bugün

süperlig de şu anda birinci sırada bulunan vestel manisa spor' un lig in bitimi ile şampiyonluğunu ilan etmesi durumu.
çok zor gözüken, 4 büyük takımın gerekirse ligden çekilme tehdidini savurarak, yine engel olmaya çalısacakları durum.
şampiyonluktaki getirinin yüksel olduğunu düşünürsek eğer 3 büyüklerin hiç bir şekilde vestel manisaya bu fırsatı vermeyeceği gerçeğini gözardı etmemelidir.
Zorlu holding'in ara transfer dönemimde, sezon sonu şampiyonluk durumunu düşünerek az parayla çok reklam yapma felsefesi ile, takıma katacağı 2 yada 3 avrupa'lı futbolcu ile şampiyonluğu yakalaya bilme ihtimalinin yüksek olması.
2002-2003 sezonunda gençlerbirliği için konuşulmuş olan ihtimalin benzeridir.
anadolu takımlar için en önemli sorun bir türlü istikrari sağlayamamalarıdır. zamanında gençlerbirliği, bursaspor , kocaelispor gibi takımlar için de aynı durum söz konusu olmuştu ama sonunu getiremediler. neden mi ? malesef ki: "biz küçük takımız, haddimizi bilelim, şampiyonluk kim biz kim" anlayışı. keşke vestel manisasporbu tabuyu kırsa da şampiyon olsa, ayakta alkışlasak...
oynanılan futbollara bakıldığı zaman, 4 büyüklerin şampiyon olma ihtimaline göre daha yüksek olan ihtimaldir. fakat önemli olan sahada oldukları kadar masa başında da iyi olmaları. nitekim büyük takımlar olarak adlandırılan bu grup masa başında bir hayli etkili olabilir.
(bkz: olmayacak duaya amin demek)
olması durumunda aziz yıldırım'ın vestel manisa'yla beraber gelecek senelerde diğer anadolu takımlarının da şampiyon olma ihtimalini göz önünde bulundurup süper lig'deki 14 anadolu takımını da satın almasıyla sonuçlanacak olay.

(bkz: parası neyse veririz) *
beşiktaş taraftarlarının beşiktaş'ın şampiyonluk ihtimali kalmadığı zaman seveceği ihtimaldir. **
türkiye de aziz yıldırım varsa olması imkansızdır.
kalan bütün maçlarını kazanırsa %100 bir ihtimaldir...
%72,574
http://www.internetspor.c...l/haber.php?haberID=34642
böyle giderse ilk üç olması garanti olan, ancak şampiyonluğun önümüzdeki yıllarda beklenmesi gereken senaryo. zira trabzonsportakımı da böyle gelmiş, istanbul takımları uykudan kalktıklarında ise 6 şampiyonluk kazanmıştı.
yüzde 11'dir.

% 41 fenerbahçe
% 28 beşiktaş
% 16 galatasaray
% 11 vestel manisaspor
% 3 trabzonspor
% 1 diğer

kaynak: kıçım.
oldukça yüksek olması istenen bir ihtimaldir. anadolu'nun yeni kahramanı vestel'in arkasında herkesin durması ile gerçekleşebilecek bir olaydır, fakat kanımca imkansız olan bir şeydir.
2003-2004 sezonu tıkır tıkır top oynayan bir BJK, fark 11 puan ve 11 puanlık farkın "kapanması/kapatılması/kapattırılması" nereye vurarsanız vurun ve top oynamadan maç alırken bile taraftarını kahreden bir futbol oynayan fenerbahçe'nin sezon sonunda şampiyon olması. çok değil vestel'in üstüne 3 maç gidilsin kendiliğinden çözülür. türkiye'de futbol kirli ve çok uzun bir zaman diliminde de temizlenmeyecek. çok değil 3 sezon önce lincin nasıl gerçekleştirildiğini herkes gördü. (kastım 5 kırmızı kart değil ahmet yıldırım'ın kartı hariç diğerlerinin arkasında olduğum bir maçtı) geçen sene fb'nin üzerine 2 maç gittiler şampiyonluğu kaybetti fb ama etme-bulma dünyası.
Dış borcun kapanmayacak olması kadar imkansız bir olay.
(bkz: trabzonspor un şampiyon olabilme ihtimali)
bu sezon için yüksek bir ihtimaldir.
fenarbahçenin vestel manisanın bütün oyuncularını transfer ederek gerçekleşmemesini sağlayacağını düşündüğüm durumdur.
fenerbahçe ile ilgisiz olmasına rağmen hala ona karşı entryler girilen başlık olmuştur.

konuyla alakalı tanım: bir manisa* olarak gerçekleşmesini canı gönülden dilediğim ihtimaldir. açıkçası diğer takımlar bu haldeyken uzak bir ihtimal değildir.
(bkz: ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim)
ciddi anlamda yükselmiş olan ihtimaldir. ama tabii 2.nci lig'de vestel desteğini çekmezse.
%50 ihtimaldir..ya şampiyon olur; ya da olamaz... *