bugün

Urfa yöresinde sevilen ve oradan Türk mutfağına kazandırılan bir tür kebap.
adana kebabın acısızı olarak geçer tüm lokantalarda. fakat bu çok tezat bir seçim. zira urfa acılar diyarıdır.
yeni öğrendiğime göre, urfa'da patlıcan kebabına benzer bir şekilde yapılan kebap. onun dışında tüm şehirlerde acısız adana olarak geçer.
- acılı urfa kebabı istiyorum ben.

+ hanfendi adana o.

- yahu urfalısını istiyorum!!

urfalı yap, içine acı koy. çok mu zor? tepindiriyorsun. hayır hiç mi şekerle çocuk kandırmadınız?
(bkz: acılı urfa/#8861100)
ramazan ayında sol frameye çıkmayı hakeden kebaptır.

(bkz: oldu mu şimdi)
kebap diyarı gaziantep'te sade kıyma olarak satılan kebap.
adana kebabının üvey kardeşi olan kebap. adana olmadı mı tercih edilir.
adana kebabı boynuz ise urfa kebabı kulaktır. boynuz kulağı geçmiştir ama kulak daha eski ve daha lezzetlidir.
görsel
adana kebabına göre acısız olandır. evet.
bir adana kebabı değildir. olamaz.
aslında adana kebaptan tek farkı acısız olması değildir. ikisinin arasındaki temel fark Urfa kebabın yalın olması, Adana kebabın acı ve sebzelerle harmanlanmış olmasıdır. Urfa'da kebabı yalın olarak pişirip acısını, biberini, soğanını vs çiğ olarak ilave ederler. Adana kebabın kıyması ise pul biber, maydanoz vs ile birlikte hazırlanır ve hepsi birlikte pişer. tabii urfa kebabın yalın olarak pişmesi acı eşiği düşük insanlar için bir avantaj.

Not: babam kebabçı.
aslında hiç olmayan, türkiye'nin batı illerinde uydurulmuş kebap türü.

adana kebabı ikiye ayrılır:

(bkz: acılı adana), (bkz: acısız adana). 2. si de pek tercih edilmez ama.
adana kebabına göre daha acısız olan süper bir lezzettir.
Memleketimin kebabi.
memleketimin lezzeti ben patlıcanlı domateslı karışık seviyorum ama sözlükteki arkadaşlarada tavsiye ederim ( bagımlılık yapar ).
adana kebabının zayıf bir yansımasıdır. yemeğe lezzet katan yegane şey için (bkz: acı).
görsel

Şöyle olur, sadece urfa'da yenir. Ayarı yoktur.
Acısız kebaptır. Urfa acıyı sever halbuki. Evet.