bugün

can sıkan bir sıkıntıdır*.

boyu normal olan biri;

mağazaya girer. alacağı ayakkabının özelliklerini söyler. nedir mesela, topuklu, kırmızı, beyaz çizgili bilmem ne. bir şekilde istediği modeli bulurlar ve "bu ayakkabının x numarası var mı?" der ki kesin vardır, yetkili o ayakkabıyı koyar bir poşete, müşteri parayı verip ayrılır oradan.

uzun boylu olan biri;

"47 numara ayakkabı var mı?" diye dalar içeri. boyu normal olan biri, önce ayakkabının özelliklerini sayar, sonra "bunun x numarası var mı?" der. ama uzun boylu kişilerde böyle değildir işte. önce numarayı sorar. "var abi" cevabı aldığında, "ver bir tane" diyen de vardır.
kendimden örnek vereyim, 16 yaşındayım, boyum 1.93 ve 48 numara ayakkabı giyiyorum, bi mağazaya girince ayakkabı beğenemiyorsunuz, soruon adama; elinizde kaç numaraya kadar ayakkabı var, cevap gayet sıradan; depoya bakıp geliyorum, kardeşim gitme işte oraya bekletme beni, yok işte yok, neyse aradan bir süre geçer gelir adam, elimizde en fazla 45e kadar var... Noldu, koskoca alışveriş merkezi nicki olmayan arkadaşa bi ayakkabı bulamadı, bi de dandik bi yer olsa, koskoca mağaza... ah yazarlar ah, bi yerde 48 numara görürseniz atın bana bi msj.. hade öptüm ba ba...
(bkz: dertliyim sözlük)
uzun boy ile ayak uzunluğu arasında bir bağ var evet ama bu bağın olmadığı insanlar da var. 198 boya 43 numara ayakkabı giyiyorum. Benim boyumdaki eş dost en aşağı 46 - 47 numara giyiyor. Buradan genlerime teşekkür etmek istiyorum.
sadece ayakkabı değil giyim bakımından da sıkıntı yaşanabilen durumlar bütünüdür.

1.95 boyumdayım 47 numara ayakkabı giyiyorum ve he diyince ayakkabı bulamıyorum. keza kollarımda uzun olduğu için kimi zaman özel olarak hazırlanıyor ceket vs.