çıktı. sonra ne mi oldu ?

- yıllardır her ay alıp şirkette sürekli ellerimi dezenfekte ettiğim kolonya 6.5 liradan 15 liraya çıktı. muhtemelen talep arttıkça 20 lirayı da geçecek
- gene yıllardır hijyen amaçlı şirkete aldığım ( ustalara da kullandırtıyordum işleri pis ) dezenfekte jeli 25 liradan 50 liraya çıktı
- o eczanelerde 50 kuruşa satılan kağıda benzeyen maddeden yapılan ağız burun kapatma aparatı 5 liraya çıktı

yani arkadaş siyasileri tartışıyoruz şu şöyle olsaydı bunlar olmazdı falan diyoruz yıllardır ama maalesef insan kalitemizde yerlerde sürünüyor. böyle bir toplum hangi ara olduk amk ? herkes mi çakal oldu herkes mi sansar oldu lan bu ülkede. 10 küsür senedir ( her ay başı alıyorum en iyi ben bilirim bunun piyasasını ) gıdım gıdım zamlanan kolonya 2 günde yüzde 100 zamlanır mı lan. ipliğimsi/kağıdımsı bir maddeden yapılan bir aparat 10 ( on ) katı fiyata satılır mı oğlum. 50 kuruş nerede 5 lira nerede. bir de misal 3 taneden fazla vermiyorlar kimseye. sorsan "e ihtiyaç bu herkes faydalansın" derler utanmadan. muhtemelen eldeki stok bitmesin de 10 liradan satarız yarın hesabı yapıyorlar. hiçbirinizin yatacak yeri yok olm.
Virüsten daha tehlikeli orospu çocukları. Virüs bunlardan daha yavaş yayılıyor. Şikayet edin
bari bunu savunmayın be olm. üretici zam yapmıyor satıcı nasıl zam yapıyor ? arz talep meselesi değil bu keriz s.kme meselesi. ne kolonya üreticisi ne de o zamazingoları üreten zam yaptık demedi muhtemelen. elinde stoğu olan yapıştırıyor. üreticiler bu kadar salak olamaz devlet biner hemen tepelerine. bu belli ki esnafın kurnazlığı. sizler de amma meraklısınız la silkelenmeye.
Tamamen arz talep meselesi. Ve doğal bir durum. Arz talebi karşılayamadığı vakit elbette ki fiyat artacak bunda sıkıntı yok. Burda asıl yarraklık bizim halkımızda ve zayıf ekonomimizde.
Arz-talep meselesi doğru fakat ülkemizde doğru orantılı değil.
Geçen gün 800 küsür liraya maske gördüm ya, sekiz yüz!
Abartmanın manası yok, insanları soymaya gerek yok.
Krizi kazık sokmaya çevirmek diyelim biz ona.
uretici zam yapmiyosa al 40 kurusa aparati kolonyayi toptancidan hastanenin onunde sat 40 liraya sanada firsat... stoklar tukenmeye basladigi zaman herkes zamlar. kolonya tuketimi 5 katina ciktiysa ne olucak fabrikalar 5 kat fazla uretebilecek sekilde yapilmadiysa arz talebi dengelemek icin fiyatlari 5le carpacaklar...
Biri şunlara arz talep fiyat ilişkisini anlatmalı. Fırsatçılıkla alakası olmayan durum. Ortada bir fırsatçılık varsa o da güzel ülkemizi kötüleme fırsatçılığıdır.
şahsen fikrimi değiştirdiğim durumdur. adamlar haklı kardeşim. bu kadar "sevilmeye" meraklı toplumu bulmuşken yasla gitsin en güzeli. baksana adamlar memleketlerine doğru eğilmeye öylesine alışmışlar ki inşallah o kolonyalar 50 lira o ağız aparatları da 30 lira olur diyorum artık. muhtemelen bunu savunanlar o mahalle aralarında tamda bahsettiğim sırtlan gülüşlü esnaflar.

görsel

entryleri yazarlarken temsili. arz talepmiş. iyi amk oksijene talep fazla devlet sizden oksijen içinde vergi alsın. talep fazlalaştıkça aldığınız nefes kadar para verin. ben esnaftan bahsediyorum kamil gelmiş ülkemizi kötülüyorlar diyor. hakikatten nasıl bir çağa denk geldiysek bu da bizim bedeviliğimiz..
Esnaflardan bahsedip "ülke" olarak genelleme yaparak prim kasmaya çalışanları da olan güzel ülkem.

Kum tanesi neden değersiz
Elmas neden değerli bunların cevabını öğrenince doğru yolu bulacağını umuyorum.
Orospu çocukluğunun adını fırsatçılık koymuşlar geciniyorlar

Daha bir hafta önce raf fiyatı 4,75 olan kolonya şimdi olmuş 8.99

Yada 2 liraya satılan makarna olmuş 3.99

Vay bere

Allah türkü Türk'ün eline düşürmesin...