bugün

allah için sevmektir.
insan kuldur, eğrilir doğrulur. lakin o'nun için sevdiğin zaman allah öyle bir muhabbet verir ki insanın kalbine, bu bütün ilişkiler için geçerlidir. kusurlar, hatalar bir yerden sonra görünmez olur. kalp kırmamanın da formülüdür aynı zamanda. sebepler birer perdedir sonuçta. altında ise bir hazine saklar. böyledir sevgide de, aşkta da. aslında ''o'' vardır altında.
bütün sırlar verilmiş bizlere. allah kullanabilmeyi nasip eylesin.
herşeyden önce sevgi saygı olacak arkadaş. Saydam olacaksın. Gerekirse beyaz yalanlar atılacak. Aldatma tabi ki olacak ama eline yüzüne bulastirmayacaksin. Ve son olarak iletişim kopukluğu yaşamamak gerekiyor.
gün içinde ne olursa olsun bu kırgınlığı bir sonraki güne taşımamaktır.
dostluktur. samimiyettir.

hadi gel biyerlere gidelim dendiğinde ''param yok amk'' diyebilmektir.
Eglenebildigin kişiyle beraber olmaktır. Yoksa guzel ya da yakışıklı olup konu mankeni gibi yanında gezdirmen seni mutlu etmez. Aksine tedirgin eder.
uzun ilişkinin sırrı süreyya önder'dir.
saygı olsa gerek. iki insan birbirine saygı duyuyorsa uzun sürer ilişki.
uzun süreli ilişkinin sırrı yoktur. uzun süreli ilişki gereksizdir. üzerine kafa yorulmamalıdır.
saygı ve alttan alma.
kavanozu 20 lira olan ballardır herhalde.
basta olmasi gereken saygi.. sonra heyecani hep diri tutma.. sevgi, ozlem..

devamli beraber olan ciftlerde aldatma orani daha yuksektir.. biraz ozlem, hasret iliskiyi tatlandirir..

devamli mutlu etmek olmaz arada aglatmak gerekir.. sonra cicek cikolata hediye yemek gibi seylerle gonul alinir, mutlu edilir.. bu onu tekrar kazanmak adina gorulur karsi taraf icin ancak oyle degildir.. yapmasanizda bir sure sonra barisirsiniz ancak aklinda hep yeri kalir.. gonlunu almaya calisirsaniz benden bikmamis, hala benim icin ugrasiyor tepkileri alirsiniz..

iliski doktoru olduk ya la..
hani bir şeyin bir şeyini çıkartmassın ya öyle olduğu zaman uzun gidiyor.
sana olan duygularım aslında gerçek değil farz etsen
birde buna inanıp beni sırf bu yüzden kalkıp terk etsen
bende bunun üstüne seni ve bu şehri terk edip gitsem
ardında bıraktığın o gizli kalmış saklı duygular
sen hiç susmayı denedin mi ?

belki bakışlara bıraksan çok daha kolaycacık çözerler
belki bakışlara bıraksan çok daha kolaycacık çözerler
içinden hiç çıkılmaz,o karma karışık düşünceler
içinden hiç çıkılmaz,o karma karışık düşünceler

bazen aşkın sukunetine teslim olmaktır.
uzun ömürlü bir ilişkinin sırrı; Sadece aranan kişiyi bulmak değil, Aynı zamanda aranan kişi olmaktır.

Shakespeare.
itaat et rahat et.
geciktiricidir ama zevki çıkmaz öyle.
Hergün görüşüp mesajlaşmamaktır. Evet.
aşkın bir ömrü var, iyi kalplilik, dürüstlük bir yerden sonra çok bişey ifade etmeyebiliyor. zenginlik bir ekonomik krize bağlı. güzellik geçici. yakışıklılık gidici. eğitim şart ama okumakla kaliteli insan kaliteli partner olmak eşdeğer değil. fedakarlık derseniz fedakarlık varsa bir ilişkide problem var demektir. problem yoksa neyin fedakarlığı zaten. sevgi saygı derseniz, insan sevdiğinden sıkılabiliyor, saygıysa insanın içinde olan bir donanım ve biraz da karşı tarafın o saygıyı hak etmesine bağlı. alışkanlık derseniz bıkkınlığa dönüşebilir. sadakat derseniz kim bilebilir?

aşk değil güven değil para değil ne o zaman lan it derseniz üç şey söylerim uzun ilişkinin sırrıyla ilgili;

konuşabiliyor olmak. gevezelikten bahsetmiyorum. ee günün nasıl geçti fena değil seninki nasıl geçti samimiyetsizliğinden de bahsetmiyorum. biri konuşurken diğerinin içinden lütfen susmasın diye geçirdiği, ya da diğeri konuşurken öbürünün aklının başka yerde olmadığı, kendiliğinden akıp giden, bazen de hiç konuşmadan anlaşılabilen ilişkiler tıkanmadan yürür. babanız dürüsttü, anneniz sevgi dolu, kalpler temizdi, para yeterli ama biri duvara bakıyordu biri dizisine. neden acaba?

24 saat birbirini arzulayacak karşılıklı cinsel çekime sahip olmak. bu iki seksi insanla olmuyor her zaman. o bir büyü.ancak yaşadığında anladığın. ilk öpüşmenin berbat geçtiği adamla cinsel hayatın da, evliliğin de , sekiz sene sürecek sıkıcı flörtün de berbat olacaktır. dokunduğunda hatta dokunmadığında içini eritecek gibi durmayan bir adam/kadınla çekilmez bir hayat. her şey cinsellik mi yha diyenler şöyle bir yaklaşsın küreği alıp geliyorum. sen hala babanın beli ağrıdığı için mi salondaki kanapede uyuduğunu sanıyorsun. teninin çekmediği biriyle aynı yatağı paylaşmak yalnızlıktan daha ağır bir işkencedir.

erkeğin kadından bir tık güçlü bir karaktere sahip olması.
ilişkinin uzun sürmesiyle ilgili ipucudur.
başta delice aşık olmak ve sonra o aşkın sevgiye dönüşüp hiç tükenmemesi.
çok sevdiğin kişiyi her haliyle kabul edersin.
kesinlikle karşılıklı saygıdan geçer. sevgi olmasa bile.
Öğretenin kırk yıl kölesi olacağım sırdır.
Edit: 5 yıl da olabilir.*
Karsilikli sevgi, sayginin olmasidir.
bir sırrı yok bunun bence. ilişkiden ne beklediğin meselesi. kimisi gençliğini, güzelliğini, mevkisini, cüzdanını kullanır ve hayatını yaşadığını düşünür sürekli eş değiştirerek. kimisi biriyle düzenli bir şey yaşamaktan keyif alır. ama uzun süreli ilişki acımasızdır, insan hoyrat kullanır sahip olduklarını. uzun süreli mutlu bir ilişki denirse, işte orada sabır ve sevgi vardır. bunlar ilişkinin ömrünü uzatır, saygı da ilişkinin tadını verir. aşkı, aşığı kafesleyemezsin. izin ver, kendi olsun.
hala karşılıklı sevgi saygı klişelerine inananları göstermiş başlık. ulan sevgi saygı her ilişkide lazım. sevgi duyuyorsun saygı gösteriyıorsun diye ilişki uzun sürer mi hiç? konuşurken sıkıldığın biriyse, dokunduğunda heyecanlanmıyorsan, ten uyumu yoksa, erkek erkek gibi kadın kadın gibi değilse sevgi saygı nesini kurtaracak ilişkinin? ben bütün kadınlarımı sevdim ve saygı gösterdim onlar da bana. peki neden hepsiyle mutlu olamadım. uyuım denen bir şey var. milyarlarca insan bu palavralara inanıp evlenip evlenip bıoşanıyor. bir siz mi akıllısınız?
zaman gelimi alttan almak, yanındaki kişinin zaaflarını ve hayata dair eksiklerini tolere edebilmek, özeleştiri ve empati yapabilmek gibi faktörlerle açımlamak daha doğru sanki.