bugün

alla alla nasıl başlığı olmaz ki?

dolmadır.
uskumrunun kılçıkları çıkarılır. içine kuş üzümlü fıstıklı bir pilavımsı doldurulur.
kısa tarifi budur.
istanbul mutfağının bir zamanlar ne kadar zengin olduğunun göstergesi.
geçmiş zamanlarda, dini bayramlarda, o zamanın rum ve ermeni meyhanecileri, mahalledeki müşterilerine bir çeşit hatırlatma gayesi, yani unutulmamaları için bir tabak uskumru dolması gönderirlermiş.
ermeni mutfağına ait bir yemek olduğu için, paskalya şölenlerinin mönüsü olduğundan, bunu yapana rastlamak zordur. zaten yemeğin yapımı da zordur. eğer yapmak için de ölüm kalım savaşı veren marmara'da tura çıkan uskumru bulunursa tabi.
zaten kendisi boğaza has bir mucize olduğundan dolayı hiç bir şey eklemeye gerek olmayan bir balığın içini pilavla doldurmaktır.
boğaz uskumrusunun kömür ızgarada pişerken yaydığı koku hiç bir balıkta yoktur, lüfer dahil.
ben şahsen elletmem uskumruyu ama çeşitlemedir. yapana da kızmam.
uskumruyu bulalım da dolması kusur kalsın.
Balık gerçekten artık çok pahalı. Kalabalık bir aileysen yemek hayal oldu.
günlük politikayla alakası olmayan biri olarak her fırsatta aşağıdaki tarz entryler girdim. maksat millet bişeylerden mahrum kalmasın.
et ve balık tarihin her döneminde pahalı olmuştur.
2 sene evvel pirzola 100 tl olmuş diye şaşkın başlıklar açılıyordu. o zaman diyordum ki, alın yiyin.
şimdi de öyle diyorum. alın yiyin gerekirse borç yapın gene yiyin çünkü yarın daha pahalı olacak.
ha balık akını olursa bi kaç hafta ucuzlar ama o kadar.
Bu arada uskumrunun en sevdiği yiyecek de denizanasıdır. Sen bir tek balığı öldürmüyorsun, bütün habitatı bozuyorsun.

Bana göre boğazı bitiren etkenler şunlardı:
- independentia faciası.
- özal dönemi’nden itibaren tepemize çıkarılan troll mafyası,
- sanayi atıklarını tuna nehrine boşaltan avrupalılar,
- 1999 depreminin atıklarını boğazın dibine boşalttıran, müteahhit sevdalısı istanbul bşb. Başkanları. Yıllar içerisinde bu atıklar hidroklorik asit salgılamaya başladı ama sonuçta hepimizin canı, malı laz müteahhitlere kurban olsun.

Uskumru dolması da böylece 40 yıl içerisinde bir daha asla kullanılamayacak bir tarife dönüşmüş oldu.
güncel Önemli Başlıklar